Rosjanie ożywiają atomowy krążownik „Admirał Nachimow”

31 sierpnia 2020, 08:39
mvv_9026
Krążownik “Admirał Nachimow” w czasie prac remontowych w stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku. Fot. sevmash.ru
Reklama

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że krążownik o napędzie atomowym „Admirał Nachimow” został ponownie zwodowany i będzie wprowadzony do służby po przeprowadzonych w stoczni „Siewamasz” remoncie i modernizacji. Prace na tym okręcie trwały w sumie ponad dwadzieścia lat i mają się zakończyć jego przekazaniem dla Wojennomorskowa Fłota w 2023 roku.

„Admirał Nachimow” to rosyjski krążownik o napędzie atomowym projektu 1144M typu „Orłan” o długości 250 m, szerokości 28,5 m i wyporności około 26000 ton. Jego budowa zaczęła się 17 maja 1983 roku i zakończyła wprowadzeniem do służby 30 grudnia 1988 roku. Oficjalnie Rosjanie się do tego nie przyznali, ale z okrętem tym mieli od samego początku bardzo duże problemy techniczne. Przypuszcza się, że z powodu złego projektu tak naprawdę nigdy nie udało się uruchomić jednocześnie jego wszystkich systemów uzbrojenia i osiągnąć gotowość bojową zakładaną w wymaganiach taktyczno-technicznych. Być może to właśnie dlatego, już dziesięć lat po wprowadzeniu do służby – w lipcu 1997 roku, krążownik „Admirał Nachimow” został przeniesiony do stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku.

Od tego momentu okręt przestał być wykorzystywany do służby operacyjnej, do której był zresztą mało przydatny. Sytuacja musiała być rzeczywiście beznadziejna, ponieważ rosyjska marynarka wojenna odstawiła krążownik na dwa lata przed początkiem remontu, który rozpoczął się tak naprawdę 14 sierpnia 1999 r. Zaczął się … i prawie natychmiast przerwał, ponieważ zabrakło środków na jego kontynuowanie. Dodatkowo w miarę upływu lat zwiększał się zakres prac, jakie trzeba przeprowadzić na okręcie.

Początkowo chciano wymienić przede wszystkim systemu elektroniczne, by z układów analogowych przejść na układy cyfrowe. Ale to co Rosjanie chcieli zamontować na okręcie w chwili rozpoczęcia remontu - już kilka lat później okazało się znowu przestarzałe, tym bardziej, że w międzyczasie nastąpiła swoista rewolucja informatyczna. Dlatego w 2008 roku dokonano przeglądu niezbędnych prac i co najważniejsze – rozpoczęto usuwanie zużytego paliwa jądrowego. Modernizacja mogła jednak tak naprawdę ruszyć dopiero w 2012 roku, ponieważ dopiero wtedy zakończono prace przygotowawcze i zatwierdzono projekt wyglądu i wyposażenia krążownika.

image
Krążownik “Admirał Nachimow” w czasie prac remontowych w stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku. Fot. sevmash.ru

 Ale i tutaj nie wszystko przebiegało zgodnie z planem. Zgodnie z nowym kontraktem na remont i modernizację krążownika „Admirał Nachimow”, jaki Minoborona podpisała ze stocznią „Siewmasz” 13 czerwca 2013 r., okręt miał powrócić do służby pięć lat później – w 2018 roku. Już w listopadzie 2014 roku ten termin przesunięto na 2019 rok, a 13 sierpnia 2017 roku rosyjskie ministerstwo obrony informowało, że remont i modernizacja krążownika mają się zakończyć w 2020 roku.

