Reklama

Technologie

NATO: Prace nad zapobieganiem aktom terroru w transporcie publicznym

Fot. www.nato.int
Fot. www.nato.int

NATO rozpoczęło prace badawcze w ramach nowego projektu o nazwie EXTRAS, który ma umożliwić wykrywanie ładunków wybuchowych i zapobieganie atakom terrorystycznym w obiektach transportu publicznego.

W programie biorą udział instytucje badawcze z Włoch i Serbii, jest on finansowany w ramach natowskiego programu Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa. Naukowcy skupiają się na możliwościach oferowanych przez technologię spektroskopii laserowej, która pozwala wykrywać śladowe ilości materiałów wybuchowych na osobach mogących być potencjalnymi zamachowcami.

Prace w ramach programu rozpoczęto 14 czerwca 2018 r. w Rzymie, udział w nim biorą naukowcy z włoskiej Narodowej Agencji ds. Nowych Technologii, Energii i Zrównoważonego Rozwoju Ekonomicznego i serbskiego Instytutu Badań Jądrowych Vinca. Dodatkowo udział w badaniach biorą naukowcy niemieccy, holenderscy i ukraińscy.

Program jest częścią szerszego projektu NATO, mającego doprowadzić do powstania systemu zdolnego do wykrywania w czasie rzeczywistym materiałów wybuchowych i ukrytej broni w środkach i obiektach transportu publicznego, takich jak stacje i pociągi metra, lotniska i dworce kolejowe. W jego ramach zespoły naukowe z Francji, Korei Południowej i Ukrainy badają też możliwość wykorzystania mikrofal do skanowania w czasie rzeczywistym.

  • NATO
Reklama

Komentarze (1)

  1. Marcinek

    Bardzo fajna inicjatywa, jednakże naprawdę dużo pracy przed jej wykonawcami... Mimo wszystko życzę im powodzenia, bo to program, który w obliczu narastającego zagrożenia aktami terroryzmu, jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Reklama