Reklama

Wyposażenie dla wojska i służb, uzbrojenie przeciwko dronom

Nakładka termowizyjna ClipIR-12 nałożona na lewy okular gogli noktowizyjnych
Nakładka termowizyjna ClipIR-12 nałożona na lewy okular gogli noktowizyjnych
Autor. Thermoteknix

Prezentowane na targach Granice 2025 kompaktowe nakładki termowizyjne na noktowizory, granatniki rewolwerowe, miniguny, miny sygnalizacyjno-oświetleniowe i siatki hamujące pojazdy to rozwiązania, oferowane przez firmę WORKS 11 mogące zwiększyć skuteczność służb chroniących polską granicę.

Artykuł sponsorowany

Firma Works 11 już od 2005 roku zajmuje się obrotem towarów i świadczeniem usług o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym w Polsce i za granicą. Część oferowanych przez nią produktów jest przetestowana i rekomendowana przez żołnierzy polskich Wojsk Specjalnych. Spółka przygotowała na targi Granica 2025 w Lublinie zestaw rozwiązań, mogących znacząco wzmocnić ochronę polskiej strefy przygranicznej.

Reklama

Pierwszym produktem rekomendowanym przez Works 11 , dla służb mundurowych, w tym m.in. dla Straży Granicznej była kompaktowa przystawka termowizyjna Clip IR-12, oferowana przez brytyjską firmę Thermoteknix, która może być zamontowana na większości oferowanych na rynku systemach noktowizyjnych. Montaże przystawki możliwe są na urządzeniach monokularowych, bikularowych jak i binokularowych.

Przystawka Clip IR umożliwia prowadzenie obserwacji w warunkach deficytu oświetlenia, znacznie zwiększając możliwości detekcji celów i obiektów generujących sygnaturę cieplną. Pracujący w paśmie LWIR oraz w rozdzielczości wynoszącej 640 x 480 px daje możliwość detekcji celu na odległości do 340 m. Zakres pola widzenia (FOV) wynosi 40º. Urządzenie posiada wbudowany magnetometr, akcelerometr oraz żyroskop.

Clip IR 12 B/E

Przystawka wyposażona jest w kompas cyfrowy DMC, umożliwiający użytkownikowi szybkie określenie kierunku obserwacji lub nawigacji, z możliwością wyboru wyświetlenia danych w wybranych formatach: stopnie (DEG), MILS lub główne kierunki geograficzne. Tryby i jasność wyświetlania danych kompasu mogą być dopasowywane przez użytkownika, zgodnie z wymaganiami sytuacyjnymi.

Całość jest prosta w obsłudze, ponieważ wszystkie funkcje ClipIR są kontrolowane za pomocą wielofunkcyjnego pokrętła przewijania, które obsługuje się również w rękawicach. Sama nakładka może być przy tym montowana za pomocą dołączonego uchwytu po obu stronach gogli noktowizyjnych.

Użytkownik może określać jasność pracy wyświetlacza, dane kompasu cyfrowego a także, poprzez pojedyncze naciśnięcie manipulatora, przestawiać tryby pracy termowizyjnych między BH (czarne gorące), WH (białe gorące) oraz outline (obrysówki). Operator może również ustawiać ręcznie zakresy pracy optycznej urządzania w trybach długi, średni i krótki, przy czym ten ostatni oferuje bardzo wysoką wydajność, szczególnie podczas działania w pomieszczeniach.

Na targach Granice 2025 zaprezentowano już wersję trzecią tego urządzenia - model Clip IR-12B ważący 90 gramów bez baterii. Jest to duży postęp, ponieważ poprzednie modele nakładek ważyły 145 gramów, a kolejny w wersji ClipIR-12 E waży już mniej niż 75 g. Ciężar baterii nie ma przy tym znaczenia, ponieważ cały układ może być zasilany przewodowo z systemu „inteligentnego akumulatora” - Modułu Taktycznego Wyświetlacz danych Rozszerzonej Rzeczywistości ARTIM (Augmented Reality Tactical Interface Module).

Nakładka termowizyjna ClipIR-12B nałożona na lewy okular gogli noktowizyjnych połączonych z system ARTIM-MINI (z lewej)
Nakładka termowizyjna ClipIR-12B nałożona na lewy okular gogli noktowizyjnych połączonych z system ARTIM-MINI (z lewej)
Autor. M.Dura

ARTIM – Moduł Taktycznego Wyświetlacza danych Rozszerzonej Rzeczywistości AR (Augmented Reality).