Jak się ostatecznie okazało w tym miesiącu, 18 sierpnia 2020 roku stoczniowcy przeprowadzili dopiero ponowne wodowanie okrętu i wyprowadzili go z zalanego suchego doku do nabrzeża wyposażeniowego. Minoborona w swoim komunikacie poinformowała nawet, że „operacja ta pod względem złożoności wykonania nie ma analogów w przemyśle stoczniowym”. Sam moment przestawienia okrętu (który nie poruszał się o własnym napędzie i był przeciągany holownikami) otrzymał więc specjalną oprawę propagandową, a działania te osobiście nadzorował dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Nikołaj Jewmienow (który wcześniej tego samego dnia, poprowadził spotkanie robocze na temat postępów w naprawie i modernizacji krążownika).

image
Krążownik “Admirał Nachimow” w czasie prac remontowych w stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku. Fot. sevmash.ru

 Na nowym miejscu postoju, które znajduje się w ujściu rzeki Dwina ma zostać przeprowadzony drugi etap prac remontowych i modernizacyjnych „Admirała Nachimowa”. Umowa na finansowanie tej części programu modernizacyjnego została podpisana 26 sierpnia 2020 roku w czasie Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „Armia-2020” w Moskwie pomiędzy przedstawicielami rosyjskiego ministerstwa obrony oraz dyrektorem generalnym koncernu stoczniowego „Siewmasz”. Co dokładnie ma zostać wykonane w ramach tej umowy jak na razie nie ujawniono, a informacje na ten temat są sprzeczne.

W oficjalnym komunikacie Minoborony wskazuje się oczywiście, że „modernizacja i naprawa krążownika Admirała Nachimow” przebiega zgodnie z harmonogramem i że zakończony został „jeden z najbardziej czasochłonnych etapów naprawy okrętu”. Miano więc: „wykryć uszkodzenia, zdemontować wielkogabarytowe urządzenia i elementy konstrukcyjne kadłuba, przygotować pomieszczenia i zaczęto montaż nowego sprzętu, materiałów izolacyjnych, tras kablowych itp.”. Przy okazji pochwalono się, że w tych pracach „zastosowano innowacyjną technikę związaną z modelowaniem 3D wyposażenia okrętu.

image
Krążownik “Admirał Nachimow” w czasie prac remontowych w stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku. Fot. sevmash.ru

 Jednak później, w tym samym komunikacie, poinformowano już, że konieczna jest jednak jeszcze wymiana "kluczowych systemów podtrzymywania życia i systemów energetycznych” (a więc najprawdopodobniej również dwóch reaktorów) oraz „zainstalowane nowego wyposażenia radiotechniczne i systemów rakietowo-artyleryjskich” (a więc zrobienie tego, po co tak naprawdę wysłano krążownik na stocznię w 1997 roku).

Według zewnętrznych specjalistów nie ma szans, by w ciągu roku udało się wykonać taki zakres prac. Nie chodzi bowiem jedynie o wymianę wszystkich (!) radarów bojowych, ale przede wszystkim o ich połączenie z uzbrojeniem w jeden, wspólnie działający, okrętowy system walki. Rosjanie nie mogą tutaj skorzystać z rozwiązań zastosowanych na krążowniku „Piotr Wielikij” - jedynym z czterech krążowników typu „Orłan”, który jest w linii, ponieważ okręt ten również potrzebuje głębokiej modernizacji.

image
Jedyny pozostający w służbie krążownik atomowy typu „Orłan” – „Piotr Wielikj” (zdjęcie z 2015 r.) jest nadal pełen archaicznego wyposażenia, którego najbardziej widocznym przykładem jest „unikalny” radar na przednim maszcie. Fot. mil.ru

Natomiast nie powinien być problemem montaż nowych kompleksów rakietowych, ponieważ Rosjanie opanowali już technologię wprowadzania na okręty wielozadaniowych wyrzutni pionowego startu. Na krążowniku „Admirał Nachimow” miejsca dla takich systemów jest bardzo dużo i Rosjanie już chwalą się, że okręt będzie wyposażony w aż 80 modułów ośmiostanowiskowych typu 3S14 dla różnego rodzaju rakiet przeciwlotniczych, rakiet przeciwokrętowych, manewrujących i rakietotorped.

