Technologie

Ukraińskie czołgi T-84 na ćwiczeniu Combined Resolve X

Fot. www.mil.gov.ua
Fot. www.mil.gov.ua

W ćwiczeniu Combined Resolve X uczestniczą również żołnierze z Ukrainy. Ministerstwo obrony tego państwa poinformowało o wysokiej ocenie, jaką otrzymali pancerniacy i czołgi T-84.

W ramach części praktycznej międzynarodowego ćwiczenia Combined Resolve X miał miejsce przerzut wojsk pancernych w warunkach poligonowych połączony z pojedynkami pancernymi. Ze strony ukraińskiej w manewrach wzięła udział kompania wojsk powietrznodesantowych oraz pluton czołgów T-84. Ukraińskie czołgi w trakcie ćwiczenia kilkukrotnie "starły się" z wojskami "przeciwnika", eliminując kilka czołgów Abrams - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy.

"W trakcie manewrów wyeliminowano kilka czołgów Abrams, nie ponosząc przy tym znaczących strat. Połączone pododdziały sił zbrojnych Ukrainy dotarły do wyznaczonego celu" - głosi komunikat resortu obrony naszego wschodniego sąsiada.

Podczas części poligonowej ćwiczenia Combined Resolve X wykorzystywano system rozstrzygania starć MILES, pozwalający na realistyczne odwzorowanie działań bojowych.

image
Fot. www.mil.gov.ua

Czołgi T-84, które brały udział w ćwiczeniach, przeszły w tym roku remont i modernizację, podczas których naprawiono lub wymieniono wszystkie główne systemy pojazdów, zmodernizowano wyposażenie elektroniczne (w tym systemy celownicze), zamontowano też nowe, cyfrowe środki łączności.

T-84 to czołg podstawowy o masie ok. 51 ton, z trzyosobową załogą. Uzbrojenie czołgu stanowi gładkolufowa armata KBA-3 (46 pocisków) kalibru 125 mm, sprzężony z nią karabin maszynowy 7,62 mm (1250 pocisków) oraz zdalnie sterowany karabin maszynowy KT-12,7 (NSW) kalibru 12,7 mm (450 pocisków).

image
Fot. www.mil.gov.ua

 

Komentarze (38)

 1. Alex

  Bóg z tobą, o czym piszesz? Ukraina nie ma ambicji uchwycenia obcych terytoriów, Ukraina nigdy nie była imperium jak Rosja. Razem z Polską możemy produkować najnowsze pojazdy opancerzone jak BM Oplot-M i ulepszać istniejący T-72 do poziomu T-72 AMT.

 2. dim

  Czyli patrzcie Państwo ! W rok po poprzednich zawodach, Ukraińcy startują już z czołgiem znacznie zmodernizowanym. Co ZROBIONO w tym czasie w R.P. ? w tej samej kwestii ? Co faktycznie zrobiono w znaczeniu realizacji praktycznej ? a nie o czym ciągle, ale bezskutecznie na razie bla bla bla ? ///////////// To jest jeden aspekt i dopiero ten pierwszy. Gdyż drugi aspekt wyniknąć taki, że gdy to silna Ukraina okaże się, że broni, osłania państwa Europy Centralnej przed ruskimi - a za parę lat tak to właśnie zapewne będzie - Ukraina nagle każe sobie za swą siłę i za swój przeszły wielki wysiłek ostro zapłacić. I możliwe, że nikt wtedy nie wystąpi w obronie Polski. I możemy wtedy zostać ukraińskimi ambicjami niemile zaskoczeni. Patrz Grecja - Turcja - Cypr. Grecy bardzo pewni byli swego, do roku 1974. Raz, że Traktat Lozański, w którym Turcja eliminowała się z wszelkich roszczeń o ponad 3 mile morskie od swego brzegu kontynentalnego, plus dwie konkretne wyspy Imroz i Tenedos. Dwa, że ówczesne greckie kierownictwo (junta pułkowników) zarazem pewne było, że stanowią oczko w głowie wojskowych kręgów USA. Pułkownik Papadopoulos (mózg zamachu stanu 1968), to był przecież grecki łącznik do CIA ! Ale w polityce liczą się tylko interesy, a Grecy w porę nie zadbali wtedy o bardzo silną, odstraszająco silną obronę. Skutek znany - 38% Cypru, ale akurat to z 60% jego potencjału ekono przepadło. A teraz, od dwóch lat, Turcy mówią już także o wyspach egejskich pod grecką (nielegalną) okupacją. Wracając do meritum: Ukraina gwałtownie zwiększa możliwości bojowe. A Polska na to co ? ??? ?????