ARTIM-MINI to niewielki moduł, ważący bez baterii jedynie 199 g, który jest umieszczany z tyłu na hełmie operatora. Taki Power Bank jest więc dodatkowo przydatną przeciwwagą dla noktowizora i przystawki termicznej. ARTIM-MINI jest zasilany 4 bateriami AA, co zapewnia ponad 10 godzin pracy. Jednak nie jest to tylko zewnętrzny zasilacz, ponieważ wewnątrz znajduje się również procesor rzeczywistości rozszerzonej AR (Augmented Reality) firmy Thermoteknix, wraz z kartą pamięci i z odbiornikiem GPS (wyświetlając bieżące wskazanie lokalizacyjne w czasie rzeczywistym, bez zauważalnego dla operatora opóźnienia).

Dzięki czemu moduł ten można z łatwością podłączyć do systemu zarządzania walką BMS (np. ATAK) z możliwością wyświetlania w czasie rzeczywistym: celów, obiektów, tras, punktów orientacyjnych lub członków zespołu (śledzenie Blue Force) oraz przesyłania danych obrazowych (zdjęcia mapy) i plików video w czasie rzeczywistym poprzez sieć BMS. ARTIM-MINI pozwala również na przechowywanie danych, działając z połączeniem lub bez połączenia z urządzeniem użytkownika końcowego.

ARTIM, poprzez przystawkę CLIP IR daje możliwość zobrazowania danych taktycznych w czasie rzeczywistym, bezpośrednio z urządzeń zewnętrznych wyposażonych w oprogramowanie ATAK. System jest w pełni zintegrowany z oferowanymi obecnie na rynku cyfrowymi systemami zarządzania polem walki, jak również z sieciami komunikacyjnymi tak, aby możliwie skutecznie zapewnić transmisję, odbiór oraz wizualizację danych w czasie rzeczywistym. Daje możliwość przesyłania danych obrazowych takich jak zdjęcia czy mapy oraz plików video w czasie rzeczywistym.

Operator urządzania może selektywnie dobierać filtr wyświetlania danach ograniczając wskazywane punkty czy cele ze względu na ich definicję lub odległość od pozycji własnej.

Programowanie, wprowadzanie oraz usuwanie danych z systemu może odbywać zarówno z poziomu operatora urządzenia, poprzez panel pracujący w systemie ATAK , jak i poprzez inne urządzenia zintegrowanie w sieci. Interfejs użytkownika umożliwia szybkie i intuicyjne wprowadzanie danych. Możliwa jest praca trybie sieciowym lub w trybie zamkniętym dla wskazanych odbiorców danych użytkowych w sieci lub tylko dla operatora urządzenia. 

ARTIM, poprzez połączenie urządzeniem końcowym odbiorcy (EUD) daj możliwość projektowania tras nawigacyjnych z zaznaczonymi punktami odniesienia. System jest również możliwy do wykorzystania tak w warunkach lądowych, jak i wykonywania skoków HALO/HAHO.

Reklama
Mina sygnalizacyjno-oświetleniowa MS-60 Płomień z zaznaczoną linką wyciągającą zawleczkę (1), miną (2) oraz nabojami oświetlającymi (3)
Mina sygnalizacyjno-oświetleniowa MS-60 Płomień z zaznaczoną linką wyciągającą zawleczkę (1), miną (2) oraz nabojami oświetlającymi (3)
Autor. M.Dura

Kolejnym rozwiązaniem prezentowanym i promowanym podczas targów Granice 2025 była zmodyfikowana mina sygnalizacyjna MS-60 Płomień o działaniu odciągowym, produkowana przez Zakłady Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów sp. z o.o. Miny sygnalizacyjne pozostają obecnie jedynym typem min dopuszczonym do stosowania przez Siły Zbrojne RP w celu skutecznego zabezpieczenia własnych pozycji przed skrytym podejściem przeciwnika.

Nowa konstrukcja cechuje się wysoką uniwersalnością – przy niewielkich modyfikacjach może pełnić funkcję imitatorów min przeciwpiechotnych, które nie znajdują się obecnie na wyposażeniu Wojska Polskiego. Ulepszenia umożliwiły zastosowanie szerszego zakresu amunicji kalibru 26 mm oraz 26,5 mm NATO, w tym oświetlającej, sygnałowej oraz IR.

Wprowadzone zmiany zwiększyły bezpieczeństwo obsługi oraz ułatwiły ustawianie min w zróżnicowanych warunkach terenowych. Poprzez zastosowanie nowych, wydłużonych odciągów, które po rozciągnięciu są trudne do wykrycia, poprawiona została również skuteczność działania miny.

Prezentowane miny sygnalizacyjne mogą skutecznie wzmocnić system ochrony obiektów wojskowych, wspierać patrole graniczne oraz zabezpieczać pozycje obronne.

