Turecki dylemat: S-400 czy F-35?

4 maja 2018, 16:05
F-35 A
Fot. Tom Reynolds/US Air Force
Reklama

Departament Stanu USA wyraził „głębokie zaniepokojenie” możliwością zakupu przez Turcję rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Skutkiem realizacji tego kontraktu może być na przykład wstrzymanie sprzedaży F-35 i objęcie Ankary sankcjami w ramach kontrowersyjnego prawa Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA) uchwalonego w sierpniu 2017 roku

Ankara informuje, że zawarła porozumienie dotyczące zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S-400, co może potencjalnie prowadzić do objęcia Turcji sankcjami. (…) W ramach NATO i uzgodnień wewnątrz Sojuszu, a przecież Turcja jest jego członkiem, powinniśmy kupować i oni (Turcy – przyp.red) także powinni kupować uzbrojenie i inne systemy które są interoperacyjne z innymi partnerami z NATO. Nie wydaje nam się, żeby S-400 spełniały te wymagania.

Heather Nauert, rzeczniczka Departamentu Stanu USA

 

Zgodnie z oświadczeniem wygłoszonym przez Heather Nauert Turcja w przypadku zakupu rosyjskiego systemu uzbrojenia może zostać objęta uchwalonym w ubiegłym roku Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). Jest to kontrowersyjny dokument, pozwalający na objęcie sankcjami nie tylko takie kraje jak Rosja, Iran i Korea Północna, ale też firmy, instytucje czy kraje, które współpracują z tymi państwami, m. in. w zakresie przemysłu zbrojeniowego czy naftowego.

Gdyby prezydent Trump zdecydował się na taki ruch wobec Ankary mogłoby to np. uniemożliwić dostawy do Turcji samolotów F-35, oraz innych nowoczesnych systemów uzbrojenia, a także komponentów do produkcji lotniczej i wojskowej.

Turcja planuje zakup 100 amerykańskich myśliwców 5. generacji w konwencjonalnej wersji F-35A. Wartość kontraktu jest szacowana na, co najmniej 16 mld dolarów. Ankara, która została siódmym międzynarodowym partnerem programu JSF planuje także budowę myśliwców w krajowych zakładach Turkish Aerospace Industries (TAI) podobnie jak to miało miejsce przed laty z F-16. Lockheed Martin zapowiada, że tureckie firmy mogą uzyskać dzięki zakupowi F-35 zamówienia o wartości nawet 12 mld dolarów.

W związku z planowaym wprowadzeniem do służby ok. 2021 roku lekkiego lotniskowca TCG Anadolu (L-408) niewykluczone jest również, że Turcja będzie chciała pozyskać samoloty krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL F-35B. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 152
Reklama
yaro
niedziela, 6 maja 2018, 19:23

Ankara podejmie działania przeciwko USA, jeśli Waszyngton zablokuje dostawy myśliwców F-35 do Turcji – ostrzegł szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu w wywiadzie dla CNN Turk.

bender
wtorek, 8 maja 2018, 17:02

To jest klasyczny przykład niezachowania właściwych proporcji. Może Putin czy Kim mogą sobie pozwolić na takie zagrania, ale nie Erdogan i jego banda. No chyba, że bardzo pragną znaleźć się na miejscu Kima.

Rozbawiony
niedziela, 9 czerwca 2019, 16:10

No tak, jedząca trawę potęga z Korei może sobie pozwolić na ostre zagrywki, ale Państwo będące drugą siłą NATO, posiadające know-how w zakresie najnowszego uzbrojenia, które rywalizuje i posiada wpływy na Bliskim Wschodzie nie może... Jak mówi klasyk czasem lepiej milczeć niż rozwiać wszelkie wątpliwości.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 21:56

I co zrobią? Zamkna Incirlik? To ciekawe co stanie sie z ich T-70 i F-16 bez częsci i podzespołów z USA:)

say69mat
niedziela, 6 maja 2018, 09:37

Na nasze szczęście dylematy Turcji nie są naszymi dylematami. Ponieważ równoległy zakup systemu S400 i samolotów F35 definiuje co najmniej mocno kontrowersyjny stosunek do dotychczasowego alianta w wymiarze politycznym, przemysłowym i militarnym. A Tureckie wybory - no cóż - zweryfikują pozycję i rolę Turcji na arenie międzynarodowej. Po drugie, patrząc na poziom zawirowań i wolt intelektualnych, rządzących emocjonalną polityką Prezydenta Turcji. Sprzedaż zaawansowanych technologicznie samolotów, będących w stanie przełamać system opl oparty na projekcie S400. Zakrawa - co najmniej - na lekkomyślność, pamiętając mocno kontrowersyjne inwestycje amerykańskiego lobby przemysłowego w infrastrukturę przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy.

małe be
sobota, 5 maja 2018, 23:26

f-35 dla Turcji? nierealne na dziś. ale potrzebny jest silniejszy sygnał bo tam utracono focus. nato musi się przestać patyczkować. bo ile można \'udawać\'?

dim
sobota, 5 maja 2018, 18:27

Przecież informowałem Was już pół roku temu o cichym ultimatum, które Turcy otrzymali w Waszyngtonie. Grecy takie rzeczy wiedzą. Turcy nie zrezygnowali, czyli wszystko idzie w kierunku zastąpienia tureckiego udziału przez inne państwo. Podczas gdy Turcja budować chce samolot własny - rosyjskiego (zapewne) typu płatowiec z silnikiem stworzonym z pomocą Rolls-Royce\'a, umowy też już podpisano, więc... F-35 dla Turcji po prostu ma nie być. A teraz strony szukają momentów korzystnych politycznie. Najlepiej by to wyborcy, amerykańscy i tureccy, sami zaczęli się domagać zerwania.

Kombatant ZOMO
sobota, 5 maja 2018, 17:50

No i patrzcie Państwo : To nawet będąc w NATO i przyjaźńiac się z USA można kupować dobrą broń... I gdzie my jesteśmy z naszymi F-16 i blaganiem na kleczkach o Patrioty?

Raszid
poniedziałek, 7 maja 2018, 15:10

To co może od Rosji mamy sprzęt kupować?

Voodoo
sobota, 5 maja 2018, 15:32

Bezczelność jankesów przekracza już granice ich smiesznosci....nie ma takiego sądu arbitrazowego który by nie przyznał racji Turkom....jankesom się wydaje że mogą zmieniać warunki umowy w każdej sytuacji jak zmienią prawo?....To właśnie pokazuje jak Amerykanie traktowali/traktują/i będą traktować swoich partnerów.....nie dziwota, że w Niemczech traktują ich gorzej jak Koree PLN....a jeszcze przecieki dotyczące umowy TIFF... robią swoje

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 11:48

Oj panie voodoo widze ze zabolało ze Turcy najprawdopodobniej oleja wasze S-400, po tym jak je sobie obejrzeli juz zrezygnowali z robienia z ruskimi OPL:). A co do embarga to jaki sąd??? Egiptowi cos pomogło jak dostali szlaban na już zapłacone F-16??

