Amerykanie odebrali drugą baterię Iron Dome [WIDEO]

4 stycznia 2021, 10:03
iron_dome
Ciężarówki Oshkosh HEMTT z zamontowanymi elementami systemu Iron Dome oczekujące na transport w jednym z izraelskich portów. Fot. Izraelskie ministerstwo obrony
Reklama

Izraelskie ministerstwo obrony poinformowało, że US Army otrzymała drugą baterię systemów antyrakietowych Iron Dome (pol. Żelazna Kopuła). Jest to druga z zamówionych w sierpniu 2019 roku zestawów. Waszyngton pozyskał baterie w celu ochrony własnych instalacji przed atakiem pociskami rakietowymi oraz oceny ich przydatności i ustalenia zakresu ich ewentualnego wykorzystania w programie IFPC Inc 2-I.

Iron Dome (Żelazna Kopuła) to izraelski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. Zaprojektowały go izraelskie firmy Rafael i Israel Aerospace Industries we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Jego głównym zadaniem, które przyświecało konstruktorom już na etapie planowania, jest obrona powietrzna (V-SHORAD oraz C-RAM) obszaru o wielkości miasta. System został wdrożony do służby w Siłach Obronnych Izraela w 2011 roku i był od tego czasu wielokrotnie i z powodzeniem używany bojowo. Jego głównym zadaniem jest przechwytywanie pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych o zasięgu od kilku do 70 km. 

Armia amerykańska zdecydowała się na zakup dwóch baterii systemu Iron Dome w sierpniu 2019 roku, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, aby wzmocnić ochronę własnych instalacji przed atakiem pociskami rakietowymi. Ponadto jest on również oferowany w ramach programu obrony powietrznej IFPC Inc 2-I, zakładającego pozyskanie systemu krótkiego zasięgu zintegrowanego z modułem zarządzania walką IBCS (IAMD Battle Command System).

Reklama
Reklama

Dostarczone w tym roku zestawy Iron Dome pozyskiwane są przez US Army w istniejącej konfiguracji, z izraelskim systemem dowodzenia i standardowym dla „Kopuły” radarem MMR, aby zapewnić podstawowe zdolności w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. Warto jednak zaznaczyć, że już teraz system (radary i wyrzutnię rakiet) dostosowano do ciężarówek używanych przez Amerykanów - Oshkosh HEMTT 8x8 (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck) (HEMTT).

Armia amerykańska planuje rozpocząć etapowe testy izraelskich systemów rakietowych Iron Dome w 2021 r. Testy skuteczności systemu będą prowadzone na poligonie White Sands w Nowym Meksyku. Następnie baterie Iron Dome zostaną przebazowane do Fort Bliss w Teksasie i będą dostępne do wdrożenia operacyjnego odpowiednio we wrześniu 2021 i grudniu 2021 roku.

Docelowo Amerykanie chcą pozyskać zestaw, który będzie zintegrowany z modułem zarządzania polem walki IBCS, dzięki czemu będzie bezpośrednio współdziałał z całą architekturą obrony powietrznej, m.in. z radarami Sentinel. Dzięki temu będzie można zwalczać zagrożenia na zasadzie „każdy sensor, każdy pocisk”, współpracując z „skomponentyzowanymi” bateriami Patriot również dowodzonymi przez IBCS i rażącymi cele na większych odległościach.

Docelowo w USA zostaną stworzone mieszane bataliony (dywizjony) artylerii przeciwlotniczej, w skład których wejdą zarówno Patrioty z IBCS, jak i system IFPC Inc-2I, wykorzystujące jeden system dowodzenia. IFPC ma też wejść w skład nowo formowanych dywizyjnych batalionów obrony przeciwlotniczej, odpowiedzialnych za ochronę wojsk, obok systemów bezpośredniej osłony typu IM-SHORAD (wykorzystujących jednak, przynajmniej na początku, nie IBCS a współpracujący z nim system FAAD, przeznaczony dla jednostek mobilnych). Dwie pierwsze baterie IFPC mają osiągnąć gotowość do roku 2023 (alternatywą jest zakup dwóch kolejnych zestawów Iron Dome), a seryjne systemy będą dostarczane od roku 2025.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Futurystyk
czwartek, 18 marca 2021, 11:42

A nie lepiej skupić się na siłowym polu elektromagnetycznym ... wtedy nic nie przeleci... Teraz to może brzmi jak bajka ale już wkrótce ...

Onucek
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 13:25

Amerykanie kupili go jako rozwiązanie pomostowe, opracują w najbliższym czasie swój krajowy odpowiednik.

oruz
wtorek, 5 stycznia 2021, 13:01

amerykanie to sobie moga "opracować", gdyby mogli to by to zrobili.

czytelnik D24
wtorek, 5 stycznia 2021, 17:19

Mogą i opracowali bo Iron Dome został opracowany przy współudziale Raytheona.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 12:31

Ciekawe dlaczego w Polsce nie kupiliśmy choć 1 baterii Iron Dome w ramach czekania na własny program Narew, tak jak to robią Amerykanie. 1 baterię Himars kupiliśmy w ramach FMS właśnie w takim celu, bo Homary mają być produkowane przez PGZ. Czemu więc nie 1 baterię Iron Dome też?

Davien
wtorek, 5 stycznia 2021, 12:24

Bo Iron Dome to system antyrakietowy a nie OPL.

Kris
wtorek, 5 stycznia 2021, 09:20

Z prostego powodu. Plany dostaw Himarsów się skończyły, nie będzie w najbliższej dekadzie nowych dostaw tego rodzaju broni. Himars ma być potwierdzeniem realizacji "Polskich Kłów", 1 zestaw Himarsow, kilkanaście F35 i rząd może powiedzieć, że dzięki ich działaniom jesteśmy bezpieczni. Sprowadzenie Iron Dome to już byłaby część operacji budowy system p-lot, a tutaj już propagandowę lukę wypełniają 2 baterie Patriotów. Niestety środki przeznaczane na modernizację są bardzo niskie, nie da się z tego wykonać nic poza śladowym zakupem nowoczesnej broni i cząstkową modernizacją używanego. Sprzęt ma swój określony koszt, jeśli nie ma pieniędzy prowadzi się tylko analizy, bo to nic nie kosztuje i jest obowiązkiem konkretnych komórek planistycznych.

Rejtan
środa, 6 stycznia 2021, 14:30

No tu się nie zgodzę. Analizy w Polsce kosztuja tyle samo, co wprowadzenie sprzetu i jego zakup. Być może na zachodzie są tańsze, duzo tańsze, ale my mamy na utzrymaniu armię... biurokratów.

ciekawy
wtorek, 5 stycznia 2021, 00:04

Kupiliśmy pomostowo dwie baterie Patriot PDB-8 w oczekiwaniu na opracowanie Patriot NG.

andys
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 11:51

Zdjecie podobne do tych z przekazania S-400 Turcji.

Tweets Defence24