Reklama

Najnowsze technologie Łukasiewicza na Defence24 Days, niektóre już w wojsku

Sieć Badawcza Łukasiewicz na Defence24 Days 2025
Sieć Badawcza Łukasiewicz na Defence24 Days 2025
Autor. Filip Naumienko, Defence24

Strategia Sieci Badawczej Łukasiewicz kładzie nacisk na współpracę z sektorem obronnym – powiedział prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz dr Hubert Cichocki podczas Defence24 Days, największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa i obrony.

Wiele z opracowań instytutów tworzących Sieć Badawczą Łukasiewicz znajduje realne zastosowania, niektóre zostały wdrożone do produkcji, inne przechodzą testy w warunkach rzeczywistych lub są na etapie demonstratora technologii. Opracowany w Łukasiewicz – PIAP (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów) bezzałogowy pojazd HUNTeR sprawdził się już w kilku scenariuszach podczas zeszłorocznych ćwiczeń Anakonda, realizowanych na Pomorzu przez Siły Zbrojne RP i sojuszników z NATO. Niebawem zostanie też zaprezentowana Tarantula – zwiadowczy robot, który wesprze elity wojsk lądowych. Ok. setki takich konstrukcji zamówiło już MON.

Reklama

Prezes Cichocki wziął udział w dyskusji o kierunkach rozwoju polskiego przemysłu obronnego. Wśród rozmówców byli także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Aktywów Państwowych i firm sektora zbrojeniowego.

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz uczestniczyli również w innych debatach organizowanych na Defence24 Days. W panelu na temat skoku technologicznego w służbach mundurowych wziął udział zastępca dyrektora Łukasiewicz–WIT (Warszawski Instytut Technologiczny) dr hab. Grzegorz Gudzbeler z Uniwersytetu Warszawskiego.

Sieć Badawcza Łukasiewicz przedstawiła na Defence24 Days 2025 opracowania swoich instytutów
Opracowania instytutów tworzących Sieć Badawczą Łukasiewicz znajdują zastosowania praktyczne
Autor. Defence24

Samowystarczalność w zaopatrzeniu medycznym – strategie na czas pokoju i kryzysu – to temat dyskusji z udziałem dr. inż. Damiana Gąsiorka, dyrektora Łukasiewicz–Krakowskiego Instytutu Technologicznego.

W debacie „Od alarmu do schronu – infrastruktura dla odporności” uczestniczył zastępca dyrektora instytutu ds. komercjalizacji w Łukasiewicz–Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych dr inż. Michał Wieczorek.

Reklama

Dyrektor Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji dr inż. Karol Zielonka był uczestnikiem dyskusji „Mobilność wojskowa wsparciem obrony Polski i NATO”.

Współczesna gospodarka a obronność, przeskok technologiczny, technologie podwójnego zastosowania, start-upy to z kolei temat dyskusji panelowej z udziałem dyrektora Łukasiewicz–Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP dr. hab. inż. Piotra Szynkarczyka.

    „Obecność na tego typu wydarzeniach jest dla nas niezmiernie ważna. Wdrożona w tym roku strategia Sieci Badawczej Łukasiewicz zalicza obszar bezpieczeństwa i obronności do priorytetowych kierunków naszej działalności. Chodzi o bezpieczeństwo rozumiane nie tylko jakodefence, ale wielowymiarowo” – powiedziała podczas Defence24 Days dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych dr inż. Barbara Juszczyk.

      Dyrektor Juszczyk zaznaczyła, że opracowania instytutów Łukasiewicza, zarówno w kategorii dual use, jak i typowo obronne, znajdują zastosowania praktyczne. „Przykładem są produkowane przez Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych baterie aktywowane termicznie do amunicji precyzyjnego rażenia czy rdzenie magnetyczne stosowane w systemach sterowania amunicji precyzyjnej. Kolejne przykłady to wyroby opracowane w Łukasiewicz–Instytucje Lotnictwa. Choćby drony HAASTA czy technologie rakietowe przetestowane w laboratoriach i na demonstratorze technologii – rakiecie Bursztyn, a także technologie satelitarne z Łukasiewicz-ILOT. Kolejny przykład to roboty opracowane i wytwarzane przez Łukasiewicz–PIAP, które mogą znaleźć zastosowania zarówno cywilne, np. w rolnictwie, jak i w obszarze obronności, m.in. do rozminowywania” – dodała.

      Sieć Badawcza Łukasiewicz została powołana 1 kwietnia 2019 r. jako swoisty pomost między nauką i gospodarką oraz zaplecze technologiczne i intelektualne administracji publicznej.  W jej skład weszło 38 instytutów badawczych. Po zmianach i konsolidacji Sieć dziś stanowią 22 instytuty, zlokalizowane w około 30 miastach Polski. Realizowane zgodnie ze strategią Łukasiewicza cztery kierunki badań i wdrożeń to obronność i bezpieczeństwo państwa, transformacja energetyczna, chemia dla przemysłu i gospodarka o obiegu zamkniętym.

      Artykuł sponsorowany

      Reklama
      WIDEO: Szef MON na Defence24 Days: coraz bliżej umowy na K2
      Reklama

      Komentarze

        Reklama