Ekspres
sobota, 5 maja 2018, 13:30

Tylko straszą Turcję, każdy wie że Turcja zainwestowała dużo Dużo hajsu i nałożenie sankcji na ten kraj spowoduje obsuwe w dostawie f-35 i zwiększenie kosztu samego płatowca. W Turcja już produkuje części do f-35(skrzydła i części kadłuba) Turcja zamówiła +/-100 szt każde pomieszanie zamówienia powoduje koszt dla każdego zamawiającego.

Bartek 1
sobota, 5 maja 2018, 23:02

Rzeczywiście na razie to wygląda na straszenie. Ciekawe dlaczego ten argument wypłynął tak późno. Przecież Turcy z Ruskimi już dawno się dogadali. Chyba że USA próbowało do tej pory przekonać \"po dobroci\", a jak nie wyszło to zwiększyli siłę argumentów. W każdym razie Turcy są teraz w znacznie gorszej pozycji. W razie bana z Kongresu USA ich koprodukcja jest do zastąpienia. Nie sądzę że im dali do produkcji jakieś newralgiczne komponenty. A o utratę zamówienia 100 szt. zupełnie bym się nie martwił. Kolejka duża, pójdą jak świeże bułeczki z pocałowaniem ręki. Pomyślmy kto? O... może Grecja. Jakby się Trójka zgodziła na kredycik, to wzięliby całą setkę. Zresztą po co zgoda, za własne Euro by kupili, nawet jakby mieli jeść kamienie z Akropolu.

Davien
sobota, 5 maja 2018, 18:07

I spokojnie wejda w kolejke inne państwa które chca je zamówić, a co do sankcji to zobaczymy jaka będzie decyzja Kongresu USA.

anda
niedziela, 6 maja 2018, 17:22

A jakie sankcje? będą amerykanie podskakiwać to ich wywalą z baz jeszcze bardziej zaprzyjaźni się z Iranem amerykanie już wiele stracili a mogą jeszcze więcej, tym bardzie, że Turcy mają plany F-35 i mogą je wykorzystać

Marek
poniedziałek, 7 maja 2018, 09:36

Przecież z powodów religijnych jeszcze od czasów osmańskich Iran to ich tradycyjny wróg. Więc jak ty sobie właściwie wyobrażasz sojusz sunnickiego islamisty z ajatollahami? Oni nienawidzą się przecież tak, że już prędzej dogadywaliby się z nami na przykład niż po między sobą.

ktos
poniedziałek, 7 maja 2018, 08:25

Turcy to maja plany pojedynczych elementow F35. Poza tym skopiowanie F35 rownaloby sie embargo na Turcje przez USA a to by ich powaznie zabolalo. Wiec raczej nikt nie bedzie fikac.

lbo
poniedziałek, 7 maja 2018, 01:18

czyli na złość mamie odmrożą sobie uszy? Myślę, że mają ZNACZNIE więcej rozsądku koleżko

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 21:58

Niezłe:) Sunnici w przyjażni z szyitami:))) Anda takiej wtopy dawno nie miałes:)) A co do baz to ciekawe co im zostanie jak USA wstzrymają dostawy części do F-16 i T-70:) Albo np popra Kurdów w sprawie państwa i co wtedy? Wojna Turcji z USA?? Biedny Erdogan po twoich radach:)

de
sobota, 5 maja 2018, 17:57

Spora jest kolejka chętnych na f-35, a i czas oczekiwania dość długi. Czyli, że inni odbiorcy tylko ucieszą się skreśleniem Turcji.

mokka
poniedziałek, 7 maja 2018, 01:19

i kolejka cały czas rośnie o kolejnych chętnych, którzy widzieli f35 w akcji

AWU
sobota, 5 maja 2018, 10:58

Kongres praktycznie zablokował wczoraj sprzedaż F-35 czy innych zaawansowanych technologii do Turcji jak również zatwierdził możliwosć dalszych sankcji wobec Rosji: The legislation will also ask the Defense Department to provide Congress with a report on the relationship between the United States and Turkey, and will block the sale of major defense equipment until the report is complete.

UWA
niedziela, 6 maja 2018, 19:26

Utrata Turcji dla Ameryki to to samo co utrata Bliskiego Wschodu, to kompletna zmiana sił w tym regionie i Amerykanie mogą się już pakować ze swoją armią.

Marek
poniedziałek, 7 maja 2018, 09:44

A nie bierzesz pod uwagę tego, że Turcja utraci \"światłe\" przewodnictwo Erdogana? Ostatnio niewiele brakowało jak pamiętam.

albercik
niedziela, 6 maja 2018, 07:33

W odwecie Turcja prawdopodobnie zamknie bazę Incirlik na co Amerykanie pozwolić sobie nie mogą

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 11:49

Gorzej jak USA w odpowiedzi na to zablokują dostawy częsci dla turków. Nagle zero lotnictwa:)

Railman
sobota, 5 maja 2018, 09:58

W razie zablokowania możliwości sprEdazy F35 do Turcji powinniśmy postarać się o wykup Ich udziałów w tym projekcie.

Polanski
niedziela, 6 maja 2018, 09:18

Podwozia już w Polsce Amerykanie robią.

ansuz
sobota, 5 maja 2018, 09:54

Od ponad dekady powtarzam, że Turcja ma się do Zachodniej Cywilizacji jak pieść do nosa i powinna być wykluczona z NATO i wszelkich europejskich organizacji. (Konstantynopol musi być wyzwolony!)

Marek
poniedziałek, 7 maja 2018, 09:48

Jeśli chodzi o NATO mylisz się troszeczkę. Co do Zachodniej Cywilizacji rację masz. To, co dzieje się dziś w Turcji jest wynikiem działań nawiedzeńców, którzy próbowali zaszczepiać tam system tak zwanych \"wartości unijnych\". Kiedy krajem tym rządzili pragmatyczni wojskowi, wszystko było w porządku.

Ronon Dex
sobota, 5 maja 2018, 05:44

Na miejscu Turcji wybrałbym S400. W uproszczeniu: jeden myśliwiec kosztuje 30 milionów USD zaś rakieta do zestrzelenia takiego samolotu 100 tys.USD.

Marek
poniedziałek, 7 maja 2018, 09:51

Rozumiem więc, że w średniowieczu uzbroiłbyś rycerstwo w same tarcze, rezygnując z kosztownych bądź co bądź mieczy?

Boczek
niedziela, 6 maja 2018, 16:37

A ile mld kosztuje to co myśliwiec (wielozadaniowy) może popsuć?

Patcolo
poniedziałek, 7 maja 2018, 07:37

Hehe dobre Panie Boczek

Givi
sobota, 5 maja 2018, 18:49

Ta. A ile tych rakiet musisz wystrzelić żeby zestrzelić samolot ? Bo Syryjczycy ostatnio wystrzelili kilkadziesiąt i nie zestrzelili nic. Natomiast jak się Turkom nie spodobały wizyty Rosjan na terenie ich państwa wysłali samolot i od tej pory Rosjanie już do Turcji nie wlatują.

