Reklama

Technologie

Łączność i walka radioelektroniczna od Allies Inc.

MSpo 2024, CACI, Allies, X-MADIS, system antydronowy
Wśród wystawionych w Kielcach rozwiązań systemów antydronowych można było zobaczyć m.in.X-MADIS OTM (eXpeditionary Mobile Air Defense Integrated System On-the-Move) SkyTracker OTM firmy CACI.
Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl

Wojna na Ukrainie pokazała jak ważne są zdolności w zakresie komunikacji, łączności odpornej na zakłócenia przeciwnika oraz skuteczne systemy walki radioelektronicznej (WRE). Stąd na tegorocznym MSPO nie brakowało tego typu rozwiązań. Ciekawe systemy łączności i WRE na swoim stoisku prezentowała firma Allies Incorporated.

W tym roku w Kielcach przez wszystkie przypadki odmieniano przede wszystkim systemy antydronowe (C-UAV) oraz walki radioelektronicznej. W tym obszarach interesujące i sprawdzone rozwiązania oferuje firma CACI International Inc., której dystrybutorem w Polsce jest warszawska spółka Allies Incorporated. Amerykański producent, działający na rynku od 1962 roku, jest dostawcą kluczowych technologii wykorzystywanych w systemie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Firma zatrudniająca 24 tys. pracowników i generująca przychody na poziomie 7,7 mld. dolarów działa w kilku branżach, w tym kosmicznej, cyber, wsparcia projektowego, czy systemów wspomagania dowodzenia (C3I). CACI to również specjalista w systemach walki elektronicznej (pasywnych i aktywnych) oraz powiązanych z nimi systemach antydronowych. Właśnie ofertę amerykańskiego producenta w tych obszarach prezentowała firma Allies Inc. na tegorocznym MSPO.

Reklama

Systemy WRE

Firma CACI od wielu lat specjalizuje się w opracowywaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu walki radioelektronicznej (EW/ECM), projektując zarówno rozwiązania sprzętowe, jak definiowane programowo radiostacje (SDR), systemy antenowe, wzmacniacze antenowe oraz inne komponenty, a także oprogramowanie do przetwarzania sygnałów umożliwiające realizację różnych zadań (np.: śledzenie pozycji i klasyfikacja sygnałów).

Urządzenia WRE amerykańskiego producenta są zoptymalizowane pod kątem rozmiaru, wagi i mocy (SWaP) oraz są przeznaczone do użycia we wszystkich domenach (lądowej, morskiej i powietrznej). W portfolio CACI znajdują się także rozwiązania przeznaczone dla pojedynczego żołnierza zapewniające mu zdolności w zakresie wsparcia elektronicznego (ES) / ataku elektronicznego (EA).

Potwierdzeniem jakości opracowywanych przez CACI systemów WRE są zamówienia ze strony nie tylko Departamentu Obrony i podległych mu instytucji, ale również Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) oraz innych klientów rządowych.

Systemy EW/ECM firmy CACI można podzielić na dwie podstawowe grupy: pasywne, niewykrywalne systemy monitorowania spectrum elektromagnetycznego oraz taktyczne systemy lokalizacji emisji energii elektromagnetycznej i ataku elektronicznego (SIGNIT).

Reklama

Do pierwszej grupy należą takie rozwiązania, jak:

  • Spectrum Guard Pro (SGP)– zaawansowany analizator widma elektromagnetycznego;
  • Spectrum Guard Elite (SGE) – zaawansowany analizator widma elektromagnetycznego – wersja taktyczna;
  • Spectrum Patrol – In-Place-Monitoring-System (SP-IPMS) – zespół zaawansowanych analizatorów widma elektromagnetycznego pracujących w sieci i lokalizujących źródło emisji energii elektromagnetycznej technikami TDOA (Time Difference of Arrival) i PDOA (Power Difference of Arrival);
  • PRISM – Primary Receiver ISM - wersja ekonomiczna SP-IPMS, np. do ochrony obiektów infrastruktury krytycznej (monitorowania i wykrywania podejrzanych emisji w obrębie obiektu);
  • Network Guard 5 (NG5) - system monitorowania sieci telefonii komórkowej, wykrywa podejrzane stacje bazowe i IMSI-Catchery;
  • SignalFly (SF) - narzędzie typu Finishing Tool doprowadzające operatora do źródła emisji energii elektromagnetycznej;
  • PowerLine Antenna II (PLAII) – narzędzie wykrywające podejrzane zachowania w sieci elektrycznej budynków;
  • Magpie – system do testowania wszystkich powyższych sensorów oraz prowadzenia symulacji do szkoleń.

