Reklama

Technologie

MSPO 2021: WZL1 sięgają w kosmos

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. prezentują podczas MSPO 2021 szeroką ofertę modernizacji śmigłowców Mi-8, Mi-17, Mi-14 i Mi-24, uzupełnioną o zaawansowane technologie kompozytowe i addytywne. Natomiast nowością jest makieta rakiety, zdolnej do wynoszenia ładunków badawczych powyżej linii Kármána (100 km), powstającej w kooperacji z WITU i spółką Gamrat ze wsparciem Funduszy Europejskich.

Projekt zakłada opracowanie trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków o masie do 40 kg, który będzie w stanie osiągnąć granicę kosmosu. Wartość projektu przekracza 23,6 mln zł z czego ponad 18,6 mln zł stanowi wkład Funduszy Europejskich. WZL1 są liderem tego projektu, który ma ograniczyć koszty, umożliwiając prowadzenie badań i prac eksperymentalnych w warunkach mikrograwitacji oraz sondowanie górnych warstw atmosfery. Jest to projekt interesujący i innowacyjny, ale podstawową działalność zakładu stanowi obsługa techniczna i modernizacja śmigłowców eksploatowanych m. in. przez Siły Zbrojne RP, takich jak Mi-24 czy Mi-17.

image
Fot. J. Sabak

Zakres proponowanej modernizacji jest związany, przede wszystkim, z dostosowaniem do standardów NATO oraz zwiększeniem bezpieczeństwa. Podstawowy pakiet zarówno dla maszyn Mi-24, jak i Mi-17 obejmuje zintegrowany system łączności ZSŁ-1, radiostacje VHF, UHF, HF oraz systemy wspomagające i nawigacyjne VOR/ILS, TACAN, MARKER, GPS. 

Kabina zostanie dostosowana do użycia gogli noktowizyjnych. Jej oświetlenie dostosowano tak, aby współdziałało z goglami NVG 3 generacji zgodnie z normą MIL STD-300. Maszyny zyskują również system IFF zgodny ze standardem NATO. Zwiększenie bezpieczeństwa w warunkach bojowych zapewniają także rozpraszacze gazów wylotowych EWU oraz ukraińskie urządzenie aktywnie zakłócające naprowadzanie w podczerwieni typu KT-01 ADROS, którego zadaniem jest zmylenie nadlatujących rakiet.

image
Kompozytowe elementy ochrony termicznej silnika. Fot. J.Sabak

W przypadku śmigłowca Mi-17 modyfikacja może również obejmować wyposażenie poszukiwawcze i sprzęt medyczny, wciągarkę GOODRICH 76379-040 oraz stopień wejściowy, wysięgnik do liny zjazdowej oraz tylne stanowisko karabinu maszynowego. W podobnym zakresie modernizowane są śmigłowce morskie Mi-14, jednak w ich przypadku zamiast uzbrojenia położono nacisk na systemy nawigacji i pozycjonowania, pozwalające na realizację zadań w każdych warunkach pogodowych.  

We wszystkich wspomnianych maszynach stosowane są ulepszone silniki lotnicze TW3-117, które WZL1 pozyskuje z ukraińskiej firmy Motor Sicz. Jednostki napędowe tego producenta dostępne są w wersji, w której agregaty produkcji rosyjskiej zastąpiono elementami innych producentów, a ich parametry istotnie przewyższają rosyjski oryginał.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (12)

  1. de_ent

    Nareszcie polska kopia rakiety V2, nasza zbrojeniówka niedługo może ubiorą skopiuje

  2. Danek

    W kosmos to możemy wysłać polską agencję kosmiczną która trwoni miliony z naszych podatków na dyrdymały

  3. abra cadabra

    Takich rakiet o zasięgu 100km wojsku potrzeba. Będą uzupełnieniem Wisły, Narwi. Działać, przystosować je do celów wojskowych, nie marnować czasu!

    1. Driver25

      No właśnie to powinno być intensywnie rozwijane, testowane i wdrożone do wojska jako pociski dalekiego zasięgu dla artylerii, pociski przeciwlotnicze lądowe i morskie czy uzbrojenie śmigłowców bojowych, bezzałogowców w mniejszej wersji efektora. Działać i łączyć siły z polskimi instytutami badawczymi dla dobra ojczyzny!

  4. Dr House

    Czy to maleństwo jest zdolne wynieść 40 kg w kosmos ? Rakieta firmy Spacer Forest jest dużo, dużo większa i zabiera tylko kilka kg.

