Geopolityka

Trwa tournee rosyjskich Tu-160 po Ameryce Południowej

Tu-160 - fot. Aleks Bielugin/wiki
Tu-160 - fot. Aleks Bielugin/wiki

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 o zmiennej geometrii skrzydeł kontynuują swoje tournee po Ameryce Południowej i Karaibach. Po bezpośrednim przelocie z Rosji do Wenezueli wzięły udział w lotach nad Morzem Karaibskim i zatrzymały się na kilka dni w Nikaragui. 

W drodze z rosyjskiej bazy Engels do Maiguetia w Wenezueli bombowce przebyły ponad 10 tysięcy kilometrów. Nieprzerwany lot trwał 13 godzin, a jego celem było między innymi sprawdzenie gotowości załóg.  

Po kilkudniowym wypoczynku, lotnicy 31 października kontynuowali swoją podróż po Ameryce Południowej. Oba samoloty poleciały do Nikaragui, dokonując w tym czasie 3 godzinnego przelotu, pokonując nad akwenem Morza Karaibskiego odległość ponad 2500 km. Po kilku dniach przerwy samoloty Tu-160 mają zgodnie z planem "przeprowadzić kilka lotów patrolowych w regionie".

Jak podało ministerstwo obrony Rosji, jest to nie tylko podróż kurtuazyjna, ale też element trwających w ostatnim czasie testów gotowości lotnictwa strategicznego. Poprzednia tego typu "wizyta" miała miejsce w 2008 roku.

Komentarze (5)

 1. KapitanG

  Biorą przykład z USA - penetrują regiony dotychczas zastrzeżone dla Zachodu. Putin pokazuje na co go stać.

 2. Balrogg

  Ropka już po 102 dolce i dalej spada :-) Poczekajmy jeszcze trochę, a ruskie stragany znów się zapełnią tandeciarzami. A tym ruskim złomom strategicznym dokończą się resursy i będą mogli sobie polatać na kiju od miotły. Już dziś kacapów nie stać na nasze jabłka i mięso. Stąd tzw. embargo.

 3. j... kacapów

  Regan to by wiedział co zrobić z ich lotami patrolowymi hi hi hi

  1. yaro1969

   Jak Amerykanie posiadają bazy rozsiane po całym świecie i napadają na suwerenne państwa ,to wszystko jest cacy ale gdy 2 rosyjskie , nieuzbrojone samoloty latają w międzynarodowej przestrzeni powietrznej , to od razu wielkie niezadowolenie . Hipokryzja do kwadratu . (Nie jestem rusofilem .)

  2. Wania Pietrow Kowalski

   I dlatego natychmiast odebrał polskim kurczętom paszę - hi hi hi...... I byliśmy o krok od wojny termojądrowej, bo temu z Alzhaimerem pomylił się ekran filmowy z ekranem wojennym. I to już nie hi hi hi - zwykły major, niestety z AC uchronił nas od zguby jądrowej nie wypełniając procedur związanych z atakiemj na ZSRR.

 4. Artwi

  Rosja też odgrażała się, że w przypadku tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii, reaktywuje bazy bombowców strategicznych na Kubie i w Wenezueli...

  1. szyMuss

   Pytanie czy warto to robić gdy można wysłać ledwie 2-3 bombowce.

 5. AndrzejS

  Może się uda sprzedać jakimś południowo-amerykańskim watażkom samolot pod nos Ameryce