Technologie
Rumunia z pociskami NSM. Zgoda rządu
Rząd Rumunii zatwierdził projekt ustawy dotyczącej zakupu systemu rakietowego Naval Strike Missile (NSM) w ramach amerykańskiego systemu FMS. Aby dokonać zakupu, którego wartość szacowana jest na 286 mln dolarów, rumuńskie prawo wymaga aprobaty parlamentu. Decyzja o zakupie za pośrednictwem USA uzbrojenia produkowanego przez norweski koncern Kongsberg może mieć zarówno podstawy polityczne jak i ekonomiczne.
Jak informuje rumuńskie ministerstwo obrony, planowany jest zakup dwóch centrali kontroli ognia, czterech mobilnych wyrzutni rakiet na pojazdach Oshkosh, 10 wielofunkcyjnych systemów łączności MIDS-JTRS z systemem Link 16, systemu załadowczego Inert Handling/Loading Missile (IHM), pakietu logistycznego i szkoleniowego plus niesprecyzowanej liczby i pojazdów pomocniczych. Całkowita wartość kontraktu została oszacowana na 286 mln dolarów. Całość mieści się w ramach określonych przez udzieloną w październiku 2020 roku przez Departament Stanu USA zgodę dotyczącą sprzedaży w ramach programu Foreign Military Sale (FMS).
Czytaj też: Węgry kupiły system NASAMS. Dostawy do 2023 roku
Oznacza to, że dostarczany sprzęt będzie zgodny z amerykańską specyfikacją a kontrakt zrealizuje wraz z Kongsbergiem amerykańska firma Raytheon, która współpracuje z Norwegami w USA. W 2018 roku Kongsberg otrzymał kontrakt dotyczący pocisów i wyrzutni NSM dla US Marines i US Navy. Decyzja o pozyskaniu wyrzutni nadbrzeżnych w ten sposób może mieć zarówno podstawy ekonomiczne, jak i techniczne oraz polityczne. W ostatnich latach Rumunia dokonała dużych zakupów uzbrojenia w USA, w tym systemów rakietowych Patriot i Himars bazujących na pojazdach Oshkosh. Również NSM w amerykańskiej wersji korzysta z takiego podwozia, co może oznaczać pewna unifikację i ograniczenie kosztów eksploatacji. Jako ważny sojusznik USA Rumunia może też liczyć na różnego typu wsparcie finansowe tej decyzji, np. w ramach różnego typu programów funduszy i pożyczek rządowych.
Czytaj też: Norweskie pociski dla Marynarki Wojennej i F-35?
Aprobata parlamentu dla tej decyzji, przy znaczącej przewadze koalicji rządzącej wydaje się czysta formalnością. Jest jednak wymagana przez prawo, podobnie jak każdy inny kontrakt o wartości przekraczającej 100 mln euro. Zawarcie umowy planowane jest nie później niż w 2024 roku, co oznacza dość dużo czasu dla negocjacji szczegółów umowy międzyrządowej. NSM zastąpi w marynarce wojennej Rumunii sowiecki system 4K51 Rubież i to w proporcjach 1:1, gdyż obecnie w służbie są wyrzutnie tego typu.
Wprowadzenie przez Rumunię systemu NSM znacznie zwiększy możliwość zwalczania jednostek pływających na Morzu Czarnym. Pociski posiadają nowoczesny system naprowadzania, umożliwiający identyfikację i wybór celów. NSM jest przeznaczona przede wszystkim do zwalczania nawodnych jednostek pływających, jednak posiada dodatkowo możliwość atakowania celów lądowych, dzięki systemowi nawigacji satelitarnej GPS w wersji wojskowej. Zasięg pocisków napędzanych silnikiem turboodrzutowym to 220 km.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie