Technologie
Izraelski czołg ze sztuczną inteligencją

Merkava IV Barak (pol. Błyskawica) to pierwsza na świecie maszyna wykorzystująca w systemie kierowania ogniem oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję. Opracowanie nowej wersji czołgu wynika z doświadczeń Sił Obronnych Izraela, które wojska zdobyły podczas toczonych w ostatnich latach konfliktów asymetrycznych.
Siły Obronne Izraela (IDF) są jedną z nielicznych współczesnych armii na świecie mającą olbrzymie doświadczenie w użyciu wozów bojowych na polu walki czy realizacji zadań w tzw. konfliktach asymetrycznych. Dlatego od lat kolejne modernizacje wykorzystywanych przez nie czołgów czy wprowadzanych nowych modeli idą w kierunku zwiększenia ich efektywności, ale przede wszystkim poprawienia zapewnianej przez nie osłony. A z tym ostatnim zadaniem nierozłącznie powiązane są i inne parametry taktyczno-techniczne.
Merkava IV Barak to pierwsza na świecie maszyna wykorzystująca w systemie kierowania ogniem oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję. Ma ono nie tylko zwiększyć efektywność czołgu na polu walki, ale też odciążać załogę w realizacji powierzonych jej zadań. Nowy czołg będzie niejako następcą maszyn Merkava IV M Windbreaker, ale tak naprawdę zewnętrznie niewiele się będzie od nich różnił. Co podkreślają przedstawiciele IDF, sztuczna inteligencja będzie niejako piątym członkiem załogi, mającym - oprócz realizacji funkcji wspomagający/doradczych - także ograniczone możliwości samodzielnego podejmowania decyzji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia żołnierzy.
Nowy hełm czołgisty Iron View od Elbit Systems wykorzystuje wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość i zapewnia obserwację „przez pancerz” (ang. See Through Armor) w zakresie 360o wokół maszyny, w każdych warunkach. Zestawy specjalnych czujników przekazują obraz otoczenia do wizjerów umieszonych na hełmach załogi bez ograniczeń, które dają klasyczne rozwiązania przyrządów optycznych.
Najnowsze rozwiązanie aktywnego systemu ochrony pojazdu (ASOP) pozwalać będzie na bardziej precyzyjne analizowanie toru lotu potencjalnego zagrożenia dla czołgu (z jednoczesnym przekazywaniem danych dla sąsiednich maszyn, jeżeli zostanie ono zakwalifikowane jako nieistotne). W pełni automatyczna reakcja ma nie tylko zneutralizować to zagrożenie, ale też naprowadzić główne uzbrojenie na jego źródło.
Jak zapewniają przedstawiciele Korpusu Pancernego, najnowszy model uzyskał ponadto dodatkowe usprawnienia w zakresie eksploatacji, które to pozwolą na ponad 30 proc. wzrost jego czasu działania w stosunku do obecnie użytkowanych maszyn.
Z kolei nowe systemy symulacji wykorzystujące wirtualną rzeczywistość pozwolą załogom tych maszyn na szybszą naukę postępowania w realizacji różnych zadań taktycznych, w tym rozwiązywania takich, które miały już miejsce w rzeczywistości a spowodowały straty w siłach pancernych. Można będzie nie tylko przygotować żołnierzy na unikanie zagrożeń, ale też wypracować nową taktykę użycia czołgów na polu walki wobec nich.
Możliwe jest też, że Barak otrzyma napęd hybrydowy Spark oparty o silnik diesla i elektryczny. Zapewni on większy zasięg działania czołgu, ale i zrekompensuje wzrost jego masy do prawie 70 ton.
Korpus Pancerny Wojsk Lądowych Sił Obronnych Izraela odgrywa olbrzymią rolę w strukturach IDF. W samym 2018 roku czołgi uczestniczyły w ok. 30 misjach (głównie w starciach z różnymi organizacjami terrorystycznymi). Sam czołg Merkava opracowano w ramach szerokiego programu budowy własnego czołgu podstawowego jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Charakteryzuje się on nietypowym układem konstrukcyjnym z silnikiem z przodu i wieżą o zminimalizowanej powierzchni czołowej. Najnowszy model Merkavy jako pierwszy seryjny czołg na świecie wyposażono też w w system ochrony aktywnej, w tym przypadku Trophy izraelskiej firmy Rafael.
Czytaj też: System ochrony aktywnej Trophy dla US Army
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.