Banan
sobota, 5 maja 2018, 12:09

No chyba, że myśliwiec będzie leciał poza zasięgiem wtedy nici z twojej teorii. No i ciężko z S400 robić naloty.

Miro
sobota, 5 maja 2018, 11:29

w kontrakcie jak powyżej wychodzi 160 mln sztuka samolotu + koszty życia\" czyli amo+remonty+szkolenie załóg+upgrady samolotu - duńczycy oszacowali koszt na życia samolotu F-35 ok 500 mln USD (1,5 mld PLN) RAkieta kosztuje ok 4-5 mln USD (Patriot) chyba że nisko kosztowy Skyceptor Ale trzeba liczyc minimum 3 na samolot + koszty baterii, i koszttów jak powyzej dla samolotu. Za 100K USD to sobie możesz groma kupic (bez launchera) Wojsko to droga zabawka dla polityków i płacących na to podatników. Najlepsza obrona do DOBRA polityka + uzbrojone społeczeństwo a\'la Szwajcaria

Davien
sobota, 5 maja 2018, 11:20

Tylko ze S-400 nie zestzreli F-35, no chyba że ten będzie sobie latał nad sama wyrzutnia.

Wolf
sobota, 5 maja 2018, 17:20

Tak jak S-125 nie zestrzeli F-117 ;)

Boczek
niedziela, 6 maja 2018, 16:40

wow... ca. 20.000 operacji i zestrzelono wszystkimi siłami, po długim przygotowywaniu i zasadzce na ten jedyny jeden - JEDEN! ...tracąc prawie wszystko.

Holofernes
niedziela, 6 maja 2018, 14:58

Nie ma co porównywać. Dobrze wyszkoleni plotnicy z Jugosławii mieli szczęście. Oprócz radaru dużego zasięgu, który mogli włączyć tylko na kilka sekund z obawy przed NATOwskimi pociskami przeciwradarowymi, korzystali z obserwatorów naziemnych. Wystrzelili 3 rakiety z zapalnikami zbliżeniowymi z czego zadziałała jedna. Teraz amerykanie nie popełnią takiego błędu jak w 1999. Technika poszła sporo do przodu i F-35 może znajdować się poza zasięgiem działania obrony plot albo manewrować tak, że mimo wszystko osiągnie cel.

Tomo
niedziela, 6 maja 2018, 14:25

Czasem i ślepej kurze ziarnko się trafi. Ale zdecydowanie częściej zdarzało się F-117 niszczyć baterie S-125 niż odwrotnie.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 11:51

Po pierwsze panie wołk zapoznaj sie z kulisami tego zestrzelenia, po drugie jeden przypadek na kilka tysięcy lotów to potwierdenie reguły a nie norma:) Ech skąd sie tacy biorą:)

Patcolo
poniedziałek, 7 maja 2018, 07:40

To są niezależni eksperci z miłującej pokój federancji hehe

Davien
wtorek, 8 maja 2018, 02:48

Lepiej, cały incydent został dokładnie opisany pzrez dowódce baterii która zestzreliła tego F-117 ale dla niektórych na tym forum to nie istnieje bo wiedzą lepiej:)

Boczek
wtorek, 8 maja 2018, 15:27

1. ...bo niestety wiara jest w pełni odporna na najbardziej racjonalne argumenty. ### 2. ...bo większość ludzi nie potrafi korzystać, z dostępnych mediów i dlatego pomimo łatwości - 5 minut i 5 kliknięć - dają się nabrać na faje news (określenie jako schemat) ### 3. ...i wtedy jest się w pułapce teorii spiskowych (też jako schemat), a jak cudowne powiedzenie określa - \"bzdury, których zwolennik teorii spiskowych naplecie w 5 minut, cała rzesza naukowców musi odkręcać 30 lat.\"

Andrzej Duda
sobota, 5 maja 2018, 11:06

No bardzo interesujące to może wszyscy powinni zrezygnować z samolotów i mieć same rakiety tylko do czego by strzelali lol

Utopia
sobota, 5 maja 2018, 21:08

To akurat jest bardzo dobry pomysł. Nikt nie ma samolotów, Nie ma bombardowań. OPL staje się bezużyteczna. Co raz bliżej do pokoju na świecie. Tylko jak wprowadzać \"demokrację\"?

Marek
poniedziałek, 7 maja 2018, 10:05

Znacznie łatwiej bez bombardowań jest wprowadzać demokrację, niż rosyjską leninowsko-marksistowską utopię, albo dzisiejszy rosyjski \"dobrobyt\".

zby79
sobota, 5 maja 2018, 10:08

O ile S400 wykryje i naprowadzi rakietę. A przecież po to wymyślono stealth, żeby wykrycie nastąpiło jak najpóźniej, żeby samolot mógł odpalić rakiety.

gnago
niedziela, 6 maja 2018, 16:23

A Bozia dała fale metrowe wykorzystywane w radarach . Taki opracowywany jest w Polsce do przestarzałego moralnie patriota i naszym kosztem modernizowanego. Zatem kosztem mniejszej precyzji naprowadzania, widzimy każdy samolot \"niewidzialny\" dla milimetrowych. A głowica milimetrowa głowicy rakiety dokładnie ustali położenie celu z odległości tych paru km. Koszt/efekt optuje za bateriami S 400. Za każdym razem tracimy nośnik uzbrojenia

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 22:02

Niestety nawet bozia i car nie dały rosjanom głowic metrowych w pociskach plot i p-p A co do naprowadzania 9M96 za pomoca fal metrowych to powodzenia, może w cos rozmiarów Teksasu trafią zwłąszcza ze stealth najmocniej oddziałuje włąśnie na głowice pocisków i radary naprowadzania, a taki radar 92N2/6 F-35 zobaczy jak mu ten pzred anteną wyladuje.