Powyższe systemy monitorowania spektrum elektromagnetycznego mogą operować jako pojedyncze sensory lub w grupie/grupach wzajemnie zintegrowanych ze sobą i obsługiwanych zdalnie z każdego miejsca na świecie poprzez sieć Cloud Relay z wykorzystaniem radiostacji MPU5.

Wśród taktycznych systemów lokalizacji źródeł emisji energii elektromagnetycznej i ataku elektronicznego można wymienić:

  • Beast+ - taktyczny system plecakowy dla sił specjalnych;
  • eKraken – system montowany na pojazdach;
  • SkyBeat – moduł montowany na bezzałogowych statkach powietrznych.

Poszczególne sensory systemu mogą operować samodzielnie jako pojedyncze urządzenia lub jako grupa sensorów w cieci MANET przy użyciu radiostacji MPU5 osiągając wtedy zdolność lokalizacji na zasadzie triangulacji w punkt.

Reklama

Systemy zwalczania platform bezzałogowych

Wśród wystawionych w Kielcach rozwiązań systemów antydronowych można było zobaczyć m.in. X-MADIS OTM (eXpeditionary Mobile Air Defense Integrated System On-the-Move), nazwa zmieniona w ostatnim miesiącu na SkyTracker OTM, czy plecakowy BEAM 3.0 (Backpackable Electronic Attack Module). Wchodzą one w skład SkyTracker Technology Suite firmy CACI, będącego kompleksowym portfolio systemów przeciw bezzałogowym statkom powietrznym i nawodnym (C-UxS) zaprojektowanych w celu ochrony przed ewoluującymi zagrożeniami ze strony bezzałogowych statków. SkyTracker oferuje modułowe, konfigurowalne i skalowalne możliwości systemu antydronowego, ze stacjonarnymi, mobilnymi rozwiązaniami, które spełniają potrzeby w zakresie obrony przed dronami w każdym środowisku.

Dzięki ponad 700 systemom wdrożonym na całym świecie, SkyTracker wykorzystuje największą na świecie bibliotekę sygnałów i zagrożeń, co w połączeniu z technologiami wykrywania, identyfikacji i neutralizacji, czyni z niego skuteczne narzędzie obrony przed bsp. SkyTracker charakteryzuje się otwartą architekturą systemów, która zapewnia maksymalną interoperacyjność. Zastosowana w nim definiowana programowo technologia jest łatwo konfigurowalna zgodnie z wymaganiami użytkownika i może być przez niego aktualizowana, tak aby zapewnić mu zdolności przeciwdziałania pojawiającym się nowym zagrożeniom.

System X-MADIS OTM (on-the-move) SkyTracker OTM został opracowany z myślą o ochronie morskich instalacji, siła własnych (force protection) oraz konwojów VIP.
System X-MADIS OTM (on-the-move) SkyTracker OTM został opracowany z myślą o ochronie morskich instalacji, siła własnych (force protection) oraz konwojów VIP.
Autor. Defence24.pl

X-MADIS

X-MADIS to mobilny system walki z małymi bezzałogowymi statkami powietrznymi (C-sUAS), który wykrywa, lokalizuje, śledzi, identyfikuje i neutralizuje pojedyncze bsp (sUAS) lub ich roje. X-MADIS (SkyTracker OTM) łączy w sobie radar, głowicę optoelektroniczną z kanałem podczerwieni (EO/IR) oraz system walki elektronicznej (soft-kill), zdolne do zwalczania nano, mikro i mini bezzałogowych statków powietrznych (bsp). System firmy CACI może być zintegrowany z platformami stacjonarnymi, mobilnymi, jak i operować w ruchu. Stąd wykorzystywany jest do ochrony zarówno obiektów stałych (np. infrastruktury krytycznej), tymczasowych (np. mobilne punkty dowodzenia), wojsk własnych, jak i konwojów, w tym z VIP-ami.

