Dziewięć kolejnych Advanced Hawkeye dla Japonii

29 września 2019, 11:37
Northrop Grumman Awarded 3.2 Billion Multi-Year Contract for 24 E-2D Aircraft_1
Fot. U.S. Navy

Dowództwo amerykańskiego lotnictwa morskiego poinformowało o podpisaniu aneksu do umowy zawartej z koncernem Northrop Grumman, na mocy której wyprodukowane i dostarczone zostaną dodatkowe samoloty E-2D Advanced Hawkeye dla Japonii.

Wartość aneksu określono na ponad 1 362 mln USD. Na jego mocy Japonia otrzyma dziewięć samolotów E-2D Advanced Hawkeye, transakcja zawarta jest za pośrednictwem programu Foreign Military Sales.

Japonia zwróciła się z prośbą o sprzedaż najnowszej wersji samolotu wczesnego ostrzegania E-2D Advanced Hawkeye w listopadzie 2014 r., początkowo zamówienie opiewało na cztery egzemplarze tego samolotu. Jednak w 2018 r. postanowiono rozszerzyć je o kolejne dziewięć maszyn - w zawiadomieniu dla Kongresu maksymalną cenę za te samoloty ustalono wówczas na ok. 3 mld USD.

Obecny aneks do umowy produkcyjnej to właśnie wynik prowadzonych wówczas negocjacji. Dostawa kolejnych dziewięciu Advanced Hawkeye oznacza, że Japonia zamierza wymienić wszystkie posiadane samoloty wcześniejszej wersji C na egzemplarze wersji D.

Pierwszy samolot E-2D Advanced Hawkeye dostarczono Japońskim Siłom Samoobrony w marcu bieżacego roku. Eksperci zwracają uwagę, że nowe samoloty znacząco wzmocnią możliwości lotnictwa Kraju Kwitnącej Wiśni (Advanced Hawkeye są zdolne do bezpośredniego współdziałania z samolotami F-35) i z jednostkami sojuszniczej amerykańskiej marynarki wojennej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Nemo
poniedziałek, 30 września 2019, 22:45

Kilka tych w wersji C można by kupić od Japończyków za grosze. Pytanie czy ktoś w MON w ogóle o tym myśli.

DeLon
poniedziałek, 30 września 2019, 10:19

1,4 mld za 9 sztuk? To by było raptem 156 mln , czyli ok. 600 mln PLN za sztukę. Ze 3 szt moglibyśmy wziąć! Ale MON wydaje kasę na "ławeczki patriotyczne" i pomniki , lokalne drogi, samoloty VIP, i inne nieważne z punktu obronności rzeczy. I nawet radarów na Bryzach już nie chcą udoskonalić. Zostają stare ARS400, choć możemy mieć o wiele lepsze ARS800 o 2 razy większym zasięgu. Celowa paranoja decyzyjna, czy "tylko" prostacka niekompetencja "specjalistów" za grubą kasę??

biały
poniedziałek, 30 września 2019, 16:03

biorąc pod uwagę że częśc floty zawsze jest niesprawna to przydało by się z 8 sztuk , cztery w remontach cztery zdolne do działan operacyjnych

Gripen
poniedziałek, 30 września 2019, 08:47

Przynajmniej 2 sztuki, nam by się przydały, zamiast weekendowych żołnierzykow. No ale mamy, co mamy

22
niedziela, 29 września 2019, 14:03

Zamiast taksówek dla VIP właśnie takie samoloty należało kupić . I dodatkowo latające cysterny. A VIP w razie W mogą sobie uciekać piechotą albo pociągiem.

Taka prawda
poniedziałek, 30 września 2019, 10:10

Zgadzam się!! A do tego MON już zaplanował kupienie zbędnych nam "nowych" ale starych bo używanych Herculesow, oraz drogich wyspecjalizowanych odrzutowych sanitarek. Nie wiem kto w MON, tak skutecznie forsuje zakupy rzeczy kosztownych, ale o charakterze całkowicie nie-bojowym. Brakuje nam rozpoznania radarowego zdolnego do naprowadzania np. obrony powietrznej czy użycia naszych JASSM itp. przyszłościowych broni. A choćby używane takie radarowe Hawkeye, zmieniłyby całkowicie obraz obrony naszego wybrzeża czy obrony powietrznej czy kontruderzenia naziemnego naszymi "kłami". Ani Herculesy, ani te wypasione sanitarki nie dokładają do naszych zdolności obronnych ani 1 % wzrostu!!

Muminek
poniedziałek, 30 września 2019, 08:57

Nie znasz się ... nie wiesz jakie są priorytety władzy.

Marek1
niedziela, 29 września 2019, 21:44

Tak NIE można !! Wszak wiadomo, że VIP-y to nasz największy "skarb narodowy" i jako taki musi być starannie chroniony ;)))

Tweets Defence24