Marek
poniedziałek, 7 maja 2018, 10:26

Ale to, o czym piszesz mieli już starożytni Rusini, Z naprowadzaniem także nie mieli kłopotu. I tylko dzięki znanym \"humanistom\", takim jak Iwan Groźny, Lenin czy Stalin nie korzystali z tego co mieli dotychczas na wojnach.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 11:51

Wykryc to i wykryje, ale z naprowadzania nici przy tym radarze

tom
sobota, 5 maja 2018, 10:02

który myśliwiec kosztuje 30 mln USD a która rakieta 100k USD????

picia
sobota, 5 maja 2018, 09:24

Jedna rakieta nie zestrzeli samolotu to po raz , a po dwa S400 t propaganda a nie system jeszcze nigdy nie zostal uzyty w walce ,pomysl sobie na jakim etapie jest ten system skoro pierwsze patrioty uzyte w latach 90tych mialy skutecznosc 30% i a po 20 latach doswiadczen skutecznosc wynosi okolo 75% czyli i tak dwie rakiety na jeden cel , i teraz zastanow sie jaka moze miec skutecznosc S400 ,a widac to w Syrii kiedy Izrael wpada sobie F16 robi co chce i wraca bez strat to samo ostatni atak pociskami manewrujacymi podobno tyle ich zestrzelono ale niepokazano ani jednego zestrzelonego pocisku ,s400 s300 to mit ktorym straszy sie Europe

anda
sobota, 5 maja 2018, 21:10

a kiedy to Izrael wpada do Syrii a jak wpadnie to już nie wraca

Ragnar
niedziela, 6 maja 2018, 14:34

Ostatnio raz w miesiącu wpada średnio. Choć w Kwietniu 2 razy byli.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 11:53

Tia, jasne, powiedz to Irańczykom w T-4 jak ich ostzrelali:) Izrael stale lata nad Syria, ostatnio nad Iranem a ci sie dowiaduja z gazet albo jak cos im wybucha:)

wszystko już było
sobota, 5 maja 2018, 18:10

Ma 150% skuteczność bo to geniusze. Podobnie było w ZSRR z tą różnicą że więcej ludzi w to wierzyło.

Marek
poniedziałek, 7 maja 2018, 10:31

Mylisz się. Ostatnio ich sprzęt pobił Junaka Talara. Przecież sama jego nazwa wskazuje, że wyrabia już 400% normy.

JSM
piątek, 4 maja 2018, 23:49

I bardzo dobrze. Turkom się priorytety pomieszały. Po IIWŚ na kolanach prosili NATO o ochronę przed ZSRR.

Loa
sobota, 5 maja 2018, 18:18

Dlaczego? Turcja jest najsilniejsza od 200 lat. Rosja zaś najsłabszą od 200 lat. W NATO Turcja dużo ugrala: nuclear sharing, opłata za bazy na swoim terytorium, współudział w programach zbrojeniowych. Teraz zaczyna ukrywać z Rosją: gaz, Syrie. Zamiast się obrażać.

Polak mały.
piątek, 4 maja 2018, 23:31

Śmieszni są Ci Amerykanie.Turcja powinna od razu po wprowadzeniu sankcji zainteresować się zakupem Su-35.Ameryce powinno zależeć na tym żeby sojusznik miał najlepszą bron,ale niestety system s400 którego się boją, koliduje z planem użycia w Turcji broni biologicznej przez specsluzby Ameryki i zrzucenia winy i oskarżenia o barbarzynstwo władz Tureckich.Gdzies już to widziałem...

Gts
sobota, 5 maja 2018, 15:36

Pomieszales. To min. Turcja odpowiada za zamieszanie w tym regionie i to Turkom (Erdoganowi) nie spodobalo sie to ze Zachod nie pozwolil na budowe kolejnego imperium osmanskiego pod wodza dyktatora. To dlatego wlasnie Erdogan zwrocil sie w kierunku Rosji drogi panie. Prosze nie mylic faktow. Geneza konfliktu czy powstanie isis nie pochodzi od USA tylko wlasnie od Erdogana o tym mowia raporty. To co sie dzieje w Turcji im po prostu nie wyszlo bo niekotrzy sie zorientowali w co gra Turcja. Myslisz ze to ze USA pogryzlo sie z Erdoganem to wyszlo z USA? Jaki mieliby w tym uzysk? Zaden, zapewniam cie ze USA nie dziala na bliskim wschodzie samodzielniez a poprzez sojusznikow. Z histori konfliktow na Bliskim Wschodzie chyba wiesz czemu wyladowali w Iraku i kto sprawil ze mieli tylu swiadkow sypiacych o broni masowego razenia co okazalo sie nieprawda z korzyscia dla pewnych krajow w regionie i niekorzyscia wizerunkowa dla USA. Czasem wiec to te panstwa, wodza za nos wielkiego brata. To nie sa gamonie a cwaniacy sprzedadza cie wraz z dobytkiem 3x zanim sie zorientujesz. To Erdoganowi nie spodobalo sie to ze nie moze bezkarnie tluc opozycji, Kurdow i budowac imperium w afryce polnocnej, lac Grekow na wyspekach i ciagnac kase od Niemcow poprzez mafie i wymuszenia polityczne. To jemu nie spodobalo sie ze UE stawiala warunki do integracji blokujac w ten sposob niekontrolowany przeplyw srodkow i prania forsy. Panie zebys ogarnal chociaz polowoe dostpenych informacji to wiedzialbys dlaczego Turcja romansuje z Rosja wylamujac sie z NATO.

rozczarowany
niedziela, 6 maja 2018, 17:05

Co do raportów - to Bułgarska dziennikarka jednoznacznie wykazała w dziennikarskim śledztwie, że państwo I to twór centralnej agencyji ( w necie jest dużo nawiązań do starszych braci w wierze) zresztą widziałem zdjęcia w necie, gdzie były pilot, senator chory na raka spotyka się z kierownictwem pogromców kóz (na zdjęciu byli podpisani z imienia i nazwiska), jak poszukasz w necie to znajdziesz wiele informacji, włącznie z tym, że irakijczycy ze 2-3 lata temu zestrzelili brytyjski samolot transportowy który wiózł broń do pogomców kóz - wystosowali WTF do Londynu i co? cisza....w głównym nurcie nawet wzmianki o takim incydencie nie było.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 22:04

Tia , a ta bułgarska dziennikarka to oczywiscie etatowa pracownica FSB czy GRU:)) Dawno takich bajek nie czytałem no ale u was to norma:) A te stronki w internecie to SANA czy RT i Sputnik:))

Marek
niedziela, 6 maja 2018, 12:08

Od Niemców chyba nie tylko kasę. Z Leosioami przecież, w wykonaniu Turków także swego czasu była dość ciekawa sprawa. O ile pamiętam, między innymi dzięki niej, do dziś bujają się z napędem Altaya.

Maras
sobota, 5 maja 2018, 12:59

Nawet jeżeli to ile czasu by im Rosjanie dostarczali te Su-35. Ich moce produkcyjne sa kilkakrotnie mniejsze niz USA

Davien
sobota, 5 maja 2018, 11:21

I co im przyjdzie z Su-35?? W porównaniu do F-35 to antyki z poprzedniej epoki, a bajek o broni biologicznej nawet komentować nie ma sensu.

