Technologie

Tureckie "cyfrowe" Herculesy

Fot. Ambassador of the Republic of Turkey to the United States
Fot. Ambassador of the Republic of Turkey to the United States

Koncern Turkish Aerospace Industries (TAI) zakończył program modernizacji 7 samolotów C-130E/B Hercules należących do tureckich sił powietrznych. Maszyny otrzymały krajową awionikę cyfrową, komputery sterujące, systemy nawigacyjne oraz łączności i bezpieczeństwa. Docelowo program ma objąć 19 samoloty Hercules znajdujące się w tureckiej służbie.

Program zapoczątkowany w 2007 roku miał na celu nie tylko unowocześnienie samolotów, ale też zwiększenie ich możliwości oraz poziomu bezpieczeństwa jak również obniżenie kosztów eksploatacji dzięki zastosowaniu krajowych systemów. W 2014 roku oblatano prototyp samolotu w wersji ucyfrowionej C-130EM/BM Erciyes. Modernizacja objęła 23 systemy i 117 odrębnych komponentów. Dostarczane są one przez firmy tureckie.

C-130BM / EM Hercules wyposażono w „glass cockpit” z dwoma centralnymi ekranami i czterema wyświetlaczami wielofunkcyjnymi oraz dwoma komputerami sterującymi i komputerem misji. Kabina jest dostosowana do użycia gogli NVG. W programie zastosowano krajowy GPS/INS z cyfrową mapą, system antykolizyjny, radar, cywilną i wojskową łączność oraz systemy automatyzacyjne i antykolizyjne, czarną skrzynkę i system panoramowania misji.  

W ramach projektu samoloty wyposażane są również w Link-16 i terminale MIDS, co daje możliwość współdziałania C-130BM / EM z samolotami wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-7T Peace Eagle zmodernizowanymi F-16 oraz zintegrowanymi systemami dowodzenia.

Modyfikacje znacznie podniosły świadomość sytuacyjną załogi i bezpieczeństwo lotu jak również zapewniły możliwość korzystania z najnowszych wojskowych i cywilnych systemów podnoszących bezpieczeństwo i automatyzujących działania. Dzięki temu można było o jedna osobę zredukować załogę tureckich C-130EM/BM. Dotąd modernizacją objęto zgodnie z pierwotną umową 7 samolotów C-130B/E Hercules, ale w najbliższych dniach do modernizacji mają być przekazane kolejne maszyny.

Reklama
Reklama

Komentarze