Reklama

Technologie

RIB 4D – innowacyjny system kontroli wielkokalibrowych luf

Fot. Kappa Optronics GmbH
Autor. Kappa Optronics GmbH

Aby dany sprzęt działał prawidłowo, musi być prawidłowo obsługiwany oraz należy na bieżąco kontrolować jego stan techniczny. Dotyczy to też uzbrojenia artyleryjskiego w tym lufy, która jest najbardziej podatna na zużycie. Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie nowych narzędzi i metod zapewniających możliwość diagnostyki armat, a w tym kontroli zużycia luf. Taki innowacyjny system do stałej kontroli – RIB 4D, znajduje się w ofercie niemieckiej firmy Kappa Optronics GmbH.

Reklama

Artykuł opracowany we współpracy z firmą Griffin Group S.A. Defence sp.k.

RIB 4D to laserowy przyrząd do pomiaru zużycia i diagnostyki luf (gwintowanych lub gładkich) o kalibrze od 120 mm do 155 mm, a więc obejmujący zakresem użycia zarówno systemy artyleryjskie, jak np. samobieżne moździerze 120 mm, czy samobieżne armatohaubice kal. 155 mm oraz podstawowe uzbrojenie współczesnych czołgów. W Polsce dystrybutorem systemu RIB 4D jest firma Griffin Group S.A. Defence sp.k. z siedzibą w Warszawie, która regularnie dostarczała dla Polskiej Armii, jednostek wojskowych, rejonowych warsztatów technicznych oraz do zakładów produkcyjnych i remontowych wcześniejszy model tego urządzenia RIB 2000.

Obecnie opracowany nowy system RIB 4D łączy technologie skanowania laserowego 3D (laserscan) z kamerami z przetwornikami CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) o rozdzielczości <100 μm, dzięki czemu w ciągu 30 minut otrzymujemy cyfrowy obraz wnętrza luf, a uzyskane wyniki pomiarów charakteryzuje największa dokładność z pośród wszystkich dostępnych na rynku tego typu urządzeń. W przypadku skanowania laserowego charakterystyki pomiaru są następujące:

  • siatka 100 μm i 8000 punktów próbnych/przekrój,
  • pomiar średnicy wżeru: do +/- 10 μm,
  • pomiaru głębokości wżeru: +/- 50 μm.

Dzięki zastosowaniu skanowania laserowego uzyskujemy bogatą w szczegóły „chmurę” punktów pomiarowych, prezentowaną w postaci mapy cieplnej/skali szarości.

Z kolei 8 kamer CMOS zamontowanych w głowicy umożliwia nagrywanie obrazu o rozdzielczości <100 μm i kontrolę wizualną stanu przewodu lufy w zakresie 360°. Obraz wewnętrznych powierzchni lufy umożliwia identyfikację wszystkich wad, takich jak mikropęknięcia, erozje, korozje, odpryski chromu oraz wybrzuszenia. 
System dostarcza również dokładne informacje o współrzędnych wszystkich uszkodzonych miejsc. Co istotne producent gwarantuje również pewność i dokładność wyników pomiarów.

image
Rys. Kappa Optronics GmbH

Urządzenie, obsługiwane przez jedną osobę, może być stosowane do kontroli stanu technicznego luf zamontowanych w pojazdach/systemach uzbrojenia eksploatowanych w jednostkach wojskowych, serwisowanych w wojskowych warsztatach technicznych, składowanych w składnicach sprzętu, jak również w trakcie prowadzenia prac remontowych i modernizacyjnych w zakładach remontowych Przemysłu Obronnego. System RIB 4D sprawdzi się także jako narzędzie do kontroli jakości w zakładach produkcyjnych.

Ten niezwykle skuteczny system kontroli przeznaczony jest więc do kontroli jakości nowo wyprodukowanych luf, pomiaru aktualnych wymiarów lufy w trakcie jej użytkowania do określenia stopnia zużycia po strzale oraz do obliczania pozostałej żywotności lufy. To przełom pod względem wydajności, użyteczności i efektywności.

Dzięki otwartej architekturze informatycznej, w celu określenia stopnia żywotności lufy urządzenie RIB4 może współpracować z oprogramowaniem różnych producentów systemów uzbrojenia (obecnie zapewniona jest kompatybilność oprogramowania do luf Rh120 czołgów Leopard 2A4/2A5 (zgodnie z normą producenta TDv018 – /Technische Dienstvorschrift/).

Inspekcja luf może być dokonywana zarówno na sprawnym sprzęcie, jak i niesprawnym technicznie bez konieczności demontażu luf. W tym przypadku wystarczy opuszczenie lufy i wprowadzenie głowicy pomiarowej z automatycznym systemem przesuwu do przewodu lufy.

W przypadku zdemontowanej lufy możliwe jest dokonanie inspekcji jej wnętrza wprowadzając głowicę zarówno od strony wylotu, jak i od strony zamka.

Unikatowość systemu RIB 4D polega również na możliwości zastosowania tej samej głowicy pomiarowej do diagnostyki luf różnych kalibrów (od 76 mm, a niebawem nawet od 30 mm), długości oraz wykonania przewodu lufy. Dostosowanie głowicy do średnicy przewodu lufy polega na zastosowaniu odpowiednich pierścieni. Rozwiązanie to przypomina koncepcję sabotów stosowanych w amunicji podkalibrowej.

Zestaw systemu RIB 4D, zawiera wszystko, co jest potrzebne do profesjonalnej kontroli lufy tj. głowicę pomiarową, urządzenie do przesuwu głowicy oraz jednostkę obliczeniową z monitorem.  Dodatkowo dołączone jest oprogramowanie pomiarowe RIB do wiarygodnej oceny zgodnie z normą TDv018.

Najnowszy system RIB 4D firmy Kappa Optronics GmbH powstał w oparciu o trzy dekady doświadczeń w zakresie systemów kontroli luf wielkokalibrowych. Niemiecki producent jest pionierem tego typu systemów od 1988 r., a systemy RIB są używane w ponad 20 krajach na całym świecie. Przy rozwoju najnowszej wersji – RIB 4D, firma Kappa ściśle współpracowała z Bundeswehrą, która rozpocznie stosowanie tego systemu zgodnego z normą TDv018 w 2021 roku.  

Artykuł powstał we współpracy z firmą GRIFFIN GROUP S.A. DEFENCE sp.k.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama