Reklama

Technologie

Nowa wersja Trophy w USA

Na tej fotografii widać że pancerna osłona wyrzutni przeciwpocisków została zdjęta. Widoczny jest też sam przeciwpocisk MEFP, a raczej pomalowana na niebiesko jego ćwiczebna makieta.
Na tej fotografii widać że pancerna osłona wyrzutni przeciwpocisków została zdjęta. Widoczny jest też sam przeciwpocisk MEFP, a raczej pomalowana na niebiesko jego ćwiczebna makieta.
Autor. NatanFlayer/CC BY-SA 3.0

Izraelski koncern Rafael Advanced Defense Systems Ltd. zamierza zaprezentować, na odbywającej się w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie wystawie Association of the United States Army (AUSA) Annual Meeting and Exposition 2024, nową wersję systemu aktywnej ochrony pojazdów Trophy, dostosowaną do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (bsp) i amunicji krążącej.

Prezentacja systemu Trophy w wersji dostosowanej do zwalczania bezzałogowych systemów (UAV/UAS) odbędzie się na konferencji AUSA 2024, odbywającej się w dniach od 14 do 16 października w Waszyngtonie. Wpisuje się to w szerszą ofertę koncernu Rafael, dotyczącą systemów do zwalczania coraz większego zagrożenia, jakim są bsp. Izraelczycy zamierzają też zaprezentować nowy system C-UAS (Counter-Unmanned Aerial System), oparty o bezzałogową wieżę Samson 30 oraz laserowy system rażenia Lite Beam, przeznaczone do instalacji na pojeździe 4x4.

Reklama

Początkowo Trophy projektowany był do zwalczania amunicji ręcznych granatników przeciwpancernych, dział bezodrzutowych, przeciwpancernych pocisków kierowanych i amunicji kumulacyjnej oraz odłamkowo-burzącej wystrzeliwanej z armat czołgowych i podobnego uzbrojenia. Niedawno opublikowano jednak materiał filmowy, na którym widoczne jest zwalczanie amunicji krążącej przez Trophy.

YouTube cover video

Trophy nie jest jedynym systemem aktywnej obrony pojazdów, który dostosowywany jest do zwalczania nowego zagrożenia w postaci dronów i amunicji krążącej. Dzieje się tak w przypadku także innych rozwiązań, a nowo projektowane systemy mają te zdolności zaimplementowane od podstaw. Jednym z trendów jest łączenie systemów aktywnej obrony ze zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia wyposażonymi w lekką armatę automatyczną kalibru 30 mm i amunicję programowalną.

Systemy aktywnej obrony pojazdów są coraz szerzej używane w armiach NATO. Trophy jest już użytkowany przez U.S. Army na czołgach M1A2SEPv2 i M1A2SEPv3, w Wielkiej Brytanii ma się znaleźć na czołgach Challenger 3, Bundeswehra będzie użytkować ten system zainstalowany na czołgach Leopard 2A7A1 i Leopard 2A8. Największym użytkownikiem jest jednak armia izraelska, wykorzystująca go - operacyjnie - na czołgach Merkawa Mk4 i Mk3 oraz ciężkich transporterach Namer, a także na pojazdach wsparcia.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Wojtekus

    A ile systemow Trophy jest w WP? Czy planuje sie je pozyskac? Czy istnieje krajowy podmiot rozwijajacy obrone aktywna pojazdow? Czy ktos w MON zdaje sobie sprawe ze bez tych systemow czolgi, BWP oraz inne pojazdy sa zle chronione?

    1. Essex

      Oczyeiscie nie poszedl moj wpis...MON to beton zbrojony, od wiekow nic sie nie zmienia, zero wnioskow z wojen, zapatrzenie tylko na historie, nic wiecej. ASOP poeinien byc na wszystkich nowych bojowych pojazdach tak jak zagluszarki ale czego wymagac hak nawet kistek era u nas sie nie uzywa. Dlaczego K2. ABRAMSY Leo2pl, Borsuk Asop nie maja???? No tak....tego na defiladzie nie pokaza, latwiej kipic bezbronne Fa50

    2. [email protected]

      @Essex Jak zawsze w "formie" To co Niemcy maja ASOP na wszystkich pojazdach USA na wszystkich inne państwa na wszystkich a Polska na żadnym jeszcze no popatrz Najbogatszych nie stać na takie coś. Tak MON to beto i to nie tylko nasz ale taki sam BETON prezentują pseudo specjaliści wypowiadający się na forach :)

Reklama