Technologie
Nowe systemy rozpoznania elektronicznego dla wojska
Agencja Uzbrojenia złożyła zamówienie na nowe Systemy Sensorów Rozpoznawczych (SSR).
SSR jest sprzętem wojskowym wprowadzonym do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i służy do lokalizacji, identyfikacji i śledzenia celów, monitorowania działań przeciwnika na określonym obszarze o powierzchni minimum 90 000 m2 lub jednego odcinka drogi o długości minimum 500 metrów w każdych warunkach terenowych. SSR jest przeznaczony do wykorzystania na szczeblu taktycznym przez wyznaczone patrole rozpoznawcze w ramach poszczególnych pododdziałów wojskowych. Dotychczasowe zakupy tych systemów były wynikiem umowy zawartej w wyniku konkurencyjnej procedury zamówień publicznych. W 2019 roku zamówiono 116 kompletów SSR, a także przeszkolono personel, zakupiono zestawy naprawcze i dokumentację techniczną. Umowę realizowało konsorcjum firm: Siltec Sp. z o.o. jako lider i Exensor Technology Aktiebolog (należąca do Grupy CNIM) jako partner zagraniczny, producent systemu Flexnet.
W skład SSR/Flexnet wchodzą:
- kamery dzienno-nocne,
- sensory rozpoznawcze i przekaźnikowe,
- przenośne terminale kontroli i odbioru danych,
- trójnogi z płynną regulacją wysokości do ustawiania sensorów i kamer
- plecaki transportowe oraz akumulatory wraz z ładowarkami.
Czytaj też
Zdaniem Agencji Uzbrojenia konieczność dodatkowych dostaw SSR, wynikają z potrzeb Sił Zbrojnych RP. Planuje się pozyskanie 219 kompletów SSR, aby wyposażyć istniejące i planowane pododdziały rozpoznawcze. Zwycięzcą przetargu została firma Siltec Sp. z o.o. Jest to de facto kontynuacja dotychczasowej współpracy. Agencja Uzbrojenia uważa, że zmiana wykonawcy wiązałaby się z ryzykiem nabycia SSR o innych właściwościach technicznych, co mogłoby prowadzić do niekompatybilności, zwiększenia kosztów i wydłużenia czasu dostawy sprzętu.
Wartość zamówienia ma wynieść 142,903,829.48 zł bez VAT (z VAT-em 195,917,204.4 zł).
Według Agencji Uzbrojenia postawienie na dotychczasowego dostawcę ma przynieść kilka korzyści. Poza kwestią związaną z przeciwdziałaniem ewentualnej niekompatybilności, zwrócono uwagę również na inne zagadnienia w tym:
- konieczność zachowania dotychczasowych SSR oraz ich unifikacji z nowym sprzętem;
- zachowanie jednolitego szkolenia i serwisowania;
- zmiana wykonawcy mogłaby się wiązać z koniecznością pozyskania nowych zdolności do obsługi i naprawy sprzętu;
- kontynuacja współpracy ma służyć racjonalizacji wydatków czynionych przez Agencję.