Voodoo
sobota, 5 maja 2018, 22:40

Ty masz pojęcie o FlankerG jak jankesi o Gotlandzie....lub o U 212....w żadnej konfiguracji ( na dzień dzisiejszej znanej ) nikt nie wystawi F35 do walki z Flankerem G....Nie ma rakiet do tego....a dzialkiem sterowanym przez radar to sobie może.... Szczególnie jak FlankerG będzie tańczył jak brazylijki w sambie

Marek
niedziela, 6 maja 2018, 12:11

Wiemy, wiemy. Flanker G to przecie takie nieosiągalne dla niczego ruskie UFO.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 11:56

Oj panie voodoo:)) Obecnie to dla F-35 suczka to siedząca kaczka, która nawet sie nie dowie co ją trafiło. Dzisiejszych rakiet sie manewrem nie uniknie, a jak Su próbują tańczyc to je amerykanie z działka zestzreliwuja jak w Malezji:) A rakiety jak najbardziej F-35 ma i to znacznie nowocześniejsze od tego co ma Rosja wiec powodzenia w tracieniu Flankerów:)

Sojusz na kiepskim gruncie
sobota, 5 maja 2018, 21:17

Tak na powaznie na co im lepsze samoloty? Iran zagrozi czymś Su-35? Syria? Kto ich jeszcze ma atakować? Jest wolny rynek na świecie czy nie? Są niepodległym państwem? Jest jakiś zapis w NATO nakazujący kupno broni z USA? Więc w czym problem żeby ktoś kupił co chce? Wuj sam się obrazi? To tylko źle świadczy o sojuszach z nimi. To jaka jest różnica między sowietami którzy wszystko kazali kupować u siebie bo jak nie to... a wujem samem?

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 12:00

Tak na poważnie to po co im Su-35??? Sa lepsze maszyny w Europie jak nie chcą brać od USA. Maja obecnie B. dobre samoloty. A w NATO nie ma nakazu skupna sprzętu z USA ale ten sprzęt musi byc interoperacyjny z systemami NATO a S-400 ani Su-35 takie nie są i nie będą.

Sławek Ford
piątek, 4 maja 2018, 22:49

Turcy jesteście dumnym narodem. Pokażcie że nikt wam nie będzie dyktował co i od kogo kupicie.

Myśliciel
sobota, 5 maja 2018, 15:50

Tak zgadzam się kupcie od rosjan, wtedy pa pa z nato i ich sprzętem i osprzętem. Zawsze sami moga produkować wszystko. Ano zobaczymy. Ciekawe jak Turcję wywalą z NATO co się będzie dziać? Niestety dla nich nic dobrego, a Kurdowie tylko rączki zacierają. Moga wtedy liczyć na pomoc Ameryki na 100 procent i próbę utworzenia swojego państwa. Pytanie jak wtedy zachowa się Unia i Nato

Rex
sobota, 5 maja 2018, 10:31

To niech wyjdą z NATO jak chcą kupować broń od potencjalnie głównego przeciwnika sojuszu.

prawieanonim
piątek, 4 maja 2018, 22:20

Turcy nie powinni dostać F-35 bo grają na dwa fronty. Już raz zdradzili, a to znaczy że drugi raz też zdradzą.

Bogdan B.
sobota, 5 maja 2018, 14:40

Właśnie to Stany Zjednoczone zdradzili sojusznika NATO czyli Turcję i dlatego relacje między Ankarą i Washingtonem się pogorszyło, szczególnie po zamachu stanu w 2015 r. ... w zasadzie \"sojusznik\" nie organizuje lub nie popiera zamachowców u innego sojusznika, Turcy mają rację i zrozumieli, że mogą tylko liczyć na siebie, zrozumieli, że najlepiej to rozwijać własny przemysł obronny, stworząc np. ich własny system obrony antybalistycznej i być niezależnym krajem zamiast byc wassalem Washingtona tak jak kiedys bylo ... Lekcja dla Polski! Z drugiej strony, po prostu rossyjska oferta była lepsza niż patrioty amerykanskie, czemu cały swiat ma kupować tylko i wyłącznie produkty \"made in USA\"? to jest dyktatorstwo rynku a gdzie wolny rynek??

Piotr
niedziela, 6 maja 2018, 07:26

to niech produkują własny sprzęt wojskowy , a nie jęczą o zachodni :P

prawieanonim
sobota, 5 maja 2018, 23:49

Podręcznikowy przykład bełkotu zza wschodniej granicy. Turcja S400 kupuje bo... nie może kupić nic innego. Nikt Turcji nic nie sprzeda. Wszyscy wiedzą że lipny przewrót w Turcji to robota Erdogana do spółki z Putinem. Gdzie ty wyczytałeś że cały świat kupuje sprzęt made in USA skoro coś pleciesz o jakimś dyktatorstwie? Zachód robi mnóstwo różnorodnego sprzętu i tak samo go kupuje - nie tylko z USA.

dim
sobota, 5 maja 2018, 18:17

Jako Grek, serdecznie życzę Turcji zarówno nabycia i S-400, zamiast systemów amerykańsko - izraelsko - europejskich, i podobnie nabycia rosyjskich \"prawie gotowych\" od kilku dziesięcioleci technologii myśliwców \"prawie stealth\". Które zresztą zamierzają w Turcji budować, tyle że z silnikami Rolls-Royce\'a. A wszystko to razem \"prawie już sprawdzone\" w działaniu. Jak był socjalizm.

Davien
poniedziałek, 7 maja 2018, 13:14

Dim, jak pójda na udry z USA to jak sądzisz kogo wybierze Rolls Royce w tej wojence USA czy Turcje?

Davien
sobota, 5 maja 2018, 18:12

Bogdan, ten \"zamach\" w Turcji to napjrawdopodobniej działąnaia samego Erdogana by sie z opozycja rozprawic. Co do zakupów, kiedy wybierali S-400 żachodnie systemy były dla nich niedostepne, jak wybrali S-400 i przyjrzeli sie blizej to od razu zrezygnowali z budowy z Rosja OPL i poprosili USA o Patrioty a EUROSAM o pomoc w budowie narodowego OPL. S-400 żeby było zabawniej jako system plot jest lepszy od Patriota w obecnej formie jako system antyrakietowy znacznie gorszy

Amalanos
piątek, 4 maja 2018, 21:53

Wyjaśni mi ktoś jak to jest z relacjami Turcja - Rosja? Skoro Turcy zestrzeliwują jakiś Rosyjski samolot lub śmigłowiec a oni chcą im nadal sprzedawać broń.. jeszcze przeciwlotniczą

Voodoo
sobota, 5 maja 2018, 15:36

To się nazywa DYPLOMACJA.....jeden stary SU24 uczynił więcej jak całe NATO razem wzięte...\"ruskie sprzedają broń do Turcji zbudują Turkish Stream i posprzataja Syrie z saudyjskich rur z ropą dla EUR....deal nad deale

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 12:03

Niezłe bajki ale jak na razie to Turkish Stream miał powstać znacznie wcześniej, sprzedaż S-400 zakończyła sie na dwóch bateriach i więcej Turcja nie chce ich widzieć , natomiast OPL mają robić z EUOSAM-em i polecieli z prosbami do USA o Patrioty. Co do posprzątania Syrii: ostatnio Rosjanie próbowali i ich najemnicy po tej próbie w Moskwie nie mogli wychamować jak zwiewali

Wa123
sobota, 5 maja 2018, 14:36

Ruscy licza sie tylko z tymi co maja jaja i odwage aby zalatwic ruski samolot

Banan
sobota, 5 maja 2018, 12:11

Chcą ale na takich samych zasadach jak ma Grecja czyli z rosyjską obsługą.

