Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy dostarczą "długie ramię" artylerii państwa NATO

Fot. Rheinmetall Denel Munition
Fot. Rheinmetall Denel Munition

Rheinmetall poinformował o otrzymaniu od nieujawnionego państwa członkowskiego NATO kontraktu na dostawy nowoczesnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm o zwiększonej donośności. Dostawy te zrealizować ma południowoafrykańska spółka zależna koncernu Rheinmetall — Rheinmetall Denel Munition.

Wspomniana firma z Republiki Południowej Afryki ma wyprodukować kilka tysięcy konwencjonalnych pocisków artyleryjskich dalekiego zasięgu z rodziny Assegai (Base Bleed, czyli z gazogeneratorem, i V-LAP - o największej donośności) wraz z modułowymi ładunkami taktycznymi M92 Assegai, które mogą być używane przez różnego rodzaju lufowe systemy artyleryjskie kal. 155 mm.  Pierwsze dostawy mają zostać zrealizowane w grudniu 2020 roku i zakończyć się do maja 2021 roku. Łączna wartość tego zamówienia wynosi ok. 25 mln euro.

Umowa dotyczy zapewne stosunkowo niewielkiej liczby pocisków, co wynika wprost z komunikatu Rheinmetalla, ale i z porównania z innymi kontraktami tego samego producenta. W 2019 roku Rheinmetall informował o zdobyciu zamówienia na "ponad 32 tys." standardowe pociski odłamkowo-burzące DM121 za 109 mln euro brutto (dla Bundeswehry), z opcją na dalsze około 11 tys. za 37 mln euro brutto. Omawiana w artykule umowa dotyczy jednak specjalistycznej amunicji - o podwyższonej donośności - która będzie eksploatowana zapewne obok standardowej amunicji odłamkowo-burzącej.

Rheinmetall zapewnia, że amunicja Assegai kalibru 155 mm jest dostosowywana do lufowych systemów artyleryjskich eksploatowanych przez użytkownika w celu osiągnięcia maksymalnej skuteczności. Dodatkowo ich modułowa konstrukcja pozwala na uproszczenie logistyki i obsługi, a także charakteryzuje się mniejszym zużyciem lufy (co zwiększa jej żywotność) i błyskiem wylotowym (zapewnia lepsze maskowanie).

image
Reklama

Szczególne znaczenie ma jednak podwyższona donośność amunicji. W czasie próbnych strzelań prowadzonych na poligonie testowym Alkantpan na terenie RPA w 2019 roku pobitych zostało kilka nowych rekordów w zakresie prowadzenia pośredniego ognia artyleryjskiego z różnego rodzaju lufowych systemów artyleryjskich. Amunicja z gazogeneratorem (base bleed) osiągnęła wtedy 47 km przy strzelaniu z haubicy PzH 2000, a pocisk V-LAP - 66,9 km. Ta ostatnia amunicja była też wykorzystana do strzelania z działa o długości lufy 39 kalibrów zgodnego - podobnie jak PzH 2000 - z NATO-wskim standardem JBMoU uzyskała 53,9 km. Z kolei przy strzelaniu ze zmodyfikowanej haubicy G6 z 25-litrową komorą ładunkową wraz z ładunkiem nowego typu - aż 76 km. 

Wykorzystanie podobnej amunicji może więc znacząco zwiększyć zdolności danego systemu artyleryjskiego. Oczywiście nie musi ona stanowić większości jednostki ognia, ale nawet posiadanie stosunkowo mniejszej liczby pocisków tego rodzaju istotnie zwiększa zdolności środków artyleryjskich. 

Rheinmetall Denel Munition to południowoafrykańska spółka joint venture niemieckiego koncernu Rheinmetall Defence (51% udziałów) i południowoafrykańskiej spółki Denel SOC Ltd (49% udziałów). Firma ta jest producentem amunicji i materiałów wybuchowych na potrzeby licznych użytkowników cywilnych i wojskowych w państwach na całym świecie, która cały czas rozwija swoją ofertę amunicji, a także jej poszczególne rodzaje.

Reklama

Komentarze

    Reklama