    1. odwagi

      Powiem, że tak to widzę, rakietę nieco powiększyć by transportowała obiekty obronne do saturacyjnego ataku na wrażliwe obiekty npla z wysokiej orbity, np. wszyscy wokoło mają elektrownie atomowe a to wrażliwe obiekty, umożliwiające dokonanie obronnego ataku w takie cele bez posiadania broni stricte A. Jeśli zostaniemy zaatakowani bronią A to wpisać taki atak do doktryny obronnej.

    2. Przytomny

      Oczywiście, jeśli taką rakietkę powiększyć 10 razy, to pewnie doleci w kosmos. Łatwizna.

    3. Ktoś z Internetu

      Nieprawda 50kg i to na jednym stopniu oraz cała rakieta ma być w 100% odzyskiwala

  5. JPC

    Firmy - jedna którą pokonał projekt przeróbki Mi-14 PL na PS i druga która z "sukcesem" brała udział w modernizacji fotela wyrzucanego w Mig-29, biora sie za technikę kosmiczna.... no bedzie sie działo...

    1. Ktoś z Internetu

      Oni są raczej na pewno na wczesnym etapie budowy tej rakiety w Polsce największe postępy w tym temacie ma firma spaceforest

  6. Ra

    Bardzo ładne silniczki korekcyjne....

    1. Extern

      O masz chyba rzeczywiście, a ja szukałem na dole dyszy z wektorowaniem ciągu :-). Bardzo możliwe że ambicje konstruktorów są jednak większe niż tylko jak dawny Meteor prosto do góry i opaść na spadochronie.

  7. say69mat

    @defence24: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. prezentują podczas MSPO 2021 szeroką ofertę modernizacji śmigłowców Mi-8, Mi-17, Mi-14 i Mi-24, uzupełnioną o zaawansowane technologie kompozytowe i addytywne. Natomiast nowością jest makieta rakiety, zdolnej do wynoszenia ładunków badawczych powyżej linii Kármána (100 km), powstającej w kooperacji z WITU i spółką Gamrat ze wsparciem Funduszy Europejskich. ... Hmmm, czyli jest możliwy intelektualny shortcut pomiędzy zdolnością do neverending przedłużania resursów śmigłowców - spadku po Układzie - a wyścigiem w przestrzeni kosmicznej??? Dlaczego nikt nie wpadł na prosty jak drut patent aby wykorzystać bezdyskusyjny potencjał WZL1 do licencyjnej produkcji śmigłowców???

  8. Victor

    Fajna rakieta. Jak osiągnie planowany pułap to powtórzy sukces naszego Meteora 2K z 1970r. Tylko, że on to robił na jednym stopniu.

    1. Extern

      Nie do końca na jednym stopniu bo Meteor 2 miał silniki pomocnicze które odpadały. No i Meteor miał skromniejsze cele, to była rakieta typowo badawcza mająca polecieć w górę i spaść. Natomiast ta rakieta od WZLa wydaje się że ma pewne ambicje aby ten ładunek nie tylko wynieść wysoko ale też nadać mu pewną prędkość poziomą aby uzyskać mikrograwitację. A kto wie, skoro od razu planują aż trzy stopnie, to może po przeskalowaniu rakiety mają ambicje nawet i na jakiś niski lot orbitalny a nie tylko suborbitalny. Ale to się okaże dopiero jak zobaczymy coś więcej niż tylko makietę.

    2. inż.

      Tak czy siak jest to inżynieria wsteczna.

  9. KrzysiekS

    Wielu ludzi się śmiało z tych którzy chcieli kupić udziały w Motor Sicz. Może jednak było warto nawet po to żeby mieć własne śmigła transportowe. Może to nie najwyższa półka ale na pewno nie nie byłby najgorsze.

    1. fjkjfkdsljfklsjdakfj

      Motor Sicz to była okazja, która rzadko się trafia. Niestety, w biurokracji, jest bardzo mało osób, którzy potrafią to zrozumieć.

  10. Trzcinq

    Śmigłowce Mi i rakieta :O jaja sobie robią mam wrażenie

  11. Lecą w kosmos z makietami...no no... Dwa lata temu ktoś coś bredzil o szybkiej modernizacji mi24 hehe Makiety są super jestem fanem modelarstwa i iluzji

    1. Meteor 2 także kiedyś był makietą. Mimo tego osiągnął pułap 90 km.

  12. Wojak

    W makietach nie ma na nas mocnych !

Reklama