Z drugiej jednak strony informuje się o pozostawieniu przestarzałego zestawu „Fort-M”, który jest morską wersją systemu S-300 (S-300F) i standardowo wykorzystuje charakterystyczne wyrzutnie rewolwerowe o mniejszych możliwościach niż typowe moduły pionowego startu. Jest to o tyle dziwne, że moduły te według Rosjan są przygotowane do wykorzystywania rakiet przeciwlotniczych o „zimnym starcie”, a więc również takich jakie stosuje się w systemach S-300, S-400 i w przyszłości S-500.

Według Minoborony „w wyniku modernizacji ciężki krążownik rakietowy o napędzie atomowym <<Admirał Nachimow>> będzie miał zupełnie nowe właściwości taktyczno-techniczne i znacznie zwiększy potencjał komponentu nawodnego rosyjskiej marynarki wojennej”. Jak na razie ma to nastąpić w 2023 roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 92
Reklama
obalaczbredni
środa, 2 września 2020, 11:29

To tak dla kontrastu - Utube,com/embed/zkslL9uOTI ; To poproszę o takie video z Polski - skoro oni wydają tyle kasy tylko na okręty i już bankrutują to my jako bardziej rozwinięci, którzy dostają do tego mld euro z UE jako datki powinniśmy mieć takich szkół setki a nie tysiące - no chyba jasne. Czas start

kombajn
środa, 2 września 2020, 10:46

Jeśli Ruskie faktycznie w końcu zmodernizują te ex-Korovy do czegoś przypominającego nowoczesne okręty, to ciekaw jestem co zrobią amerykanie. Jakiś czas temu pojawiła się informacja o projekcie przebudowy pancerników Iowa polegającym na usunięciu tylnych wierz artyleryjskich i zamontowanie w to miejsce wyrzutni rakiet klasy Tomahawk

Admirał
wtorek, 1 września 2020, 23:12

Poważnie mówiąc ta cała robota to jest tylko żeby stocznia miała co klepać. Jeszcze będą remontowali przez 20 lat dopuki dają kasę.

Qz
wtorek, 1 września 2020, 22:14

Jaka flota, taki Gawron...

vis
wtorek, 1 września 2020, 20:12

Czy będzie tak samo dymił jak lotniskowiec?

becza
wtorek, 1 września 2020, 21:26

chodzi ci o USS Bonhomme Richard?

Davien
piątek, 4 września 2020, 19:10

Ech te ruskie trolle:)) BR nie był lotniskowcem ale LHD a dymi jak parowóz to wasz Kuzniecow

Sputnik
wtorek, 1 września 2020, 23:03

Nie, ten jeden i jedyny który Rosja posiadała i prawie w porcie poszedł na dno.

Lord Godar
sobota, 5 września 2020, 19:53

A ostatnio inne okręty rosyjskiej floty stały się ofiarami ataku doku pływającego na dalekim wschodzie . Ponoć jeden okręt podwodny i kilka małych korwet rakietowych ucierpiało ...

a gdzie fanklubik?
wtorek, 1 września 2020, 02:42

to ja myślałem że Admirał Kuźniecow to duma rosyjskiej floty a tu taki as z rękawa,no no ni ma analoga w mirze....

Urko
wtorek, 1 września 2020, 14:06

To nie jest "as z rękawa", bo nazwę tego okrętu dosyć często się przytacza. Asem z rękawa było by dopiero, dokończenie budowy bliźniaczego "Łazariewa", o którym już mówiono (Izwiestia - wiadomo ile jest w niej prawdy) że poszedł na złom, a tak na prawdę to jest w "konserwacji"...

Niuniu
wtorek, 1 września 2020, 00:25

Z tego okretu nie zostanie nic poza kadłubem a prace zapewne potrwaja nie 3 a 10 lat. O ile znów nie zmienią się priorytety i koncepcje i nie zabraknie kasy. Zresztą tak na prawdę ten okręt do niczego Rosji sie nie przyda. Poza defliadami i wizytami przyjaźni.

BUBA
wtorek, 1 września 2020, 19:22

Za to nasze Holowniki sa super bojowe

Pirat
wtorek, 1 września 2020, 23:05

A czy Rosja ma wystarczająco holowników oceanicznych?

Smuteczek
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 23:55

To w praktyce znaczy ze nie bedzie zadnych nowych duzych okretów przez nastepne 10-15 lat

Gort
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 22:26

Niech budują. Więcej krążowników to mniej BMD, BMP i czołgów. Jako Polak jestem za tym by większość budżetu rosyjskiego szła na marynarkę.

No
wtorek, 1 września 2020, 15:57

On już jest. Niczego nie muszą bydowac.

Rrkrk
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 22:22

Admirał Nachimow never ending story...to będzie Bismarck naszych czasów

ale jaja
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 21:39

I bardzo dobrze niech budują flotę oceaniczną może w końcu pokażą kapitalistom gdzie raki zimują ha ha ha

I nie ma analoga
wtorek, 1 września 2020, 23:11

Najlepiej niech zespawają go tym ich lotniskowcem burtami Taki krążownikolotniskowiec będzie niepokonany

Davien
wtorek, 1 września 2020, 01:03

Czym, antycznym krążownikiem, przy którym pierwszy CG-47 to cud techniki?? Czy moze lotniskowcem, który z portu wypłynac nie może?

ale jaja
wtorek, 1 września 2020, 16:05

Davien przecież jak wiadomo o sile okrętu we współczesnych bitwach nie decyduje uzbrojenie czy systemy ale masa okrętu i grubość blachy użytej do budowy kadłuba!! a ten kolos jednym uderzeniem zmiecie prawie każdy współczesny okręt zachodni bo te nie dość że małe to z blachy jak tektura, taka norweska fregata z super systemami została posłana na dno przez statek STATEK!!

Fanklub Daviena
środa, 2 września 2020, 08:25

No, Musashi i Yamato też miały grube blachy. A posłały je na dno bombowce nurkujące bo działka plot Japońce robili wyjątkowo słabe.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 2 września 2020, 10:26

Tak tylko że już trwała wojna na poważnie.

Ot chwila ulotna
wtorek, 1 września 2020, 22:02

Jesteś pewien że nie piszesz o II wojnie? Ile przetrwa blacha kiedy nie będzie się w stanie obronić przed samolotami przeciwnika? A ten kolos z tymi systemami na chwilę obecną jest w praktyce dużym pływającym celem. Ot propaganda i tyle

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 2 września 2020, 10:25

Jestem pewien, Taranowanie to jest absolutna przyszłość bitew morskich, bo nie potrzeba wystrzałów i nie rozpoczyna się wojny a jak wiadomo wypadki się zdarzają.

Lelum wypolerum
wtorek, 1 września 2020, 10:39

Davien ja myślę że nawet pierwszy DD-963 jest lepszy niż ten k

Bosman
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 21:12

Oby więcej takich okrętów i takich sukcesów mieli, tego im z całego serca życzę.Mniej mnie boli serce jak myślę o naszej MW.

123
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 21:12

To jak ozywianie Frankensteina.

yaro
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:54

Powinni zmienic nazwę na Titanic 2. Z pewnością będzie "postrachem" nie tylko mórz i oceanów ale nadbrzeży portów no i załogi.

yaro
wtorek, 1 września 2020, 12:03

na dziś postrachem portów są płonące lotniskowce USA

Davien
piątek, 4 września 2020, 19:15

A to ciekawe bo USa nie spalił sie zaden lotniskowiec, za to Kuzniecow płonał juz 4x, usiłował taranować wyspy, podobnie jak Ustinow, choć ten uparł się zostac falochronem w Bosforze:)

Darek
wtorek, 1 września 2020, 17:17

Jaki to amerykański lotniskowiec płoną w porcie?

Rex
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:30

Uffff... a już myślałem, że remont naszego ORP Orzeł jest najdłuższy :)

bf109
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:16

To niemożliwe, że są aż tak głupi. Tu musi być jakieś drugie dno, np. oficjalnie kasa idzie na tą krypę a w rzeczywistości na produkcję lekarstw czy komputerów. Przecież nawet oni nie odremontują tak przestarzałej kupy złomu.