X-MADIS po raz pierwszy został zaprezentowany na dorocznej wystawie AUSA (Association of the US Army’s Annual Meeting) w październiku 2019 roku. Z kolei jego testy poligonowe dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF) zakończyły się w grudniu 2019 roku. Wersja X-MADIS OTM (SkyTracker OTM) została zaprezentowana w kwietniu 2020 roku. System znajduje się zarówno na wyposażeniu USAF, jak i innych nieujawnionych użytkowników z Sił Zbrojnych USA oraz zagranicznych podmiotów.

X-MADIS waży 26 kg i może pracować w temperaturach od -40°C do +55°C. Zasięg wykrywania jest różny dla różnych celów, w tym 3,5 km dla dronów nano , 15 km dla średnich bsp, 25 km dla samolotów bojowych (wielkości myśliwca) i 30 km dla helikopterów.

System wyposażony jest w cztery radary, które mogą wykrywać wszystkie zagrożenia z powietrza, w tym drony, a także pociski rakietowe, czy granaty moździerzowe. Uzupełnienie stanowi stabilizowana głowica optoelektroniczna z dziennym kanałem wideo (powiększenie 60x) oraz podczerwonym (MWIR, powiększenie 20x) zapewniająca dokładną identyfikację bsp niezależnie od pory dnia czy nocy. Dodatkowo radar połączony jest z czujnikiem wykrywania częstotliwości radiowej (RF), oferując niezawodne wykrywanie, klasyfikację i lokalizację komercyjnych dronów. Za bezpośrednie zwalczanie odpowiedzialny jest moduł ataku elektronicznego - jammer. System wyposażony jest we własne źródło zasilania - agregat prądotwórczy.

Czytaj też

Wszystkie komponenty są bezproblemowo zintegrowane za pomocą oprogramowania „CUAS Suite”. Jest to innowacyjny, przyjazny dla użytkownika interfejs dowodzenia i kierowania(C2) zoptymalizowany pod kątem podejmowania decyzji co do odpowiednich działań przeciwko zagrożeniom związanym z bezzałogowymi platformami powietrznymi.

X-MADIS może być również używany również do zastosowań morskich, ponieważ może być wyposażony w głowicę optoelektroniczną CM262M (spełnia normę IP67), która łączy w sobie technologię Full HD (1280x720 dla kanału dziennego i 1280x1024 dla kanału IR - HD MWIR&SWIR) i zaawansowany procesor wideo. Oferuje ona ulepszone wykrywanie, identyfikację i śledzenie bezzałogowych platform sUAS.

System X-MADIS oferowany jest w trzech konfiguracjach:

  • X-MADIS Fixed Site, który może być montowany na statywach i nieruchomych instalacjach. System jest wykorzystywany do ochrony m.in. infrastruktury krytycznej, imprez masowych czy lotnisk;
  • X-MADIS Mobile montowany na pojazdach, a wykorzystywany do ochrony wysuniętych baz operacyjnych (FOB), czy innych instalacji, obiektów, które muszą być ochraniane także w trakcie przemieszczania;
  • X-MADIS On-The-Move (SkyTracker OTM) zapewnia skuteczną obronę antydronową. Jest w stanie wykonywać operacje na pojeździe poruszającym się z prędkością do 100 km/h.

BEAM 3.0

System BEAM 3.0 to autonomiczny, plecakowy moduł ataku elektronicznego, zdolny do wykrywania, identyfikowania, lokalizowania i określania kierunku operowania nowoczesnych małych bezzałogowych systemów powietrznych i powiązanych z nimi urządzeń komunikacyjnych oraz sterujących. Moduł BEAM 3.0 bada otoczenie w środowisku elektromagnetycznym, aby umożliwić operatorowi wykrycie i zwalczenie wrogich:

  • platform bezzałogowych;
  • wzmacniaczy zasięgu;
  • komunikacji komórkowej;
  • radiostacji push-to-talk;
  • sieci WiFi;
  • łączy danych;
  • sieci Bluetooth oraz cyfrowych i analogowych przesyłów wideo.
BEAM 3.0, plecakowy system antydronowy, CACI, Allies, mspo, bsp, c-uav
BEAM 3.0 to autonomiczny, plecakowy system ataku elektronicznego, zdolny do wykrywania, identyfikowania, lokalizowania i określania kierunku operowania małych bsp i powiązanych z nimi urządzeń komunikacyjnych oraz sterujących.
Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl

System BEAM 3.0 może być obsługiwany niezależnie jako pojedyncze urządzenie. Natomiast wiele modułów BEAM 3.0 działających w pobliżu, może tworzyć zdalnie sterowaną przez jednego operatora sieć MANET z wykorzystaniem radiostacji MPU5, zwiększając w ten sposób wykrywalność oraz zakres i możliwości zwalczania zagrożeń w postaci np. bsp.

