Technologie
Rakiety 70 mm dla polskich śmigłowców
![Wyrzutnia WW-15 wraz z rakietą 70 mm produkcji Mesko S.A. MSPO 2019](https://cdn.defence24.pl/2021/12/30/800x450px/uzUQ6RhdD2JDjy2UbVxHmAXH9aKcjEDNTDq6Wz5J.ejqk.jpg)
Autor. J.Sabak
Inspektorat Uzbrojenia uruchomił procedurę wstępnych konsultacji rynkowych dla zadania pn. „Niekierowany lotniczy pocisk rakietowy 70 mm”. Celem jest uzyskanie informacji dotyczących zarówno wyrzutni jak i pocisków rakietowych do zastosowania na śmigłowcach bojowych Mi-24, Mi-17 oraz W-3 Sokół/Głuszec.
Jak wynika z opisu zawartego w publicznie dostępnych dokumentach, konsultacje dotyczą pozyskania pocisków niekierowanych kalibru 70 mm zgodnych ze standardem NATO, które mogłyby w uzbrojeniu polskich śmigłowców zastąpić posowieckie rakiety S-8 kalibru 80 mm. Są one obecnie podstawowym, jeśli nie jedynym typem rakiet niekierowanych i de facto jedynymi pociskami rakietowymi stosowanymi na polskich śmigłowcach.
Wraz z rakietami mają zostać wprowadzone na uzbrojenie wyrzutnie wieloprowadnicowe, dostosowane do instalacji na eksploatowanych maszynach Mi-8/17, Mi-24 i W-3 bez modernizacji czy modyfikacji. Oznacza to, de facto, że wyrzutnie muszą być dostosowane do podwieszania pod belkami o rosyjskim standardzie mocowań. Logicznym rozwiązaniem jest zastosowaniem elementu pośredniego, który pozwalają na zawieszenie pod śmigłowcami Mi-24 czy W-3 również zasobników zgodnych ze standardem NATO. Możliwe też, że nowe zasobniki trafią na nowe maszyny, takie jak np. S-70i Black Hawk pozyskiwane dla Wojsk Specjalnych.
Inspektorat Uzbrojenia chce w toku procedury pozyskać informacje dotyczące potencjalnych terminów pozyskania (dostawy), kosztów zakupu, eksploatacji oraz wycofania, ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wymagań Wojska Polskiego oraz „identyfikację ryzyka w procesie pozyskania". Szczegółowe RFI (Zapytanie o informację) zostaną przesłane wyłącznie podmiotom, które przystąpią od wstępnych konsultacji rynkowych i zostaną zakwalifikowane jako spełniające wymagania. Deklaracje przystąpienia do konsultacji będą przyjmowane do 14 stycznia 2022 roku, a sama procedura ma zostać zrealizowana w terminie do końca kwietnia 2022 roku.
Należy zauważyć, że w Polsce od lat trwały prace nad opracowaniem i wdrożeniem do służby krajowych pocisków niekierowanych kalibru 70 mm, zasobników do ich odpalania dla śmigłowców oraz potencjalnie wersji rakiet z naprowadzaniem laserowym. Piętnastoprowadnicowe wyrzutnie tego typu zostały opracowane przez spółkę Mesko i przetestowane w locie m.in. na śmigłowcu W-3 Sokół. W ramach offsetu spółka Mesko S.A. pozyskała technologie związane z produkcją niekierowanych rakiet 70 mm i wielokrotnie prezentowała zarówno zasobniki jak i pociski, m. in. jako ofertę modernizacji polskich śmigłowców bojowych.
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]