Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Turcja rozpoczyna operację przeciwko Kurdom; Palestyna zawiesi uznawanie państwa Izrael; May i Macron: Będziemy kontynuować współpracę

FOT. YPG
FOT. YPG

Turcja rozpoczyna operację przeciwko Kurdom

"Operacja faktycznie rozpoczęła się od ostrzału na granicy" – powiedział Nurettin Canikli. Turecki minister obrony dodał, że tureckie oddziały nie weszły do Afirin podczas rozpoczętej w piątek operacji.

Przyczyną były zapowiedzi utworzenia Sił Bezpieczeństwa Granicznego (BSF). Wcześniej tureckie władze ostrzegały USA, że w przypadku powołania BSF dokonają interwencji w Afrinin, enklawie Kurdów w północnej Syrii. Część sił BSF, tworzonych pod egidą koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu kierowanej przez USA, mają stanowić członkowie Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). W ich skład wchodzą kurdyjscy bojownicy.


Palestyna zawiesi uznawanie państwa Izrael?

Z taką sugestią do Organizacji Wyzwolenia Palestyny zwrócili się palestyńscy liderzy. OWP przyznała ten status Izraelowi w 1993 r. Próba cofnięcia tej decyzji ma związek z uznaniem przez USA Jerozolimy jako stolicy Izraela i przeniesienia tam swojej ambasady.

Status Jerozolimy od lat znajduje się w centrum konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Deklaracja Trumpa odczytana została na świecie jako jasne opowiedzenie się po stronie Izraela i naruszenie międzynarodowego konsensusu, że status miasta jest wyłączną kwestią obu państw. 


May i Macron: Będziemy kontynuować współpracę

Po spotkaniu francuskiego prezydenta i brytyjskiej premier, Emmanuel Macron i  Theresa May zadeklarowali, że będę kontynuowali współpracę także po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

Wielka Brytania zobowiązała się również, ze brytyjskie helikoptery udzielą pomocy francuskim siłom stacjonującym w Afryce Północnej, gdzie walczą z oddziałami islamistycznymi.

Reklama

Komentarze

    Reklama