Podstawowe dane BEAM 3.0:

  • zakres i zasięg detekcji: 30 MHz - 6 GHz, do 7 km (zależnie od protokołu);
  • zakres i zasięg ataku elektronicznego: 30 MHz – 6 GHz,do 2,5 km (zależnie od protokołu);
  • moc nadawania: 5-15 W (zależnie od częstotliwości);
  • wymiary: 27 x 22 x 10 cm;
  • waga samego modułu - 4,8 kg, waga zestawu - ok. 8,5 kg (z anteną, radiostacją MPU5 i bateriami);
  • interfejs użytkownika: ATAK (Android Tactical Assault Kit);
  • aktualizacja oprogramowania: zdalna aktualizacja oprogramowania w zakresie uaktualnianych bibliotek bsp i ulepszanych algorytmów;
  • źródło zasilania: baterie BB-2590 lub zasilacz AC/DC;
  • długość pracy: ponad 5,5 godziny na dwóch bateriach BB-2590, w zależności od intensywność eksploatacji i innych warunków zewnętrznych. Baterie można niezależnie wymieniać, aby podtrzymać nieprzerwane działanie;
  • odporność na zapylenie zgodnie ze standardem IP67.

Łączność MANET

Firma Allies Inc. posiada w swojej ofercie również radiostacje MPU5 firmy Presistent Systems, tworzące samouzdrawiającą się i samoformatującą się lokalną, mobilną sieć łączności MANET (Mobile Ad hoc Network).

Sieci MANET to rodzaj architektury, w której elementy mobilne są wzajemnie połączone bez konieczności korzystania ze stałej infrastruktury. Ponadto nie posiada ona węzła centralnego, co przekłada się na niezawodność komunikacji pomiędzy pracującymi w sieci radiostacjami nawet w przypadku awarii jednej z nich. W sieciach MANET urządzenia mogą swobodnie łączyć się z siecią i pracować jak i z niej wychodzić bez konieczności ingerencji człowieka. Proces ten odbywa się w pełni automatycznie, dzięki czemu sieci te określa się jako samo konfigurowalne oraz samoleczące, a urządzenia pracujące w nich mogą być w pełni mobilne. Z kolei firma Presistent Systems od 15 lat skupia się na rozwoju systemu Wave Relay stanowiącego zaawansowaną wersję sieci ad hoc (MANET).

Czytaj też

Wave Relay OS to niestandardowy system operacyjny oparty na platformie Android zainstalowany w radiostacjach MPU5, który czyni je inteligentnym radiem. Wave Relay OS umożliwia instalowanie i uruchamianie aplikacji Android firm trzecich bezpośrednio na urządzeniu, w tym takich jak ATAK. Dzięki zastosowaniu tego systemu operacyjnego w MPU5 staje się ono platformą sieciową i mobilnym urządzeniem obliczeniowym. Sieć MANET wsparta systemem Wave Relay przekazuje dane z radia do radia, co pozwala na jej rozwój, adaptację i rozszerzanie się wraz z dodawaniem kolejnych radiostacji.

sieć MANET, radiostacja MPU5, Presistent Systems, Allies, mspo 2024
MPU5 to pierwsze na świecie inteligentne radio z wbudowanym systemem operacyjnym Wave Relay tworzącym samouzdrawiającą się, samoformującą się lokalną sieć MANET (Mobile Ad Hoc Netowrk).
Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl

Radiostacja MPU5 firmy Persistent Systems z wbudowanym systemem operacyjnym Wave Relay to zaawansowane technologicznie urządzenie pracujące w sieci MANET. Dzięki temu stanowi ona ważne narzędzie dla różnego rodzaju zastosowań militarnych, ratowniczych, służb porządkowych czy też działań kontrterrorystycznych, które wymagają niezawodnej łączności w trudnych warunkach terenowych, gdzie zwykła łączność może okazać się niewystarczająca. Każde MPU5 w sieci MANET komunikuje się ze sobą, tworząc prawdziwą mobilną sieć peer-to-peer, bez potrzeby istnienia węzła głównego lub stacji bazowej. Możesz swobodnie dodawać i usuwać radia z sieci bez utraty łączności czy konieczności rekonfiguracji urządzeń. Co istotne z punktu widzenia użytkowników potrzebujących łączności „tu i teraz”, radiostacja MPU5 umożliwia rozproszonej i zdecentralizowanej grupie mobilnych użytkowników ciągłą i efektywną komunikację bez potrzeby tworzenia stałej infrastruktury czy synchronizacji. Największa sieć stworzona za pomocą rozwiązań firmy Persistent Systems obejmuje 65 tys. km2.

