Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupiło systemy sensorów rozpoznawczych

System Flexnet. Fot. Exensor Technology
System Flexnet. Fot. Exensor Technology

Inspektorat Uzbrojenia w oficjalnym komunikacie poinformował zawarciu umowy na dostawę „Systemów sensorów rozpoznawczych” z konsorcjum firm SILTEC Sp. z o.o. jako liderem i Exensor Technology Aktiebolog jako partnerem zagranicznym na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Umowa obejmuje 116 kompletów systemów sensorów rozpoznawczych (SSR)  Flexnet wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej o wartości 66,7 mln PLN brutto z terminem dostaw w latach 2019-2022.

W skład systemu Flexnet opracowanym przez szwedzką spółkę Exensor Technology wchodzą kamery dzienno-nocne, sensory rozpoznawcze i przekaźnikowe, przenośne terminale kontroli i odbioru danych, trójnogi z płynną regulacją wysokości do ustawiania sensorów i kamer, plecaki transportowe oraz akumulatory wraz z ładowarkami.

Systemy służą do lokalizacji, identyfikacji i śledzenia celów, tak aby umożliwić monitorowanie działań przeciwnika na wyznaczonym terenie o powierzchni minimum 90 000 m2 lub jednego odcinka drogi o długości minimum 500 metrów w każdych warunkach terenowych. SSR jest przeznaczony do wykorzystania na szczeblu taktycznym przez wyznaczone patrole rozpoznawcze w ramach poszczególnych pododdziałów wojskowych.

W ramach prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia MON postępowania rozpoczętego 13 kwietnia 2015 zgłosiło się trzech oferentów. 23 lipca 2019 roku poinformowano o odrzuceniu propozycji WB Electronics, co pozostawiło w rywalizacji dwóch konkurentów w postaci konsorcjum Siltec i Exensor Technology oraz Elbit Systems Land & C4I, z których to ostatecznym zwycięzcą okazał się ten pierwszy.

Reklama

Komentarze (2)

 1. PRS

  To na poczet ochrony ,,baz amerykańskich" a nie na potrzeby Wojska Polskiego. Będą jeszcze musieli dokupić... Ciekawe jak bardzo odstawała oferta WB, że odpadła...

  1. Ustawiator

   WB Odpadło w przed biegach

 2. Viggen

  Brawo!!!

Reklama