Davien
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 20:28

Własnie to próbuja robic od ponad 20 lat.

easyrider
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 19:44

Drugie dno było pokazane w "Misiu". Im remont okrętu droższy, tym konta dopuszczonych do żłobu bardziej napchane.

czad na maksa
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:05

Jakież to symptomatyczne. Jakikolwiek artykuł o "czymś" rosyjskim i wiadome trolle obsiadają go jak gawrony drzewa na plantach miejskich. Jaki odlot.

Bartek 1
wtorek, 1 września 2020, 01:14

Taniej zapłacić trollom, niż wyremontować taki okręt. Różnica kwoty wędruje na konto w kraju do którego Admirał Nichonow nigdy nie dopłynie.

tut
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 13:43

Fajny okręt. Niech zbudują taki jeszcze jeden. Albo pięć, od razu. Mi by to pasowało.

Murf fanem Polski
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 23:02

Pięć? Za dwadzieścia lat na? Nie wstrzymuj oddechu.

tut
wtorek, 1 września 2020, 21:33

To niech choć rozpoczną budowę. :)

Onuca 4
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 13:24

Więcej lat w remontach niż służby!Nawet powtórne wodowanie nie ma analogów? Rusland to stan umysłu!

Nickodem
wtorek, 1 września 2020, 15:26

Wiesz dlaczego ruskie okręty nie mają analogów na całym świecie? Bo świat już dawno jest cyfrowy...

Stary Grzyb
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 13:23

Nie ma analogów, a operację wyholowania z suchego doku nadzorował osobiście dowódca floty. Po raz kolejny okazuje się, że Rosja to nie kraj, Rosja to stan umysłu. Stan, niestety, tragiczny.

Riddler
wtorek, 1 września 2020, 09:07

Tragiczny, Panie Grzybie Stary, to jest stan Pana umysłu, niestety

wiemwiecej
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:59

Potega wraca zmodernizowana na morza i oceany. Niejedna marynarka chcialaby miec taki okret w swojej sluzbie.

Stirlitz
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 18:11

Nic nigdzie wraca, na razie tylko hucznie przeholowali go z doku do nabrzeża. Za trzy lata może znów go gdzieś zaholują i tyle będzie potęgi ;)

xlzjckxjvkcx
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 13:59

A po co to komu, tyle żelastwa.

Pawel
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:37

Czyli duzo sie chwala jak to "wszystko idzie zgodnie z planem" a termin przesuwali jzu ze 4 razy i konca nie widac.Nie lubie wymiewac sie z potencjalnego przeciwnika(to niezbyt madre ani bezpieczne)ale naprawde jak tu nie pokiwac glowa z politowaniem na taka glupia propagande?

RK53
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 16:35

Nie Rosjanie pierwsi i nie oni ostatni propaganda i wizja wielkości Matuszki Rosji , potrzebne są by lud się cieszył i można organizować igrzyska niech lud świętuje. Ale ja niestety i tu widzę analogie do naszych decydentów i podobny sposób "MYŚLENIA"

gaba
wtorek, 1 września 2020, 09:57

Niestety masz rację. W tym przypadku Rosjanie mają analogi u nas

zeus89
środa, 2 września 2020, 11:16

Nasza armia chyba nie startuje do potęg światowych :) I może poza politykami niektórymi nawet media nie próbują udawać, że jest super. A tam w Rosji pełna propaganda sukcesu i potęgi armii w każdym aspekcie.

Max
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:33

Słyszałem, że grzebią też coś przy "Aurorze" ....

Urko
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:30

Ty sobie robisz żarty a prawda jest jeszcze śmieszniejsza. Prawdziwej "Aurory" dawno już nie ma, a to co pokazuje się turystom, to model w skali 1:1 tylko z zabudowanymi kilkoma elementami z oryginału. Wiem, że to brzmi absurdalnie, ale taka jest prawda, która nawet nie jest specjalną tajemnicą...