  1. to ja

   A Polska na to rozwija się w tempie 5%PKB, a samo PKB województwa mazowieckiego jest większe od całego PKB Ukrainy.

  2. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

   DO \"to ja\".......powiedz jak to \"dobro\" zachowasz ...atawizm zabijania w ludzkim w ludzkim genotypie ma stałą pozycję ..... jak tą iluzje dobrobytu zachowasz .... gdy \"król jest nagi\"... a DIM ma racje....

  3. ryszard56

   mądrze napisane nic dodać nic ująć pozdrawiam

 3. Sopocki

  Jak to wychodzi cenowo? 3 t84 to jeden nowy Leo albo abrams?

  1. Sternik

   5 mln USD - Opłot, 6 mln z armatą 120mm i naszym osprzętem (BMS, termowizja, radio), 15 mln € nowy Leo. To co wolicie? 250 Leo zrobionych w 100% w Niemczech czy 1000 Jataganów w 70-75% z naszych fabryk?

  2. Tom

   Ani to ani to. A jesli juz to te z Niemiec. Jesli na to nie stac to mozna samemu cos sklepac albo kupic jakis zlom z Chin. Leo az tyle nie kosztuje i na pewno czesc mozna by bylo robic w PL.

 4. KrzysiekS

  Realnie rzecz biorąc przez najbliższe 20 lat nie będziemy kupować czołgu nowej generacji więc może jednak jakaś sensowna modernizacja wszystkiego z rodziny T-72 plus nowej generacji amunicja im się należy.

 5. duch

  Podwazia 72 uzyc mozna np jako nosnikow do system podobnego jak Loara

 6. JSM

  T-84 Jatagan + nasza optoelektronika, komunikacja i BMS to jest opcja dla nas. Oczywiście produkowane u nas bo Ukraina to 5 szt/rok. 5-6 mln USD za sztukę to nie 15 mln € a jak udowodniła IIWŚ nawet Tiger nie da rady jak go obskoczą dookoła nawet słabsze maszyny. 5 mld USD rozłożone na 5-6 lat to Polskę chyba stać wydać żeby samemu wyprodukować 1000 takich maszyn na licencji?

  1. anakonda

   a po kiego ci az tysiac skoro maja służyć jedynie do odstraszania? strategicznie wylicza sie że na 1 obrońce musi byc trzech atakujacych czyli ok 400 max 500 sztuk nam wystarczy i ważne by były dobrze wyposażone i w odpowiednia amunicje bo jak narazie to i nasze raki nie maja czym strzelac o ppanc nie wspominajac

  2. Gts

   W sytuacji konfliktu okazalo sie ze Tigery nie sa zle, praktycznie nie do ruszenia przez rosyjskie czolgi, ale ich obsluga i serwis byla skomplikowana a za dokladne pasowanie sprawilo wiele problemow na froncie wschodnim. Wtedy rzeczywiscie unieruchomione stanowily latwy cel dla sfory T-34. Ten sam problem byl z Pantera. Zreszta niemcy mieli znacznie wiecej Pzkpf IV niz tych ciezszych czolgow. Koszta i skomplikowanie produkcji sprawily znaczacy niedostatek ciezszych czolgow w stostunku do T-34. Jeali chodzi o nas, z braku Leopardow ktorych juz sie kupic jie da kooperacja z ukraina w sprawie prosukcji u nas dobrej wersji T-84 jest chyba jedynym sensownym rozwiazniem. Moglibysmy nabyc od nich technologie ktorych nam brakuje, oni dostaliby kase ktorej im brakuje. Tempo produkcj u nich jest niewystarczajace dlatego opcja prosukcji u nas jest jedynym rozwiazaniem. Przetopicwtedy wszystkie T-72, wykorzystac doswiadczenia i dobre podzespoly z naszych modernizacji PT wszelakich i mamy jakis postep. Do tego jakis ASOP zastanowic sie czy chcemy lufe 120 czy 125mm i mamy swoja koncepcje znacznie lepsza i szybsza niz cokolwiek wypracuja nasi prezesi zbrojeniowki silami slabo oplacanych sepcjalistow z ktorych zyja zwiazki zawodowe.