Davien
sobota, 5 maja 2018, 18:14

Banan, to ciekawe że na manewrach nie było żadnego Rosjanina jak grecki S-300 pierwszy raz wystrzelił rakiete w 2013r. Rosjanie maja serwis i modernizację ale systemu nie obsługuja.

Koniecpolski
sobota, 5 maja 2018, 09:11

Dobre pytanie.

Chorąży
piątek, 4 maja 2018, 21:49

Tak musza kulowac amerykanskie mimo ze gorsze? Decyzja Turcji swiadczy o tym ze S 400 jest lepsze od Patriota.

Patcolo
niedziela, 6 maja 2018, 09:18

Hahahahahihi. Poczytaj Panie Chorąży trochę o atmosferze podczas której decydowano o wyborze S400 następnie poczytaj co chcieli Turcy od zachodu i będziesz wiedział dlaczego wybrali to co wybrali

Davien
sobota, 5 maja 2018, 11:23

Biorąc pod uwage ze do wyboru mieli HQ-9 lub S-400 bo niky inny im wtedy nic nie chciał sprzedac to niezła wtopę zaliczyłeś. Jak dobry jest dla turków S-400 to najlepeij świadczy fakt ze jak go zobaczyli to było nigdy wiecej i OPL chca budować z EUROSAM-em a do USA wystosowali prośbe o sprzedaż Patriotów:)

zby79
sobota, 5 maja 2018, 10:10

Nie, decyzja Turcji świadczy, że S400 jest tańsze od Patriota.

dim
sobota, 5 maja 2018, 18:20

Tutaj akurat odpowiedź jest prosta /trywialna. Mianowicie, że pewnego razu, Patriot może nie chcieć dobrze zadziałać, przeciw siłom krajów NATO. A przecież taki jest z Turcji sojusznik, który nie kryje swych roszczeń terytorialnych wobec trzech NATOwskich sąsiadów.

Oleśnica
piątek, 4 maja 2018, 20:45

Kochani Polacy , proszę o wyjaśnienie jak to możliwe ,że najnowocześniejszy samolot USA jest oferowany na sprzedaż wszystkim i już niedługo na pewno będzie go można kupić sobie nawet na internetowych aukcjach . Bez najmniejszych problemów można kupić doskonałe systemy termowizyjne a użytkowane od 1985 roku w USA noktowizory gen 3 są surowo zakazane ( w sprzedaży) i zazdrośnie strzeżone w użytku tylko amerykańskim ( pomimo ,ze Hamamatsu z Japonii i Katod z Rosji też produkują gen 3) i dlatego Europa machnęła ręką na amerykańską noktowizję gen 3 , tworząc francusko-holenderskiego Photonisa gen super 2+...

Bash
sobota, 5 maja 2018, 12:16

Przecież noktowizory gen 3 produkuje już chyba co drugie państwo zachodnie a amerykańskie PVSy gen 3 można kupić nawet u nas.

yaro
sobota, 5 maja 2018, 08:31

Wyjaśnienie jest proste. To nie jest najnowocześniejszy samolot USA, to jest nowoczesny samolot dla wszystkich którzy deklarują się dużo zapłacić.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 12:05

Yaro, F-35 jest akurat najnowocześniejszym samolotem USA i pod względem mozliwości bojowych na świecie ustepuje wyłacznie F-22 pozostawiając inne maszyny sporo w tyle.

Guest
piątek, 4 maja 2018, 19:53

Skoro 16 mld dolców to szacunek dla 100 maszyn to my chyba kupimy góra dwie eskadry. I to przy dobrych wiatrach...

Adam Marianowski
sobota, 5 maja 2018, 08:30

Czym mniejsze zamówienie tym samoloty są droższe, także jesteś niepoprawnym optymistą jeżeli chodzi o te dwie eskadry. :-)

Davien
sobota, 5 maja 2018, 07:14

To wychodzi po 160mln$ za maszyne z pełnym pakietem i prawami do produkcji. Drogo wcale jak na taki samolot nie jest.

Art
sobota, 5 maja 2018, 20:08

Z kodami czy bez?

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 12:07

Nie wiem.

Gts
sobota, 5 maja 2018, 15:41

Ale ile razy drozej do F-16, do tego koszty utrzymania co najmniej 3x wyzsze, jak nie 4. Ja wiem ze byloby fajnie miec, ale czy nas stac?

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 12:09

Gts, obecnie cena F-35A na eksport to 93mln$ (Dania) a F-16V ok 70mln$ wiec róznica niewielka w cenie , a w mozliwościach ogromna. Co do kosztów utrzymania to F-16 C Block 52+ ma pełne koszty utrzymanai 32000$ a F-16 ok 45-50 tys $ wiec jakie 3-4 razy

Banan
sobota, 5 maja 2018, 12:17

Prawami do produkcji? xD

Znowu to poniosło
sobota, 5 maja 2018, 21:21

Może miał na myśli prawa autorskie?

dim
sobota, 5 maja 2018, 18:22

prawami do udziału w produkcji, konkretne podzespoły, także dla odbiorców trzecich. Offset.

Davien
sobota, 5 maja 2018, 18:15

chca je produkowac na licencji wiec....

yaro
piątek, 4 maja 2018, 18:51

No tak kolejne ściemnianie i myślenie, że polski czytelnik da się nabrać. Turcja umowę na F35 podpisała i już część zapłaciła i nie ma tu żadnego dylematu do zaniepokojenie wyrazili jedynie senatorowie, i to kilku a nie ma to żadnego znaczenia biznesowego. Obie umowy na S400 i F35 sa przez Turcję podpisane i jedynie tylko Lockheed może się z niej wycofać. Czy może autor stara się wyrazić zaniepokojenie tym, że do tego S400 Turcja chce dokupić Pancyra S1 ?

Andrzej polskiego brzegu
sobota, 5 maja 2018, 15:49

ej a nie chcieli Migacza31? Rosjanie na testach zestrzelili....Tu-16 z takiego o?

Maciek
sobota, 5 maja 2018, 10:23

Na mistral ach były już wymalowane ruskie nazwy, szkoliła się załoga, ruscy dawno za nie zapłacili. I co? Wystarczył jeden tel. Z Waszyngtonu. S400 to decyzja czysto polityczna więc. Turcy grają na dwa fronty i próbują jak najwięcej ugrać. Ostatecznie przeważy rachunek zysków i strat. Od Rosji mogą dostać tanią ropę i gaz oraz wsparcie w zwalczaniu Kurdów. Za to mogą sporo stracić jeśli USA poważnie się za nich wezmą. Przypomnę, że Turcja ma aspiracje do UE nie mówiąc o jedwabnym szlaku czy modernizacji kraju. Nie wiem czy warto ryzykować dla ropy, którą ruscy i tak muszą sprzedawać.