Czytaj też

Innym interesującym produktem proponowanym na targach Granice 2025 była siatka hamująca pojazdy X-NET, produkowana przez niderlandzką firmę VEARCO i proponowana w dwóch wersjach: do 3 ton (o rozmiarach 6x3 m) i do 10 ton (o rozmiarach 6x5m). System ten działa dwuetapowo. Najpierw specjalne kolce z zadziorami umieszczone na przedzie siatki przebijają przednie opony poruszającego się pojazdu. Następnie siatka oplata te opony, napinając się pod pojazdem, aby unieruchomić koła i zatrzymać jego ruch.

Sieć hamująca pojazdy X-NET
Sieć hamująca pojazdy X-NET
Autor. VEARCO

X-NET jest uważany za bezpieczniejszy od kolczatek, które przebijają opony, ale nie blokują ruchu kół i nie zatrzymują pojazdu. Dzięki siatce zmniejsza się więc prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń przez osoby znajdujące się w samochodzie, który dodatkowo odnosi najczęściej mniejsze uszkodzenia. Siatka X-NET jest przy tym bardzo łatwa w użyciu. W wersji dla pojazdów do 3 ton waży bowiem 22 kg i mieści się w specjalnej torbie wykonanej z materiału CORDURA o rozmiarach 92 cm x 51 cm x 28 cm. Do przenoszenia siatki X-NET wystarczy więc tylko jedna osoba, a na jej rozłożenie potrzeba nie więcej niż 20 sekund.

Kolejne dwa rozwiązania prezentowane przez Works 11 na targach Granice 2025 można już zaliczyć do typowego uzbrojenia. Pierwszym z nich był produkowany przez firmę Dillon Aero sześciolufowy karabin maszynowy M134D w systemie Gatlinga, napędzany elektrycznie o szybkostrzelności 3000 strzałów na minutę (około 50 strzałów na sekundę). Całość zasilana jest amunicją natowskiego standardu 7,62x51 mm, która jest dostarczana w ogniwach rozsypnych M13, z zasobników o pojemności do 4000 nabojów.

Sześciolufowy karabin maszynowy Dillon M134D systemu Gatlinga jest reklamowany, jako skuteczny środek zwalczania dronów
Sześciolufowy karabin maszynowy Dillon M134D systemu Gatlinga jest reklamowany, jako skuteczny środek zwalczania dronów
Autor. M.Dura

Karabin M134D to również bardzo skuteczny środek neutralizacji dronów. Wynika to nie tylko z szybkostrzelności, ale również z możliwości zastosowania specjalnej amunicji z pociskiem łamliwym, opracowanej przez amerykańską firmę ICC (International Cartridge Corporation). Amunicja ta po uderzeniu w bezzałogowiec fragmentuje, powodując większe szkody niż amunicja klasyczna. Typowe pociski, jeśli nie trafią w krytyczny punkt bezzałogowca wykonanego np. ze styropianu lub ze sklejki, mogą przez niego przelecieć nie wykonując większych szkód. Użycie standardowej amunicji w przypadku zwalczania dronów wiąże się też z ryzykiem ponoszenia strat ubocznych, ze względu na dużą penetrację.

Następną opcją prezentowaną w kategorii uzbrojenie były granatniki rewolwerowe, każdy wyposażony w bęben mieszczący jednocześnie do  sześciu nabojów kalibru 40x46 mm. Pierwszym jest MILKOR M32A1 mogący strzelać amunicją o małej prędkości LV i średniej prędkości MV. M32A1 to produkt zarówno dla sił zbrojnych jak i pozostałych służb mundurowych. Może więc wykorzystywać amunicję bojową, jak i niezabijającą. Z kolei drugi granatnik MILKOR MGLLTL (Multiple Grenade Launcher-Less Lethal) jest konstrukcyjnie przeznaczony wyłącznie do użycia amunicji niezabijającej i może strzelać tylko amunicją o małej prędkości (LV). Oba granatniki są produkowane przez amerykańską firmę Milkor i wykorzystywane przez wojsko oraz służby mundurowe w wielu państwach.

Czytaj też

Granatniki MILKOR kalibru 40 mm
Granatniki MILKOR kalibru 40 mm
Autor. M.Dura

Szczególnie istotną w przypadku Straży Granicznej, poza klasyczną amunicją burzącą i odłamkową, może okazać się amunicja oświetlająca, dymna oraz gazowa.

I o ile z granatnikiem M32A1 można użyć również amunicję klasyczną, to granatnik MGL-LTL jest przeznaczony specjalnie (i wyłącznie) do użycia amunicji  niezabijającej o małej prędkości. Wykorzystanie MGL-LTL stanowi dodatkowy czynnik bezpieczeństwa np. podczas tłumienia zamieszek i kontroli tłumu, a także w trakcie szkoleń.

Artykuł sponsorowany

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama