Polityka obronna
"Wirtualne" spotkanie ministrów obrony państw NATO
Zaangażowanie NATO w Afganistanie i Iraku, inicjatywa gotowości, relacje z innymi organizacjami międzynarodowymi, zwłaszcza UE będą tematem telekonferencji ministrów obrony państw NATO – zapowiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
Podkreślił, że będzie to pierwsze takie spotkanie z udziałem przedstawiciela nowej administracji USA. Cykliczne spotkanie ministrów obrony – z powodu pandemii organizowane w formule telekonferencji – odbędzie się w środę i czwartek. Ministrowie mają poruszyć kwestie sprawiedliwszego podziału kosztów obronności, przedyskutują też inicjatywę NATO 2030, której celem jest m. in. większa spójność polityczna Sojuszu.
"To będzie pierwsza wideokonferencja w której będzie uczestniczył sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin" – zwrócił uwagę szef MON. Dodał, że tematyka spotkania ministrów była przedmiotem jego rozmowy z Austinem w ubiegłym tygodniu.
Minister @mblaszczak bierze udział w videokonferencji ministrów obrony państw #NATO, podczas której omówione zostaną m. in. kwestie dotyczące nakładów na obronność. Jednym z tematów będą także działania mające na celu wzmocnienie obrony kolektywnej. pic.twitter.com/GNzuJXqxcj
— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) February 17, 2021
"Będziemy rozmawiać o inicjatywie gotowości - 4x30, o zaangażowaniu wojsk sojuszniczych w Afganistanie i Iraku, o relacjach z innymi organizacjami, przede wszystkim mam tu na myśli Unię Europejską" – powiedział minister obrony.
Przypomniał stanowisko Polski, zgodnie z którym "te zdolności, które są tworzone w ramach UE, co do zasady powinny uzupełniać zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego". "Jest pewna grupa państw, na szczęście w mniejszości, która uważa, że ta zasada jest dyskusyjna; będziemy na ten temat rozmawiać" – dodał Błaszczak.
Według zapowiedzi na stronie NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przedstawi ministrom propozycje, które zapoczątkują przygotowania do planowanego na połowę tego roku szczytu Sojuszu.
Kluczowe punkty mają dotyczyć zwiększenia funduszy na obronę i odstraszanie, zwiększenia odporności państw członkowskich, utrzymania wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego, lepszej koordynację na poziomie politycznym, współpracy z partnerami podzielającymi stanowisko NATO, intensyfikacji szkoleń i wypracowywania zdolności wspólnie z partnerami, a także odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatu.
Rozmowy mają też dotyczyć aktualizacji koncepcji strategicznej NATO. Ministrowie spotkają się z partnerami z Finlandii, Szwecji i UE, by zająć się wyzwaniami dla wspólnego bezpieczeństwa.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105