Technologie

Norwegia wycofa F-16 do końca roku. Trafią do Rumunii?

Fot. forsvaret.no
Fot. forsvaret.no

Norweskie ministerstwo obrony zdecydowało, że od 2022 roku jedynymi samolotami wielozadaniowymi w służbie pozostaną F-35A Lightning II. Do końca bieżącego roku wycofane zostaną wszystkie samoloty F-16AM/BM Fighting Falcon, dla których poszukiwany jest nabywca. Spółka Kongsberg Aviation Maintenance Services (KAMS) otrzymała kontrakt na remonty wycofanych już maszyn i przygotowanie ich do sprzedaży. Zainteresowanie wyraziła Rumunia.

Norwegia posiada obecnie 31 samolotów F-35A, natomiast kolejne 3 mają zostać dostarczone do końca bieżącego roku. 10 z tych maszyn jest wykorzystywanych do szkolenia pilotów w USA. Zgodnie z planem do końca 2024 roku powinna zakończyć się dostawa wszystkich 52 zamówionych maszyn, jednak opóźnienia w produkcji związane z COVID-19 mogą spowodować pewne opóźnienia. Niemniej ministerstwo obrony Norwegii podjęło decyzję o całkowitym wycofaniu F-16 do końca 2021 roku, przede wszystkim dla ograniczenia kosztów.

Eksploatowane samoloty należą do relatywnie starej wersji F-16AM/BM i ich możliwości są ograniczone, ale mimo to nie brakuje klientów na ich pozyskanie. W ostatnich dwóch latach zainteresowanie wyrażały firmy oferujące usługi „Red Force”, czyli symulujące przeciwnika podczas ćwiczeń lotnictwa i OPL. Jest to związane z oddelegowaniem tego typu zadań przez US Air Force i zakontraktowanie właśnie komercyjnych operatorów. Holandia już zdecydowała, że swoje samoloty sprzeda właśnie takim „cywilnym operatorom”.

Norwegia również zdecydowała się na sprzedaż wycofanych samolotów. Kongsberg Aviation Maintenance Services (KAMS) obecnie przygotowuje do sprzedaży wycofane już z eksploatacji samoloty F-16 norweskiego lotnictwa. Jako potencjalny klient wymieniana jest Rumunia, która pozyskała zmodernizowane samoloty F-16AM/BM od Portugalii. Jak informował już w marcu 2021 roku magazyn Key Aero, Forțele Aeriene ale Romaniei zainteresowane są pozyskanie dwóch eskadr norweskich F-16AM/BM.

Reklama
Reklama

Komentarze