Reklama

Technologie

PGZ, WZŁ-1 oraz ICEYE demonstrują Mobilną Platformę Rozpoznania Satelitarnego ISR

Autor. ICEYE

Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR to jedno z najnowocześniejszych na świecie rozwiązań, pozwalających siłom zbrojnym na szybkie podejmowanie decyzji w oparciu o przekazywane na bieżąco dane satelitarne.

4 września br. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., ICEYE Polska, krajowy oddział światowego lidera w dziedzinie stałego monitorowania Ziemi za pomocą satelitów radarowych, oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. zademonstrowały wspólnie opracowaną Mobilną Platformę Rozpoznania Satelitarnego ISR (MPRS ISR), przystosowaną do pracy z satelitami wyposażonymi w radary z syntetyczną aperturą (SAR) i satelitami wyposażonymi w sensory optyczne.

Reklama

Rozwiązanie łączy systemy komunikacji i transmisji danych, bezpieczeństwa użytkowania, zasilania oraz specjalnie zaprojektowany system antenowy, zapewniający szybką transmisję danych i ich bezpośrednią dystrybucję do właściwych odbiorców na dowolnym szczeblu dowodzenia. Wszystkie elementy zostały zintegrowane w odpowiednio wyposażonym kontenerze, który będzie przewożony na podwoziu Jelcz.

Cały system został opracowany wspólnie przez zespoły inżynieryjne ICEYE, WZŁ-1 S.A. i PGZ S.A. MPRS ISR zapewnia zdolność prowadzenia stałych operacji wykorzystujących potencjał konstelacji satelitarnej ICEYE, pobierania danych niemal w czasie rzeczywistym i ich bieżącego analizowania. System jest przeznaczony do współdziałania na poziomie operacyjnym, wspierając dowódców w podejmowaniu decyzji.

Autor. M. Mitkow/Defence24.pl

Dzięki MPRS ISR użytkownicy będą mogli sprawniej i szybciej niż dotąd uzyskiwać świadomość sytuacyjną na polu walki, co znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa wykonywanych zadań. Należy podkreślić mobilność i kompatybilność MPRS ISR ze wszystkimi elementami Polowego Systemu Łączności, dzięki czemu zapewnia ona możliwość natychmiastowej reakcji na szybko zmieniające się warunki współczesnego pola walki, a także dystrybucji efektów pracy systemu rozpoznania ISR.

Reklama

ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR), a także zaufanym partnerem instytucji rządowych i biznesu. Liczne satelity ICEYE mogą nawet kilkadziesiąt razy dziennie odwiedzać to samo miejsce nad Ziemią, wykonując zobrazowania radarowe w dzień i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych. Dane SAR z konstelacji ICEYE mogą obejmować zarówno rozległe obszary geograficzne, jak i dostarczać obrazy o wysokiej rozdzielczości dla mniejszych obszarów.

Jesteśmy dumni, że razem z naszymi partnerami z PGZ i WZŁ-1 możemy zaprezentować nowatorskie i kompleksowe rozwiązanie do obsługi satelitów SAR i satelitów optycznych. Ten nowy system, z wielkim potencjałem eksportowym, umożliwia optymalne wykorzystanie technologii satelitarnych ICEYE dzięki bezpośredniemu dostępowi do danych i informacji wywiadowczych z obserwacji Ziemi, dostarczanych w niemal rzeczywistym czasie” - powiedział Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.

Autor. M. Mitkow/Defence24.pl

To pionierskie rozwiązanie zostało opracowane wspólnie przez zespoły najwyższej klasy inżynierów w Polsce i Finlandii. Premiera MPRS ISR w Kielcach jest konsekwencją doskonałej, strategicznej współpracy, której celem jest wykorzystanie pełnego potencjału konstelacji ICEYE z korzyścią dla naszych klientów w Polsce i w krajach sojuszniczych” - dodał Modrzewski.

Reklama

Systemy rozpoznania i łączności satelitarnej odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu sił zbrojnych. Pozyskiwanie i przetwarzanie danych obrazowania satelitarnego w czasie rzeczywistym może dać przewagę na współczesnym polu walki. Są to wnioski, jakie płyną m.in. z trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Polska Grupa Zbrojeniowa pracuje nad tym rozwiązaniem już od pewnego czasu. Wykorzystuje przy tym zarówno zasoby własne, zgromadzone w ramach Grupy Kapitałowej, jak też potencjał podmiotów zewnętrznych” - skomentował Krzysztof Trofiniak, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Autor. M. Mitkow\Defence24.pl
Autor. M. Mitkow/Defence24.pl

To właśnie stało u podstaw umowy o współpracy, jaką w czasie 31. edycji MSPO podpisały ze sobą PGZ S.A., WZŁ-1 i firma ICEYE. Efektem tej współpracy jest prezentowana Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR, rozwiązanie potrzebne, nowoczesne i zgodne z eksploatowanymi przez SZ RP systemami. Jest dowodem, że współpraca skupiająca rozproszone kompetencje może zaowocować ofertą kompleksowego produktu dla SZ RP na miarę wyzwań narzuconych przez obecną sytuację geopolityczną i umożliwić w przyszłości jego rozbudowę o kolejne moduły, w miarę uzyskiwania dojrzałości przez nowe technologie, na tym dynamicznie rozwijającym się rynku” - dodał Prezes Zarządu PGZ S.A.

WZŁ-1 S.A. jako firma z blisko 70-letnią historią wspiera bezpieczeństwo narodowe i stale podejmuje działania, aby sprostać wyzwaniom, które stoją przez nami w dziedzinie komunikacji satelitarnej. Wnioski płynące z konfliktu za naszą wschodnią granicą pokazują, że łączność satelitarna i rozpoznanie radarowe są kluczowe na polu walki. Długoletnie doświadczenie spółki pozwoliło nam na udział w przygotowaniu koncepcji Mobilnej Platformy Rozpoznania Satelitarnego ISR. To nowoczesne rozwiązanie oparte o zabudowę kontenerową z dedykowanym systemem antenowym zapewniającym szybką transmisję danych z segmentu satelitarnego, a następnie ich dystrybucję na potrzeby Sił Zbrojnych RP” - dodał p.o. Prezesa Zarządu WZŁ-1 S.A. – Maciej Mieczysław Więckowski

Koncepcja Mobilnej Platformy Rozpoznania Satelitarnego ISR obejmuje przede wszystkim rozwiązania spełniające wymagania współczesnego pola walki w zakresie teleinformatyki, bezpieczeństwa użytkowania, transmisji danych czy też zasilania. Warto podkreślić, że platforma jest w pełni kompatybilna z obecnie użytkowanymi w polskiej armii systemami łączności. Mobilne rozwiązanie może być wykorzystane zarówno na poziomie operacyjnym jak i taktycznym” – dodał p.o. Prezesa Zarządu WZŁ-1 S.A.” – zaznaczył Więckowski.

Źródło: Komunikat prasowy firmy ICEYE

Reklama

Komentarze

    Reklama