  3. JSM

   1000 szt. żeby Mutti przestała pyskować. No i jakoś trzeba zatkać ten NS2.

 7. kriss

  Tak eliminuja amerykanskie abramsy a nie potrafia poradzic sobie ruskimi na wschodzie ktorzy maja t 72 b3.

  1. Adam

   W Donbasie nie ma Opłotów. Są T-64.

 8. Wojciech

  Skoro nie kupujemy w tej chwili nowych czołgów to powinniśmy jak najszybciej zmodernizować leo2a4 do leopl i nasze pt-91 i t72 do najnowszej moderki pt-16 lub pt-17.

  1. ryszard56

   wszystkie Leo POWINNE BYĆ ZMODERNIZOWANE Z OBRONA AKTYWNĄ WŁĄCZNIE

  2. Wojtek

   Na koniec marca Niemcy mieli przywieźć prototyp 2PL. Zaraz połowa maja i cisza.

 9. kombajn

  Posuniecie z zaproszeniem Ukraińców trzeba przyznać bardo mądre. T-84 mają zbliżone parametry do wszystkiego (poniżej T-14 Armata) co ma Rosja. Danie możliwości ćwiczenia z wojskiem posiadającym zbliżony sprzęt daje wojsku NATO doświadczenie o jakim ruscy mogą sobie pomarzyć

  1. Pavel

   What???!!!!!! T-84 zbliżone do Armaty? Serio? Ja wymiękam.......

 10. b72

  Wszystko sie zgadza tak jak z indyjskimi pilotami, ktorzy podczas cwiczen \"zestrzelili \" angoli, bo takie a nie inne byly zasady. Nie zmienia to oczywiscie faktu, ze T84 to najlepszy czolg jaki wyprodukowano w dawnym ZSRR. Mozna powiedziec, ze po zmianie optyki , pancerza i armaty to idealny mbt na potrzeby Polski.

  1. Zenio

   Jak zmienisz optykę pancerz i armatę to co ci zostanie ? Przestarzały i słaby względem konstrukcji zachodnich 1200 konny diesel, SKO z lat 70 ubiegłego wieku i automat ładowania kompletnie nie kompatybilny z amunicją NATO-wską.

  2. AM

   Na wspólnych ćwiczeniach organizowanych przez tureckie siły zbrojne w 2011 r. leciwe F-16 Block 15 trzykrotnie zestrzeliwały brytyjskie Typhoony w trzech różnych scenariuszach bo takie a nie inne (czytaj NATO-wskie) były zasady.

 11. zły

  Przy tych Opłotach Twardy wypada dramatycznie. Jeżeli MON się nie ocknie z letargu i nie weźmie za modernizację PT-91 i T-72 to marny los wojsk pancernych. Bo marzenia o zakupie nowych czołgów to tylko marzenia.

  1. anakonda

   bzdury pleciesz na 200 300 czołgów nas pewnie bedzie stac szkoda pakowac kase cos co tylko czołg przypomina

  2. Lewak

   Jedynymi prawdziwymi czołgami w naszej armii są Leopardy. T-72 należy sprzedać prywatnym kolekcjonerom pojazdów wojskowych , parkom rozrywki lub na złom , a PT-91 można nieco zmodernizować montując w nich nowe ukraińskie lub słowackie armaty 125 mm i nowe SKO oraz kupując za granicą nowoczesną podkalibrową amunicję 125 mm. Tak zmodernizowane PT-91 należy wykorzystywać taktycznie jako WWB w jednostkach zmechanizowanych. Natomiast nic nas nie uratuje przed koniecznością modernizacji Leopardów do poziomu Leoparda 2 A7 EU , w latach 2025-2035. Obecna \"płytka\" modernizacja do poziomu PL może być tylko wstępem do prawdziwej i \"głębokiej\" poprawy zdolności bojowych naszych Leopardów.

