Reklama

Technologie

Pocisk o zwiększonej donośności V-LAP z modułem sterującym PGK. Fot. Rheinmetall

Niemcy i USA łączą siły dla artylerii dalekiego zasięgu

Koncerny Rheinmetall i Northrop Grumman zawarły porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju precyzyjnej amunicji artyleryjskiej o powiększonym zasięgu. Działania te mają na celu przede wszystkim wspólny rozwój pod względem podnoszenia precyzji i zasięgu skutecznego ognia amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Jest to efekt udanych testów poligonowych systemu amunicji o zwiększonym zasięgu Assegai V-LAP i modułów korygujących M1156 Precision Guidance Kit (PGK).

19 kwietnia 2021 roku oba koncerny oficjalnie potwierdziły sformalizowanie współpracy, opartej na porozumieniu podpisanym w lutym tego roku prze należącą do koncernu Rheinmetall spółkę Rheinmetall Denel Munition z RPA i koncern Northrop Grumman. Partnerstwo skupi się przede wszystkim na stworzeniu pocisku artyleryjskiego kal. 155 mm o zwiększonym zasięgu, wyposażonego w zintegrowany system naprowadzania M1156 (PGK), a także na opracowaniu nowego pocisku 155 mm z ulepszonym zintegrowanym układem napędowym. Powstałe rozwiązania mają być oferowane na rynkach międzynarodowych, w tym USA i innych państwach NATO.

Rheinmetall Denel Munition rozwija system amunicji dalekiego zasięgu Assegai V-LAP (VelocityEnhanced Artillery Projectile), który pozwolił w 2019 roku osiągnąć donośność ognia haubicy kalibru 155 mm wynosząca ponad 76 km. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu haubicy samobieżnej Denel G6 ze zmodyfikowaną komorą nabojową i lufą długości 52 kalibrów. Standardowa haubica samobieżna PzH-2000 z lufą tej samej długości osiągnęła donośność 66,9 km. Celem prac jest uzyskanie jeszcze wyższych osiągów, przekraczających nawet 80 km.  

Przy prowadzeniu ognia do tak dalekich celów z broni lufowej pojawia się wiele czynników utrudniających trafienie. Dlatego w połączeniu z systemami dalekiego zasięgu mają być rozwijane rozwiązania korygujące tor lotu pocisku zgodne z zadanymi parametrami celu. W tym zakresie pewne zdolności ma już koncern Northrop Grumman. Rozwija on stosowany już przez wiele armii na świecie M1156 Precision Guidance Kit (PGK), który można zastosować w standardowym pocisku artyleryjskim kalibru 155 mm, aby korygować jego tor lotu. Wykorzystuje on system GPS. 

Decyzja o współpracy to owoc udanych testów połączenia obu rozwiązań. Rheinmetall i Northrop Grumman przeprowadziły wspólnie testy wariantów pocisków V-LAP z modułem korygującym PGK na początku 2021 roku na poligonie Alkantpan w RPA i zamierzają zademonstrować możliwości takiego połączenia na poligonie US Army w Yuma w Arizonie. Otwiera to możliwość rozwoju precyzyjnej amunicji artyleryjskiej dalekiego zasięgu z wykorzystaniem finansowania amerykańskiego, co z pewnością jest jednym z kluczowych celów tej współpracy.  

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/ekstremalne-przywodztwo/
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. AA

    Jak coś opiera się na GPSie to w poważnym konflikcie nie będzie działało bo GPS zostanie zniszczony.

Reklama