Technologie
Wielozadaniowe radary Thalesa dla holenderskiej armii
Siły Zbrojne Holandii pozyskają od Thalesa dziewięć wielozadaniowych radiolokatorów typu Multi Mission Radar (MMR). Służyć one będą zarówno do prowadzenia ognia kontrbateryjnego, śledzenia pocisków artyleryjskich i rakietowych, wsparcia dozoru przestrzeni powietrznej oraz zadań związanych z obroną powietrzną.
Koninklijke Landmacht (pol. Królewska Armia Holenderska) zacznie otrzymywać radiolokatory od połowy 2021 roku zaś sama wartość tego kontraktu nie została ujawniona (chociaż niektóre źródła szacują go na ok. 150÷250 mln EUR).
Zakup to element szerszego programu określanego jako „Nederland Radarland” a rozpoczętego w 2002 roku. Jego celem jest m.in. zapewnienie koordynacji prowadzonych badań i prac w obszarze radiolokacji w Holandii w celu osiągnięcia wysokich efektów technologicznych i zarazem gospodarczych. Właśnie MMR jest efektem kilkuletniej współpracy Thalesa i specjalistów holenderskiej armii oraz agencji zamówień Netherlands Defence Materiel Organisation (DMO).
MMR pozyskano w najnowszej wersji GM200 MM/Compact wywodzącej się z całej rodziny wielozadaniowych radiolokatorów Ground Master 200 pracujących w pasmach T i S (jak np. NS100, NS200 i SM400 oraz SMART-L eksploatowanych już przez Marynarkę Wojenną Holandii) z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) opracowanych do zastosowań w wojskach lądowych.
Stacja jest osadzona na standardowej w wojskach lądowych Holandii ciężarówce DAF w układzie 6x6 o wysokiej mobilności a czas jej przygotowania do pracy wynosi ok. 2 minut.
Może ona pracować w trybie obrotowym (pokrywając pełnych 3600 obszar przestrzeni) lub skanować wybrany sektor.
Cały zestaw pozwala w zautomatyzowanym trybie pracy wykrywać, śledzić i klasyfikować dużą liczbę różnych celów takich jak pociski artyleryjskie, rakietowe (w tym manewrujące), BSP czy samoloty i śmigłowce. Może też odróżnić poszczególne rodzaje celów artyleryjskich podczas prowadzenia ostrzału salwą.
Według przedstawicieli firmy Thales jest to zestaw modułowy, łatwo poddający się dalszej modyfikacji (szczególnie oprogramowania sterującego) a przy tym odporny do prowadzenie walki radioelektronicznej przez przeciwnika czy oddziaływania w obszarze cyberprzestrzeni.
Czytaj też: Pierwszy operacyjny F-35 przekazany Holendrom