  3. war is coming

   Przestań bredzić leo2 a4 prawdziwym nowoczesnym czołgiem?? Chyba w marzeniach leo2 a4 jest potwornie przestarzały pod każdym względem, braki w elektronice i podstawowych systemach sa porażające nawet względem twardego. Same oświadczenia z Syrii jasno pokazują gdzie leży problem i głęboko grzebią leo2a4 kolejne modernizacje częściowo poprawiają wiele wad ale sama konstrukcja jest w mojej ocenie pomyłką co powtarzam od lat. Jakby tego było mało modernizacji loe2 w Polsce polegającej na czymś więcej niż malowaniu farbą nie będzie c też powtarzam ...

 12. PL01

  A u nas planowana modernizacja t-72 w postaci odmalowania czołgów i dokupienia nowszej amunicji....Ale my za to będziemy mieli 100 grających ławek,strzelnice w każdym powiecie,tysiące pomników,największą orkiestrę wojskową w Europie i remontowane drogi a to wszystko z budżetu MON.Inni się zbroją a u nas parodia modernizacji

  1. King

   Wisła podpisana. Nie zauważyłeś? A ty może z tych co wciąż z żalem wspominają stare francuskie śmiglaki które mieliśmy kupić za potrójną cenę?

  2. Courre de Moll

   Pół Wisły. Niektórzy mówią że ćwierć. Ale masz rację: warto to zauważyć. Oraz to że są jednak i Leo (plus kontrakt na modernizację), i F-16, i Rosomaki, i Kraby. I parę mniejszych rzeczy. Nie jest to może stan marzeń, ale też nie jest to tylko zbieranina postsowieckiego złomu t-72 z bwb-1. Czyli te wszystkie rządy coś tam jednak robiły.

 13. Okręcik

  Jeśli to prawda, to niebawem głośno będzie o modernizacji Abramsów. Podczas ćwiczeń pewnie pierwsi trafili w kowbojów, ale czy w rzeczywistości ich pociski uszkodziłyby usatanka?

  1. Courre de Moll

   No i pytanie co to znaczy \"trafili\". Że jakiś elektroniczny system pokazuje, że lufa skierowana jest na cel, to nie znaczy, że pocisk by faktycznie trafił (nie mówiąc o skutkach owego trafienia). Są lufy i lufy, pociski i pociski.

 14. ...

  Szybko się uczą, chłopaki. Amerykanom przyda się kontakt z kimś, kto walczy z regularną armią rosyjską

  1. Pavel

   walka z regularna armia rosyjska? a to dobre.............

  2. Adam S.

   Amerykanie po każdych szkoleniach prowadzonych na Ukrainie podkreślają, że \"szkolenie było obustronne\", bo oni uczą się od ukraińskich weteranów. Trudno powiedzieć ile w tych słowach jest kurtuazji a ile prawdy, w każdym razie dla amerykanów to świetna okazja do zbierania danych o rosyjskiej armii.

 15. Myśliciel

  Ciekawe czy można by wspólnie na podstawie ukraińskich maszyn spróbować zmodernizować nasze T 72M, czy lepiej zrobić z nich \"Twardego\"

  1. Zibi

   Nikt nie bierze pod uwagę serbskiej wersji T- 72, tzn. M84. Jugole, a następnie Serbowie zrobili swietny czolg - motor 1200 kM, automatyczna transmisja, dobry osprzęt ogniowy. Gdyby dodać do tego naszą elektronikę, to bylby hit.

  2. Gts

   T-72 przetopic w hucie, ale jesli z nimi to budowac T-84 w wersji dla nas i u nas.