Admirał-generał-marszał-bosman
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:28

Dobry artykuł. A co do meritum: "nie ma analogów w przemyśle". I wszystko w temacie :)

Chabarowskaja Narodnaja Respublika
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:14

Ile szpitali do walki z infekcją można za te pieniądze postawić? Kto za to płaci skoro ok 50% rosyjskiego budżetu to eksport ropy i gazu? Ile jednostce starczy sił do walki z flotami NATO lub ChRL?

Fanklub Daviena
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 16:26

Szpitali i respiratorów do walki z COVID-19 jest w Rosji ponad 2x więcej na populację niż w USA. Lepiej martw się o Wielkiego Wuja: 40% Amerykanów żyje w nędzy, 40 mln z nich w takiej, że dostaje bony na żywność. Kolejne 10% jest jedną wypłatę od bankructwa (czyli wpadają w długi gdy nie dostaną wypłaty np. z powodu zwolnienia). 30-40% najemców w USA zalega z czynszem, bo na niego nie ma. W Nowym Jorku możesz aktualnie obejrzeć sobie ćwierć milowe kolejki do banków żywności. 2/3 Amerykanów nie ma nawet 500 USD oszczędności na nagły wypadek, np. na konieczność wizyty u lekarza. 25% mieszkańców San Francisco mieszka na ulicy. To jednak nie przeszkadza USA przy 6 bln budżecie wydawać 1 bln na zbrojenia. :)

Wania
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 22:33

Na tle zgniłego USA Rosja wyrasta jako kraj mlekiem i miodem płynący. Mało kto wie ale Rosji udało się zwiększyć w ciągu pięciu lat odsetek klasy średniej z 4,1,% w 2005 roku do 70%. Zapytacie jak to możliwe... Otóż w Rosji zmieniono metodę liczenia. Założyli w ślad za Bankiem Światowym, że klasa średnia to 1,5 płacy minimalnej i już okazało się, że w Rosji jest prawie tylko klasa średnia. A ile wynosi próg wynagrodzenia, żeby zostać zaliczonym do tej klasy średniej? No sporo, w przeliczeniu na dolary wychodzi ich aż 230. Próg ubóstwa w USA to 2000 dolarów.

Toto
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 21:15

Przy budrzecie 6 bln ? A Rosją ile ma tego budrzetu ? 200 mld ?

Davien
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 20:31

Taak, tych respiratorów co się same zapalaja i które wam USA odesłały jako wadliwe i nie nadające się do uzytku? Reszty bredni nawet nie ma sensu komentowac.

GB
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 19:48

Chodzi o te respiratory produkcji rosyjskiej które same się zapalają??? Owszem takich analogów w cywilizowanych państwach nie ma.

asad
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 19:47

Lepiej podaj ile nędzy jest w mlekiem i miodem płynącej Rosji.

chateaux
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 19:45

Dziwne. Żyję w Nowym Jorku i nigdy nie widziałem ćwierć milowej kolejki. Co wiecej, do czasu ograniczeń zwiazanych z COVID, nigdy nie widzialem kolejki, moze poza kolejką do kasy Museum of Natural History.

Guest
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 19:21

Skoro masz takie dobre dane o społeczeństwie w USA - notabene czemu nie napiszesz, ile tych ludzi posiada np. samochody itp. Może podzieliłbyś się jak ta sytuacja wyglada w Rosji, bo z tego co ja widzę w różnych danych to lepiej nie mówić. A nawiasem, widzisz, to nie przeszkadza im być „potęga” i przynajmniej nie popełniają głupich błędów starając się za wszelka cenę przywrócić do służby chybione projekty/inwestycje

Marek
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 19:18

Wystarczy wejść na light pollution map, żeby zobaczyć, że Rosja to dzicz.

poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 18:52

Tak to jasne ze USA to w porownaniu z wielką Rasija " bida z nedza" dlatego tylu ruskich wyjechalo żyć do USA ,a reszta gdyby mogła zrobilaby to takze.Ruscy poprostu dobrze się czują żyjąc w biedzie , a ilu Amerykanow czy Europejczyków wyjechalo do Rosji aby tam żyć w "dobrobycie ruskiego mira?"

chateaux
wtorek, 1 września 2020, 21:24

Tylko na nowojorskim Conney Island, wg oficjalnych danych - od 1990 roku przybyło 900 tys Rosjan

asdf
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 18:19

A je bez kozery powiem że szpitali w Rosji jest 10x więcej. Tak mówili w ros-federalnej telewizji!

jajo
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 18:19

San Francisco 850000 mieszkancow ! 25% to 200000 mieszka na ulicy Ty to jednak debil jestes !!

