Technologie

Rakiety 70 mm dla polskich śmigłowców

Wyrzutnia WW-15 wraz z rakietą 70 mm produkcji Mesko S.A. MSPO 2019
Autor. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia uruchomił procedurę wstępnych konsultacji rynkowych dla zadania pn. „Niekierowany lotniczy pocisk rakietowy 70 mm”. Celem jest uzyskanie informacji dotyczących zarówno wyrzutni jak i pocisków rakietowych do zastosowania na śmigłowcach bojowych Mi-24, Mi-17 oraz W-3 Sokół/Głuszec.

Jak wynika z opisu zawartego w publicznie dostępnych dokumentach, konsultacje dotyczą pozyskania pocisków niekierowanych kalibru 70 mm zgodnych ze standardem NATO, które mogłyby w uzbrojeniu polskich śmigłowców zastąpić posowieckie rakiety S-8 kalibru 80 mm. Są one obecnie podstawowym, jeśli nie jedynym typem rakiet niekierowanych i de facto jedynymi pociskami rakietowymi stosowanymi na polskich śmigłowcach.

Wraz z rakietami mają zostać wprowadzone na uzbrojenie wyrzutnie wieloprowadnicowe, dostosowane do instalacji na eksploatowanych maszynach Mi-8/17, Mi-24 i W-3 bez modernizacji czy modyfikacji. Oznacza to, de facto, że wyrzutnie muszą być dostosowane do podwieszania pod belkami o rosyjskim standardzie mocowań. Logicznym rozwiązaniem jest zastosowaniem elementu pośredniego, który pozwalają na zawieszenie pod śmigłowcami Mi-24 czy W-3 również zasobników zgodnych ze standardem NATO. Możliwe też, że nowe zasobniki trafią na nowe maszyny, takie jak np. S-70i Black Hawk pozyskiwane dla Wojsk Specjalnych.

Czytaj też

Inspektorat Uzbrojenia chce w toku procedury pozyskać informacje dotyczące potencjalnych terminów pozyskania (dostawy), kosztów zakupu, eksploatacji oraz wycofania, ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wymagań Wojska Polskiego oraz „identyfikację ryzyka w procesie pozyskania". Szczegółowe RFI (Zapytanie o informację) zostaną przesłane wyłącznie podmiotom, które przystąpią od wstępnych konsultacji rynkowych i zostaną zakwalifikowane jako spełniające wymagania. Deklaracje przystąpienia do konsultacji będą przyjmowane do 14 stycznia 2022 roku, a sama procedura ma zostać zrealizowana w terminie do końca kwietnia 2022 roku.

Należy zauważyć, że w Polsce od lat trwały prace nad opracowaniem i wdrożeniem do służby krajowych pocisków niekierowanych kalibru 70 mm, zasobników do ich odpalania dla śmigłowców oraz potencjalnie wersji rakiet z naprowadzaniem laserowym. Piętnastoprowadnicowe wyrzutnie tego typu zostały opracowane przez spółkę Mesko i przetestowane w locie m.in. na śmigłowcu W-3 Sokół. W ramach offsetu spółka Mesko S.A. pozyskała technologie związane z produkcją niekierowanych rakiet 70 mm i wielokrotnie prezentowała zarówno zasobniki jak i pociski, m. in. jako ofertę modernizacji polskich śmigłowców bojowych.

Komentarze

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.