  3. bender

   Jest tak doskonały, że Słoweńcy na M84 zajęli ostatnie miejsce na zawodach Tank Challenge przed kilku laty.

 16. Olgierd

  A czemu w Donbasie nie sieją strachu i przerażenia? Chłopaki wyluzowani bo w starciu ćwiczebnym wyeliminowali kilka czołgów z USA. Trza w takiej sytuacji z pełnym zapałem ruszać na separatystów uzbrojonych w starszy i mniej wymagający sprzęt i pokazać odwagę i ten kunszt wojenny...

  1. Hanys

   Tylko pamiętaj, że nasi pancerniacy nawet tego nie osiągną. Nasze wojska pancerne mają żadną wartość bojową po przerzuceniu załóg Leo na T72.

  2. Gts

   Bo to cwiczenia z czujnikami. Moga sobie strzelac do woli. Po drugie to cwiczenia i sprawdza zie rozne scenariusze nawet o takie ktore zakladaja utrate czesci maszyn i np ewakuacje zalog albo zalog i maszyn z pola walki. Innym scenariuszem moze byc z kolei symulowanie szturmu abramsami jakby to rosja kontratakowala T-72B3 i proba obrony zajetych pozycji przez Ukraincow. W Donbasie to oni tych czolgow nawet nie maja. Ich sily opieraly sie na modernizacjach T-64. Zobaczymy czy okrzepna i zaczna walke w Donbasie. Po to chyba miedzy innymi cwicza.

  3. dropik

   bo 10 sztuk na nikim nie robi wrażenia ;)

 17. Lbn

  Nie wierzę że pokonały w bezpośredniej walce abramsy

  1. fgh

   Ćwiczenia to jak gra komputerowa - kto pierwszy oznaczy cię laserowym markerem ten wygrywa. W realnym życiu takie \"trafienie\" na Abramsie wrażenia by nie zrobiło i po odpowiedzeniu ogniem z ukraińca nie byłoby co zbierać. Ale to są ćwiczenia. Tam nie bierze się pod uwagę wytrzymałości czołgu, tylko to kto kogo pierwszy trafi.

  2. Marek1

   Lbn - a to niby dlaczego nie wierzysz ? NIE ma niezniszczalnych MBT, a jeśli załogom T-84 udało się np. przeskrzydlić Abramsy i \"trafiać\" w boczne pancerze, to KBA3 125 mm nawet z nieco starszą amunicją daje radę sperforować z boku Abramsa. Zwłaszcza na odległościach do 1,5 km, co na europejskim teatrze działań(ETD) jest dość powszechne. Jak ktoś powyżej napisał - dla WP wręcz idealnym MBT byłby Opłot/Jatagan i BYŁA spora szansa, by już takowy w Polsce produkować/współprodukować od 2-3 lat. Była, ale dzięki naszym \"orłom\" z MON pooooszła w ... las na zawsze. Ukraińcy w kwestii broni panc/silników, ppanc i rakietowej mogliby nas b.wiele nauczyć, ale nadęte matoły z MON olewały Kijów tak długo, aż poszukał pieniędzy gdzie indziej. I znalazł ... w ZEA, SA, Chinach. Teraz maja nas całkiem w .... .

  3. Marek1

   fgh - SKĄD u ciebie kompletnie błędne mniemanie, że NIC nie jest w stanie przebić bocznego pancerza Abramsa ? Zwłaszcza SEP2, który stanowi obecnie zdecydowana większość w siłach panc. US Army ?

 18. Kornet Lux

  Na Donbas byli jednak za słabi. O Krymie nie wspominając.

  1. inż.

   Nie zapominaj, że jest to wojna domowa. Brat do brata nie chce strzelać.

  2. Gort

   W donbasie walczyły pojedyncze plutony i akurat rozwalaly rebeliantów z ich 72b3. Ukraina tych czołgów ma mało i raczej trzyma w odwodzie. problemem dla nich, jak i dla każdych innych były ostrzaly artylerii tradycyjnej i rakietowej.