Davien
sobota, 5 maja 2018, 07:17

Po pierwsze panie Yaro LM nie decyduje czy komus wolno kupić F-35 ale Kongres USA i jak oni powiedzą nie to Turcja nic sobie nie kupi. Po drugie jak Turcja chce maszyne klasy F-35 to nie ma niestety dla niej altrernatywy na całym swiecie, a juz na pewno od Rosji nic chocby zbliżonego nie da rady kupić.

gosc
sobota, 5 maja 2018, 01:13

Potwierdzasz, ze jednak wschodnia propaganda sukcesu potrafi ogIupiac. Zupelnie nie znasz historii ostatnich lat i nie potrafisz wyciagac wnioskow. Przypomne tylko epopeje z S-300 dla Iranu. \"Dostarczenie systemów przeciwlotniczych S-300 do Iranu to finał kilkuletniej epopei. Kontrakt w tej sprawie został podpisany między obydwoma państwami jeszcze w 2007 roku. Jego wartość opiewała wówczas na 900 mln dol. Porozumienie wywoływało zaniepokojenie Izraelu i Stanów Zjednoczonych. Wykonanie kontraktu było jednak odwlekane. W 2010 roku rząd Dmitrija Miedwiediewa zdecydował o jego anulowaniu. Powodem były nałożone na Iran sankcje międzynarodowe. Po podpisaniu porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego w 2015 roku realizacja kontraktu została wznowiona.\" Czyli jednak sankcje moga miec wplyw na decyzje o przekazaniu juz zamowionych/zakupionych i oplaconych rakiet/samolotow. Czytaj uwaznie tutaj o Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA) uchwalonego w sierpniu 2017 roku

yaro
niedziela, 6 maja 2018, 07:44

No właśnie sam potwierdzasz typowe ogłupienie. Blokada dostaw S300 była wynikiem ogólnoświatowych sankcji nałożonych na ten kraj do których Rosja się zastosowała, a wg? ciebie na Turcję za co nałożysz sankcje? Czytaj uważnie kto produkuje również części do tego samolotu i może w ramach retorsji zatrzymać wysyłkę.

Fun funów USA
piątek, 11 maja 2018, 18:01

Blokada dostaw S-300 do Iranu nie wynikała w żaden sposób z międzynarodowych sankcji (S-300 jako broni defensywnej takowe nie obejmowały) ale wynikała z okresowego \"ocieplenia\" stosunków na linii Rosja - USA (czy tez tzw. Zachód + Izrael). I własnie z tym (chwilowym jak się okazało) \"ociepleniem\" wiązała się decyzja Miedwiediewa o wstrzymaniu dostaw.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 12:11

Widzisz Yaro tylko ze USA ma pełne plany i jak będą chcieli to zaczna ta produkcje u siebie a Tyrcja w odwecie straci np części do F-16 i do T-70 i jak sądzisz kto na tym lepiej wyjdzie.

anastazy
piątek, 4 maja 2018, 23:54

kase zawsze moga zwrocic skoro sojusznik opowiada sie za wrogiem

Anni
piątek, 4 maja 2018, 18:44

I bardzo dobrze.Tak należy traktować dyktatorków współpracujących w imię chwilowych korzyści z putinowską Rosją.Turcy zapominają,że tylko dzięki USA byli członkami NATo i nie znajdują się w sytuacji odrabiającej 50-letnie zacofanie Polski.W 1946r kolumny wojsk sowieckich szły już z Iranu i Bułgarii w kierunku Bosforu.Według planów Stalina Turcja miała zostać odcięta od Morza Czarnego i odebrano by im cieśniny Bosforskie.Tylko zdecydowana wtedy reakcja zachodu uchroniła Turcje przed takim losem

Milutki
niedziela, 6 maja 2018, 10:04

Wzam za to Amerykanie mieli bazy w Turcji gdzie przechowywali broń nuklearną i mieli bazę na południowej granicy ZSRR w razie potencjalnego konfliktu. Tu4cja nie e weszła do NATO po łasce

Bogdan K.
piątek, 4 maja 2018, 18:40

To bardzo ciekawe, ponieważ podsekretariat ds. Przemysłu Obronnego Turcji (SSM) już potwierdził, że pierwsze dostawy myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II dla Tureckich Sił Powietrznych rozpoczną się w czerwcu 2018 r. Poza tym Turcja uczestniczy w programie JSF jako partner w produkji F35 poziomu III od 2002 roku, co kosztuje budżet tego państwa około 200 mln USD rocznie. Państwowa korporacja zbrojeniowa Turkish Aerospace Industries (TAI) bierze udział w produkcji elementów samolotu (centralnej części kadłuba F-35A – przyp. red.), a w przyszłości (2021-23) zamówione maszyny mają być montowane w Turcji. Na dodatek Lockheed Martin (USA) i Roketsan (Turcja) podpisały umowę, na mocy której wspólnie opracują rakietę samosterującą SOM-J dla samolotu F-35. A dylemat ...???

Davien
sobota, 5 maja 2018, 07:18

I zeby to zablokować wystarczy jedna decyzja Kongresu USA, a czy do tego dojdzie...

yaro
niedziela, 6 maja 2018, 07:46

I co wtedy cały proces produkcji zatrzymasz bo Turcja zawiesi dostawy?

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 12:12

To zaczną produkcje u siebie, mają wszystko co do tego potzrebne, bo Turcja jedynie dostałą zgodze na produkcję tego w ramach partnerstwa. Za to ciekawe skąd wezma części do śmigłowców i mysliwców:)

Gratulacje
sobota, 5 maja 2018, 21:26

I trzeba będzie szykować kilka miliardów do oddania plus odsetki. Do tego nową fabrykę zamiast tureckiej co opóźni i tak już spóźnione dostawy F-35 co znów będzie przekładało się na finanse. Wg ciebie w kongresie siedzą idioci i nie umią liczyć.

Tomo
niedziela, 6 maja 2018, 14:55

Umieją nie umią. Uczestnictwo w programie nie jest ani gwarancją dostaw ani nie zmusza do zakupu. Turcy w programie są i nikt ich nie zamierza wyrzucać, po prostu nie będą mogli kupić samolotów. Natomiast dalej będą uczestniczyć w pracach, produkować podzespoły i czerpać zyski z ich sprzedaży.

gregorx
niedziela, 6 maja 2018, 14:48

Wam się naprawdę wydaje że Turcja ma monopol na dostawy jakiegokolwiek elementu konstrukcji F-35A? Poważnie? To tylko jeden z partnerów programu (3 poziomu!), największy udział ma mieć (co oczywiste) przy budowie maszyn tureckich, dla innych jest tylko jednym z kilku poddostawców.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 12:14

Po pierwsze nic im moga nie oddac, Egipt za zaplokowane F-16 centa nie zobaczył, po drugie jak Turcy zablokuja elementy do F-35 to w odpowiedzi moga stracic częsci do F-16 i do T-70, ciekawa wymiana:). Chca kupić Patrioty od USA, jak sądzisz zobaczą cokolwiek jak zaczną wojne na sankcje?

