Reklama

Technologie

W Iranie opracowano broń hipersoniczną nowej generacji

Zdjęcie ilustracyjne: Irański pocisk balistyczny krótkiego zasięgu "Fateh-110" / Fot. Wikipedia/Hossein Velayati/CC.BY-SA 4.0

Irańskie wojsko opracowało nowy rodzaj pocisku hipersonicznego, który może przedrzeć się przez wyrafinowane systemy obrony przeciwlotniczej - oświadczył w czwartek generał Amir Ali Hadżizade cytowany przez półoficjalną irańską agencję Tasnim.

Reklama

"Nie sądzę, aby przez następne 10 lat wynaleziono technologię, która mogłaby się przeciwstawić nowemu pociskowi " - skomentował Hadżizade. "Ten pocisk osiąga dużą prędkość i może poruszać się w i poza atmosferą. Celuje w zaawansowane systemy przeciwrakietowe wroga, co stanowi ogromny skok w rozwoju pocisków nowej generacji" - opisał generał.

Reklama

Atmosfera ziemska znajduje się na wysokości od 100 do nawet 630 tys. km n.p.m., w zależności od przyjętej definicji. Pociski hipersoniczne poruszają się pięć razy szybciej niż prędkość dźwięku, a trajektoria ich lotu jest skomplikowana, co sprawia, że trudno jest je przechwycić - podała agencja Reutera.

Czytaj też

Jak dotąd nie było doniesień o prowadzeniu przez Iran testów tego typu pocisków i mimo że Islamska Republika rzeczywiście rozwija swój przemysł zbrojeniowy, według zachodnich obserwatorów Teheran czasem wyolbrzymia swoje zdolności bojowe.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Remigiusz RB

  "Pociski hipersoniczne poruszają się pięć razy szybciej niż prędkość światła" Macie poważny błąd w artykule. Pięć razy szybciej niż prędkość światła to 1 500 000 km/S około... Raczej Iranczycy takich rakiet nie mają.

  1. karmin

   To wszystko zależy od tego w jakim stanie jest Iran. Rosja może płacić równie dobrze pszenicą i nawozami. Najmniej wierzę w wydanie technologicznych wynalazków. Bo owszem jest to obóz sankcjonowanych, których Ameryka do tego samego worka wrzuciła ale obydwa kraje na rynku gazu i ropy są konkurentami.

 2. Guero

  Jeżeli dobrze zrozumiałem to na wysokościach 0-100 m n.p.m.nie ma atmosfery.?

 3. Szkocja

  Co dowodzi ze Sankcje - powstrzmuja rózne kraje? Iram Korea ? A nie jest tak ze wtedy cierpia doly spoleczne a badania i tak maja priotet? Szkoda ze nie ma analizy realnej.

 4. Edmund

  Uzyskanie przez Iran technologii hipersonicznej od Rosji może być ostatnią przekroczoną czerwoną linią. USA i Izrael nie będą chciały dopuścić do produkcji licznych pocisków tego typu. W pocisku może być umieszczony ładunek bomby atomowej.

  1. Davien One

   Edmund, jaka technika hipersoniczna od Rosji?? Bo jakoś chyba im Awangardów nie przekazali a Cyrkon to ciagle yeti:)

 5. VIS

  "Pociski hipersoniczne poruszają się pięć razy szybciej niż prędkość światła" - nic nie moze poruszać sie z predkością wiekszą niż prędkość światła XD

  1. X

   A gdzie ty tam widzisz swiatło ?

  2. Davien One

   VIS doczytaj co pisza bo o świetle nie ma tam mowy.

 6. Bender

  Podobnie jak w Rosji jest to bajka na użytek wewnętrzny. W końcu muszą mieć sukces na potrzeby telewizora. To taka prawda jak ten ich myśliwiec 5. generacji przypominający zeskalowany F-117. Na bank nie mają silnika strumieniowego ani hipersonicznego glidera. Chiny nie tak dawno zaskoczyły testem glidera udowadniając; że są w stanie zbudować taką broń, ale nic nie wiadomo o podobnych testach irańskich.

 7. Powiślak

  Eeeetam. Np. min Błaszczak t e ż może ogłosić że Polska ma takie manewrujace, i do tego celujące w obce systemy oplot pociski hipersoniczne. Czy takie ogłoszenie coś zmienia? Nie! A że nie mają nawet zaawansowanych pocisków balistycznych należy wątpić by mieli pociski uznawane za stricte hipersoniczne. Poczekajmy aż uderza nimi w Izrael. Bo inaczej to tylko propagandowa nuuuuuda!

Reklama