  3. Jaksar

   to nie to, że byli czy są na Donbas za słabi, gdyby Ukraina miała wolne rące i mogła od razu wykorzystać armię to już w 2014 roku by bunt w Donbasie się zakończył. Ukraina była bez grosza i jest na kubku zachodniej europy, głównie niemiec i francji i to one uzależniają pomoc finansową od respektowania decyzji Niemiec i Francji (przykładem Minsk1 i Minsk2). Tak wiąc ATO to cywile i ochotnicy, słabo wyszkoleni i uzbrojeni ale wystarczająco silni by po decyzjach w Minsku powstrzymać expansję donbaskich i rosyjskich sił. Niewiem co planuje Ukraina w najbliższej przyszłości ponieważ, operacje w Donbasie od kilku tygodni przechodzą pod jurystrykcję armi a nie MSW (czyli milłicji i służb bezpieczeństwa).

 19. Hanys

  Brawo, bracia Ukraińcy.

  1. Grt

   Pojedź do Lwowa to zobaczysz tych braci...tfu

 20. dropik

  na cwieczeniach strzela się co najwyzej amunicją ćwiczebną . Na wojnie zaś bojową , a ta na Ukrainie to zapasy po ZSSR czyli bida z nędzą jak na dzisiejsze czasy. A same oploty. cóż 10 sztuk to kropla w morzu goryczy ;)

 21. Olgino

  ciekawe że w Donbasie im gorzej idzie

 22. Pavel

  Na ćwiczeniach kozaki a w realu to troszkę gorzej wychodzi.....ot i siła propagandy

  1. Kuba

   ale co gorzej T 84 to bardzo dobre czołgi nie były używane w Donbasie zresztą w całych Siłach Zbrojnych Ukrainy jest ich kilkanaście/kilkadziesiąt sztuk w Donbasie były używane głównie T 64 i ich modernizacje trochę T 72 ustępują one rosyjskim nowszym modelom używanym przez separatystów

 23. Bartek 1

  To tylko ćwiczenia. Rzeczywistość nie jest już taka optymistyczna. Ale trend jest wyraźny. Mijają dni i miesiące od Majdanu i armia ukraińska wyraźnie krzepnie. Perspektywa odbicia Donbasu jest coraz realniejsza, zwłaszcza jeśli Rosja ugrzęźnie w Syrii. Z Krymem już tak prosto nie będzie, trzeba poczekać na okazję czyli solidne przesilenie w Rosji.

 24. arona

  Ukraińcy brali udział także w ćwiczeniu Combined Resolve VIII, do sieci wrzucili sporo oficjalnych filmów z obu ćwiczeń. W Combined Resolve Х brali także udział nasi z 12. DZ lecz niestety na próżno szukać informacji. Abstrahując od efektów ćwiczenia Ukraińcy politykę informacyjną mają lepszą od naszej.

  1. gwg

   A to my mamy jakąś politykę informacyjną?

 25. Derff

  Polska lata temu pokazała, że przy współpracy z Francją jest w stanie wyprodukować przyzwoity czołg - pt-91m. Niestety nasz MON tej dużo lepszej wersji z poprawionym Sko nie zamówił. Dzisiaj zalladoenie ma a leopardy co to w sklepach można kupić , nie są dla Polski dostępne.

  1. broparta

   Malaj miał rodzime i lepsze opancerzenie od wszystkich ówczesnych czołgów podstawowych na wschód od Bugu. Brakowało mu jednak przede wszystkim nowoczesnej armaty i amunicji. Co było do nadrobienia. Wielki błąd i szkoda, że decydenci wybrali niemieckie Leopardy, czym zaprzepaścili praktycznie rozwój własnego czołgu podstawowego.

  2. ryba

   to stara konstrukcja lekko przypudrowana pod malezje właśnie i szkoda w nia pakowac nasze pieniadze nam trzeba teraz cos jak Leo

  3. kolo

   Założenie działania armii było tradycyjne. Armia ma tłumić zamieszki niezadowolonego ludu. To po co jakieś SKO? Jeszcze kilka lat temu Koziejek pokazywał dokument, że żyjemy otoczeni przyjaciółmi i dlatego potrzebna nam armia ekspedycyjna. Proste.