Gts
sobota, 5 maja 2018, 15:49

Dokladnie tak, rzad Turecki to moze sobie nawet o podpisac umowe na Gwiazde Smierci z LM. Jak sie kongres nie zgodzi to nic z tego nie bedzie. Dzis istnieja przeslanki ze Turcja nie tylko romansuje z Rosja ale tez moze udostepniac teren do dzialan. Jesli pojawia sie przeslanki o przenikaniu technologii do Rosji to Turcja pozegna sie ze wszystkim z zachodu. Nie jest im to na reke, ale wszystko moze sie zdarzyc. Co prawda kongres nie widzi na razie zagrozenia, bo to zaniepokojenie roznych senatorow, ale sytuacja jaka wydarzyla sie w Iranie po sprzedazy Tomcatow moze okazac sie istotna. Co wiecej, do tego czasu noze zostac wynegocjowana umowa z Niemcami lub innymi krajami na przejecie czesci lub calosci tureckieho kontraktu. Szkoda ze nasi nie trzymaja reki na pulsie bo byla by szansa na przejecie czesci kontraktu. USA nie mialoby zadnego dylematu czy sprzedawac Turkom czy np Niemcom i nam bo miejsca pracy i interesy LM zostalyby zabepieczone.

autor
piątek, 4 maja 2018, 18:37

niedługo się dowiemy, czy rosja użyła s-400 podczas ataku w syrii i czy sprawność tego systemu była tak duża, że warto dla niego poświęcić f-35

Adam Marianowski
sobota, 5 maja 2018, 08:26

S-400 chroni rosyjską bazę w Latakii czyli w obszarze poza, którym koalicyjne lotnictwo dokonywało ataków.

123
niedziela, 6 maja 2018, 11:26

To nie S400 chroni tę bazę tylko fakt, iż jest ROSYJSKA. Gdyby koalicja chciała ją zniszczyć to by ją zniszczyła.

prawieanonim
sobota, 5 maja 2018, 23:52

Ciekawe. Bo magazyny na które dokonano ataku znajdowały się 100 kilometrów od Latakii.

AM
niedziela, 6 maja 2018, 11:19

Podaj lokalizację zaatakowanych magazynów.

Davien
wtorek, 8 maja 2018, 02:51

Alez masz ją podana w komunikatach armii USA wiec mapa w rączkę i sobie znajdz. Tylko daruj sobie zwidy rosyjskie bo ci miejsca zabraknie by oznaczyc to co oni tam niby widzieli:)

kuc
piątek, 4 maja 2018, 18:34

Czy tak właśnie działa w praktyce ten słynny wolny rynek?

Givi
sobota, 5 maja 2018, 18:56

Na wolnym rynku to możesz sobie kupować banany a nie broń. Nie istnieje i nigdy nie istniał wolny rynek broni.

Hanys
piątek, 4 maja 2018, 18:26

Jak to USA nie chce zarobić na sprzedaży 100 sztuk F-35? Ja bym nie widział tutaj problemu z punktu widzenia ekonomii, co z tego że Turcy kupią S-400 to nie jest przeszkoda w sprzedaży F-35, no chyba że amerykanie boją się po prostu że Turcy zorganizują sobie takie manewry, F-35 kontra S-400 i będzie kicha, się okaże jak bardzo przeźroczysty jest ten F-35 :) Bo może Turcy jeszcze nie wiedzą np., że F-35 powinien być atakowany tylko \"od przodu\" inaczej to niezgodne z instrukcją i jest bee a wróg też się musi zastosować, inaczej F-35 będzie miał problemy :)

Polanski
sobota, 5 maja 2018, 08:46

Jeżeli od przodu jest przeźroczysty to OK. Raczej lecimy do przodu przełamując obronę przeciwnika. Potem już te wszystkie boki nie mają znaczenia w sytuacji zniszczenia obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

lel
sobota, 5 maja 2018, 21:28

Jak wiadomo przeciwnik ma tylko jeden radar a F-35 Jest zawsze ustawiony przodem do niego. Przy każdym nałogów radar jest przestawiany na nowy cel nalotu żeby F-35 miało to z przodu. No patrz jak wrogowie idą na rękę USA.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 12:17

I oczywiście leci tylko jeden F-35 na cała OPL:)) A tak na poważnie o bajkach Hanysa: RCS dla F-35 wynosi od przodu 0,001m2 a od boku czy gówry/dołu maks 0,006m2 wiec taki S-400 to moze pomarzyc o naprowadzeniu pocisku na F-35.

Davien
sobota, 5 maja 2018, 07:22

Po prostu panie hanys nie sprzedaje sie uzbrojenia państwom wrogim i nieprzyjaznym. A co do pojedynku S-400 vs F-35 to przy cechach 92N2/6 to ten F-35 musiałby stac przed antena by go zobaczyli:)

AM
niedziela, 6 maja 2018, 13:00

Może podasz jakieś konkretne dane zamiast opowiastek z krainy mchu i paproci?

Davien
poniedziałek, 7 maja 2018, 13:19

Prosze bardzo:) RCS dla F-35 to 0,001m2 z przodu i do 0,006m2 z boku/dołu/góry. Radar 92N2/6( zależnie od wersji) jest w stanie wykryc RCS 4m2 z 185km. Dla porównania radar Irbis wykrywa w trybie dalekiego wyszukiwnia, czyli jak wie gdzie jest cel RCS3m2 z 400km a RCS 0,01m2 z 90km, normalny zasięg to połowa wiec panie AM radar naprowadzania S-400 może pomarzyc o wykryciu F-35:) Twoja kolej:)

AM
poniedziałek, 7 maja 2018, 22:15

Według ciebie Radar 92N2/6( zależnie od wersji) jest w stanie wykryć RCS 4m2 z 185 km, to z jakiej odległości wykrywa F-35? Oczywiście pytam o konkretną wartość podaną w kilometrach a nie jakieś bzdety pt. że musiałby stać przed anteną by go zobaczyli.

Davien
wtorek, 8 maja 2018, 02:53

Alez to nie wg mnie tylko rosjan, dane pochodza z MAKS, wiesz chyba co to jest? A co do mozliwości radaru to podałem niżej dane Irbisa, porównaj je sobie i nie płacz jak zwykle;)

gniady
sobota, 5 maja 2018, 16:05

Nie ma wrogów i przyjaciół tylko interesy. Może kiedyś Polscy politycy to zrozumieją.

Tomo
niedziela, 6 maja 2018, 17:00

Są wrogowie, to są ci których interesy są w rażącym konflikcie z naszymi interesami. Przyjaciele to ci których interesy są zbieżne z naszymi.

Kolureg
sobota, 5 maja 2018, 09:17

I to jest sedno sprawy ! Ale nie dla hanysa...

Tweets Defence24