Geopolityka

Trump nie chce nowego Air Force One?

Obecny Air Force One, bazujący na słynnym Boeingu 747. Fot. USAF
Obecny Air Force One, bazujący na słynnym Boeingu 747. Fot. USAF

Donald Trump zażądał od administracji odwołania zamówienia na nowy samolot prezydencki. Jak oświadczył, kupowanie nowej maszyny Air Force One byłoby "absurdalne i za drogie". 

"Boeing buduje nowiutkiego 747 Air Force One dla przyszłych prezydentów, ale koszty wymknęły się spod kontroli, przekraczają 4 miliardy dolarów" - napisał prezydent elekt na Twitterze i zażądał: "odwołać to zamówienie!" 

Wkrótce potem Trump powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku: "Chcemy, żeby Boeing zarabiał mnóstwo pieniędzy, ale nie aż tyle".

Jak informuje we wtorek agencja Associated Press, rząd USA złożył u Boeinga zamówienie "na dwa lub więcej niż dwa nowe samoloty" prezydenckie, które miałyby wejść do służby w 2024 roku. Oznacza to, że Trump nie latałby nowym Air Force One, chyba że pozostałby prezydentem na drugą kadencję.

Associated Press zwraca uwagę, że Trump korzysta obecnie z własnego samolotu, Boeinga 747, ale jako prezydent będzie latał Air Force One (jest to również Boeing 747), wyposażonym w specjalne systemy obronne, bezpieczeństwa i łączności. 

PAP - mini

Komentarze (2)

 1. winetou

  Jak ameryka chce wyjść z zapaści nadmiernego zadłużenia w Chinach i Rosjan oraz kilku innych państwach , plus niwelować 30 milionowe bezrobocie - musi zacząć oszczędzać na samej sobie ( administracja ) ? Tam jest tak wszystko rozbuchane ( nie botyczne zarobki - kilkoro przemysłowców ) a reszta kraju żyje w nędzy i ubóstwie ? Brawo popieram TRAMPA .

  1. Przeor

   Sorry winetou, ale to co piszesz nie ma niestety znaczenia w tym wypadku - po prostu ludzie popierający ( kreujący ) Trumpa mają chęć pogrania z Boeningiem o wyższą stawkę. Stąd ten sygnał dla centrali w Seatle - musicie się bardziej postarać jeśli chcecie być w naszej drużynie. Nowy Air Force One i tak będzie - tylko "offset" popłynie w inną stronę. Jednak Twiter zapamięta chwytliwy tekst elekta.

 2. ;)

  Donald Trump nie lata Jumbo Jetem tylko modelem 757.