MPU5 umożliwia kodowanie i strumieniowanie dźwięku oraz wideo na żywo bez potrzeby używania zewnętrznych sprzętowych koderów, dzięki bezpośredniemu podłączeniu systemów kamer HD i SD przez wejścia wideo 3G-SDI i Composite. MPU5 koduje i strumieniuje transmisje w formacie H.264 w rozdzielczościach od 320x240 do Full HD 1080p30 i 720p60, co pozwala na jednoczesne oglądanie do czterech strumieni wideo.

Zintegrowany GPS, natywne kodowanie/dekodowanie wideo oraz audio PTT umożliwiają użytkownikom dzielenie się wspólnym obrazem operacyjnym, położeniem własnych wojsk na interfejsach WINTAK/ATAK czy Google Earth. Funkcja ta pozwala na stałe monitorowanie położenia użytkowników w terenie i wykorzystanie dodatkowych funkcjonalności wtyczek/aplikacji TAK. MPU5 to coś więcej niż radio. To urządzenie sieciowe stanowiące integrator innych urządzeń i systemów , które posiadają swoje własne adresy IP, jak bezzałogowe platformy, kamery, dając możliwość sterowania nimi (za pomocą dedykowanego wyświetlacza-kontrolera RDC - Rugged Display & Controler), operowania w sieci MANET, a nie tylko w ich sieci natywnej typu RF LOS Point-To-Point lub WiFi, które obarczone są szeregiem ograniczeń. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu technologii Cloud Relay, MPU5 zapewnia łączność globalną z wykorzystaniem sieci LTE, internetu przewodowego, Starlinka czy SATCOM.

RDC, kontroler, sterowanie, pojazdy bezzałogowe, MPU5
Sterowanie platformami bezzałogowymi (lądowymi i powietrznymi) możliwe jest za pomocą dedykowanego wyświetlacza-kontrolera RDC (Ruggged Display & Controller).
Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl

Warto też wspomnieć o dwóch nowościach zaprezentowanych przez firmę Presistent Systems, a dedykowanych do radiostacji MPU5. Jest to nowy kabel łączący telefon komórkowy z przełącznikiem Dual PTT, który zapewni wszystkie funkcjonalności sieci Wave Relay MANET dla użytkownika końcowego bez konieczności używania telefonów typu TE (Tactical Edition) czy też rootowanych. Drugim rozwiązaniem jest PAN (Personal Area Network), który umożliwia łączność Wi-Fi (jednoczesne użycie pasm 2,4/5/6 GHz) oraz łączność w pasmach telefonii komórkowej (4G, 5G, LTE) zapewniając min. dostęp do usługi Cloud Relay bez użycia dodatkowego sprzętu czy okablowania.

radiostacja MPU5, sieć MANET, Allies, mspor 2024
Z radiostacjami MPU5 mogą współpracować anteny sektorowe zwiększające zasięg i przepustowość sieci (biały prostokąt po lewej stronie).
Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24.pl

Podstawowe parametry radiostacji MPU5:

  • Procesor Quad Core ARM 1GHz, 2GB pamięci RAM i 128GB pamięci flash;
  • moc nadawania 10W;
  • prędkość transmisji danych na poziomie do 120Mb/S;
  • praca w pasmach L, S, C oraz BAS;
  • kodowanie kluczem AES 256;
  • technologia 3x3 MIMO, czyli trzech anten w konfiguracjach anten horyzontalnych bądź wertykalnych – układ VVV lub VHV;
  • RoIP – Radio over IP czyli integracja audio z radiostacjami taktycznymi (kodek audio G.711) min: L3Harris, Thales, Motorola;

Materiał sponsorowany

Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Ja po prostu bym się spytał w jakim kierunku podąża kierownictwo MON -u i AU.

Reklama