Fanklub Daviena
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 18:13

Zapomniałem dodać, że od kilku lat Rosja wysyła koce i śpiwory dla bezdomnych w Nowym Jorku.

chateaux
wtorek, 1 września 2020, 18:45

Phi, nasz Urban juz w latch 80. wysyłał.

DefBot
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 21:59

I perfumy do UK...

no i co
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 18:11

ale kogo obchodzi usa, kolega pisal o rosji i niegospodarnosci. Moze odniesc sie do jakiegos kraju z sasiedztwa, np. Polski a nie zaraz te usa. Tu jest UE

BadaczNetu
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 18:01

Jak wyglądają te szpitale, to widzieliśmy ostatnio przy okazji "choroby" Nawalnego.

kabanos
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:50

A zdjęcia ze szpitala z Omska widział ? To jeden wielki śmietnik a w zasadzie ubikacja. Nawet nie 3 świat. A o tych respiratorach to w sputniku czytał ? Bo nikt ich nie widział. Na pewno nie w "reprezentacyjnym" szpitalu w Omsku.

Stirlitz
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:23

Piszesz o tych respiratorach co spaliły już paru pacjentów? One nie mają analogów w mirie ;)

komedia
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:14

Stan umysłu. I tak że wszystkim. Rosjanie sami powinni bać się swojej głupoty.

Qwe
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 13:13

Popatrz na gawrona a potem wyrokuj...

Reginis
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 21:17

To co Rosjanie wymyślili to przypomina raczej przywracanie do służby ORP Błyskawica a nie Gawrona

Tu-144
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:05

Kupa złomu była jest i będzie.

Ralf_S
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 11:41

A śmiali się z nas, że budowaliśmy Ślązaka przez 18 lat... A oni remontują ponad 20 i uważam, że jeszcze z pięć lat to potrwa.

T72B3
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 20:04

No gdzież by śmieli nasza motorówka jest tak zaawansowana technologicznie że w porównaniu do niej ten Ruski krążownik wygląda przy niej jak drewniany kajak

Fanklub Daviena
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 11:20

Naprawiają go dłużej niż my budowaliśmy Gawrona :)

Stirlitz
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 11:14

Jak skończą ten 20-letni remont to zaczną kolejny, bo będzie trzeba wymienić już to co zainstalowali w poprzednim ;) ale stocznia będzie miała robotę na kolejne 20 lat :P

ccc
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 11:13

No oczywiście karabl nie ma anałoga w cełom mirie ! Znając ruskich to stos atomowy wymienią w nim na kilka kotłów opalanych antracytem, a w 2030 roku po zwodowaniu węglarka będzie pływała za krążownikiem jak to obecnie ma miejsce w przypadku ich jedynego "lotniskowca"

Davien
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 13:10

Nie ma , bo nikt takich monstrów nie budował na swiecie.

dim
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 11:12

20 lat ? Nareszcie jakiś godny przeciwnik dla Gawrona-Ślązaka! A który remont był droższy ?

chateaux
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 21:20

Jak to nareszcze? A Jasienia vel Siewierodwińsk ile budowali?

poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:52

Tylko że Pols

Stirlitz
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:38

I nadal rosja chce równać do Polski? a jakie ambicje imperialne miała ;)

Smutna prawda
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 10:58

Teraz zbudują tylko nowy oceaniczny holownik i bufet horosho ;-) U nas od razu dali z grubej rury i zbudowali cała flotyllę holowników.... Więcej planów u nas nie ma bo nie wystarczyło by na nowych admirałów

Tweets Defence24