Reklama

Siły zbrojne

Tu-22M3 bombardują Syrię

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu zmasowanego nalotu sześciu bombowców Tu-22M3 na obiekty terrorystów z tzw. państwa islamskiego w syryjskiej prowincji z Dajr az-Zaur.

Nalot przeprowadzono 21 stycznia br. Jako cel wybrano obozy szkoleniowe, stanowiska bojowe, składy uzbrojenia oraz sprzętu terrorystów z tzw. państwa islamskiego. Rosjanie poinformowali, że „obiektywna kontrola” potwierdziła zniszczenie wszystkich wyznaczonych obiektów.

Czytaj też: Rosyjskie bombowce startują z Iranu nad Syrię. „Nowa jakość projekcji siły Moskwy” [WIDEO]

Samoloty bombowe podczas lotu nad Syrią były osłaniane przez myśliwce Su-30SM i Su-35S z bazy lotniczej w Chmejmin. Według rosyjskiego ministerstwa obrony wszystkie samoloty bombowe powróciły na swoje lotniska. Nie ujawniono jednak, czy znajdowały się one w Federacji Rosyjskiej, czy też skorzystano z bazy lotniczej Hamadan w Iranie – tak jak podczas nalotów w sierpniu 2016 r. Wykorzystanie bombowców Tu-22M3 do akcji w Syrii nie ma uzasadnienia taktycznego i jest bardziej kosztowne niż naloty z użyciem maszyn z bazy w Chmejmin, jednak służy względom propagandowym oraz szkoleniu załóg tych bombowców w długotrwałych lotach bojowych. 

Tupolew Tu-22M3 należy do naddźwiękowych samolotów bombowych dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł. Samolot ten może przenosić do dziewięciu ton bomb i pocisków kierowanych. Począwszy od 2010 roku, Rosja wdrożyła program modernizacji 30 swoich Tu-22M3 do standardu Tu-22M3M. Pierwszy ze zmodyfikowanych bombowców wszedł do służby w 2012 roku. Nowa wersja dysponuje unowocześnioną elektroniką, umożliwiającą sprawne prowadzenie nalotów z użyciem „inteligentnych” bomb. Zgodnie z zapowiedziami rosyjskich przedstawicieli, modernizacja ma pozwolić na utrzymanie TU-22 w służbie przez co najmniej kolejne 10 lat.

Reklama

Komentarze (5)

  1. nad wyraz zaciekawiony

    Rosyjskie samoloty bombowe Tu-22M3 w ramach modernizacji zostały wyposażone w system nawigacyjno-celowniczy SWP-24-22, który składa się z komputera misji SW-24 i układu nawigacji bezwładnościowej SRNS-24 Pomimo relatywnie niewielkiego zakresu zmian, dzięki temu dokładność nawigacji wzrosła 8-10 razy, a dokładność zrzutu bomb swobodnie spadających zwiększyła się 7-9 razy. Wobec powyższego efekty bombardowań przy zastosowaniu klasycznych bomb są porównywalne z użyciem bomb kierowanych. W misjach bojowych w Syrii bombowce Tu-22M3 zabierają najczęściej ładunek składający się z 12 bomb odłamkowo-burzących OFAB-250-270. Samoloty tego typu swoje operacje prowadzą z bazy lotniczej w Mozdoku (Osetia Północna-Alania), pokonują trasę ponad 4500 kilometrów, w locie trwającym ponad 5 godzin…

    1. dziadzio

      Tu-22M może na spokojnie wykonać zrzut z wykonaniem 12 x FAB 500 (6 ton) a nie 12 FAB 250 (3 tony). Widać to zresztą na filmach, publicznie dostępnych. Jest wyraźna różnica, gdy widać spadającą FAB 500 czy FAB 250. Nawet mało sprawne oko to od razu zobaczy, wystarczy tylko szacować rozmiar gabarytów. Zresztą masowe używanie FAB 250 mija się z celem dla Tu-22M. Jego pierwotnym, podstawowym, taktycznym zadaniem, jest właśnie wykonywanie nalotów z użyciem bomb o wagomiarze minimum 500 kg. Jego nośność bojowa to co najmniej 20 ton, czyli 40 FAB 500 łącznie z zapasem paliwa do maksymalnego zasięgu lotu bojowego, acz ruscy używają ich nad Syrią bardzo delikatnie, nie widziałem większej misji, niż 12 x FAB 500, czyli 6 ton, lekko ponad 1/3 maksymalnej zdolności bojowej. Ich głównym zadaniem jest wykonywanie nalotów za użyciem pocisków manewrujących, z taktycznymi, operacyjnymi i jak i strategicznymi głowicami, ale przede wszystkim, jest to ultraszybki bombowiec operacyjny. Każdy, kto za te definicje, wie, o co chodzi.

  2. Afgan

    Z dostępnej mi wiedzy to Tu-22M3 może zabrać do 24 ton uzbrojenia, a nie 9 ton. Chyba że chodzi o 9 ton bomb i rakiet w przypadku operowania na maksimum zasięgu operacyjnego i zamiast bomb zabierane są dodatkowe zbiorniki paliwa. Warto byłoby to sprecyzować, bo podawana wartość 9 ton jest znacznie zaniżona w stosunku do faktycznych możliwości tego samolotu.

  3. Teodor

    Hitler wysłał legion "Kondor" do Hiszpanii przecież nie z przyczyn ekonomicznych tylko głównie szkoleniowych i po to aby opracować nowe taktyki nalotów.

    1. Filip

      Bush wysłał wojska do Afganistanu i Iraku, Osama do Libii i Syrii. Z przyczyn ekonomicznych i szkoleniowych. Naloty to akurat mają opanowane.

  4. Arek

    Polska powinna kupić TU-22 dla zastąpienia SU-22

    1. IREK

      Lepszy był by F 22 w liczbie co najmniej 64 i pół sztuki.

  5. Aster

    Ladna maszyna

Reklama