Reklama

Technologie

FONET MK2, czyli rewolucja poprzez ewolucję

Autor. Grupa WB

Grupa WB zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce rozwinięcie cyfrowej platformy wymiany danych FONET, oznaczone FONET MK2. Nie jest to jednak następca rozwiązania, które jak podkreślił prezes zarządu Grupy WB Piotr Wojciechowski, jest przy liczbie ponad 10 tys. najpopularniejszym na świecie. FONET MK2 dodaje nowe funkcjonalności w formie modułowej i może być łączony z już istniejącymi, zainstalowanymi na pojazdach systemami.

Międzynarodowa premiera FONETu MK2 miała miejsce podczas tegorocznej konferencji AUSA i związana była, jak mówią przedstawiciele Grupy WB, z projektem komercyjnym realizowanym i promowanym podczas tej imprezy. Zasadniczą zaletą wersji MK2 jest to, że można jej wybrane moduły lub całość zaimplementować również na pojazdach już obecnie wyposażonych w „standardowy" system FONET. Nie wymaga to zmian ani w zakresie zasilania, ani okablowania, rzecz jasna poza nowymi elementami.

Główna zaleta to znaczne przyspieszenie startu komunikacji głosowej, która jest dostępna już kilka sekund po uruchomieniu sieci, co jest szczególnie istotne, gdy pojazd jest uruchamiany w trybie alarmowym. Większa moc przetwarzania pozwala na realizację nowych funkcji, takich jak: zwiększenie liczby kanałów radiowych z kodowaniem MELPe 2400, zwiększenie liczby kodowanych strumieni głosowych, nowe funkcjonalności takie jak sterowanie głosowe, funkcja „speech to text", przetwarzanie strumieni wideo z systemów bezzałogowych i kamer pokładowych czy zapis.

Po lewej interfejs użytkownika MK2 o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, po prawej interfejs dwuklauzulowy interfejs z separacją i przełącznikiem trybu.
Po lewej interfejs użytkownika MK2 o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, po prawej interfejs dwuklauzulowy interfejs z separacją i przełącznikiem trybu.
Autor. Grupa WB

Pulpit użytkownika wyposażony jest graficzny wyświetlacz 3,5" o rozdzielczości 320 x 240 pikseli, co daje możliwość zobrazowania wideo lub prowadzenia wideokonferencji. Modułowa konstrukcja pulpitu użytkownika pozwala na konfigurację zależnie od potrzeb, zarówno w zakresie funkcjonalności jak i poziomu zabezpieczeń. Nowością jest też możliwość zabudowy pulpitu użytkownika MK2 o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa lub modułu wyposażonego w dwa poziomy zabezpieczeń.

Dzieki temu z uzyciem jednego zestawu słuchawek i mikrofonu można łączyć się przez odseparowane od siebie sieci np. o poziomie jawnym i NATO Secret. Oba moduły są oddzielne nie tylko w zakresie przekazywania i kodowania sygnału, ale również odrębnego ekranowanego zasilania i zabezpieczenia elektromagnetycznego. Aby możliwa była komunikacja z użyciem jednego mikrofonu pulpit posiada dwa wyświetlacze i zaprogramowane klawisze funkcyjne oraz przełącznik pomiędzy dwoma trybami pracy.

Czytaj też

Jest to rzecz jasna rozwiązanie modułowe i skalowalne zgodnie z potrzebami. Systemy wymagające wysokiego poziomu bezpieczeństwa można wyposażyć w wiele funkcji podoszących bezpieczeństwo, takich jak Virtual Private Network, VLAN i SYSLOG z obsługą szyfrowania, wbudowany firewall, mechanizmy szyfrowania oraz możliwość́ zastosowania mechanizmów szyfrowania przez klienta, dla którego dostarczany jest system. Wspomniany już wcześniej tryb pracy w systemach o różnej klauzuli niejawności (np. jawna/tajne), szyfrowane interfejsy do zarzadzania łącznością jak również bardzo istotna opcja alarmowego kasowania danych (Self Destruction Mode).

Elementy systemu FONET MK2 podczas badań modelu systemu dla Narodowego Wozu Dowodzenia.
Autor. Grupa WB

Warto zaznaczyć, że nie jest koncepcja czy model systemu FONET MK2, ale funkcjonujące już rozwiązanie, które zostało przetestowane i został przedstawiono do badań w ramach modelu systemu teleinformatycznego dla Narodowych Wozów Dowodzenia, gdzie wraz z innymi produktami Grupy WB przeszedł szereg testów realizowanych pod nadzorem IU MON, CWSD, ZWDiŁ, NCBC. Rozwiązanie oparte na systemie FONET MK2 będzie oferowane w postępowaniu na system teleinformatyczny dla narodowych Wozów Dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak 8x8. Grupa WB oferuje to rozwiązanie również na eksport i to zarówno jako instalacja nowych systemów FONET MK2, jak też jako modyfikacja już użytkownych FONETów.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Waldek

    Jak słychać wszystkie możliwe do wykonania testy rozwiązania dla WD przeszedł inny wyrób i właśnie on odniósł sukces a nie ten opisywany - taka jest prawda w tym i wielu innych podobnych tematach co warto wiedzieć.

    1. WDGrabski

      Nowe rozwiązania teleinformatyczne z WB przeszły wszystkie próby dla Narodowego Wozu Dowodzenia. Konkurencyjny wyrób nie odniósł żadnego wymiernego sukcesu - poza zaliczeniem cyklu prób, bo i nie został przez nikogo wybrany. Pozostaje jedynie propozycją. Taka jest prawda Mniej rozpowszechniania plotek i błędnych informacji.

  2. Monkey

    Zapewne, jak w latach 30-tych nasze najlepsze rozwiązania znajdą więcej szacunku za granicą niż u nas. Tylko filozofia dziś jest inna. Teraz to sie stanie, ponieważ firma, która je oferuje nie jest państwowa. Jest prrzedsięwzięciem prywatnym, całkowicie uragającym poprzez swój sukces socjalistycznej strategii obecnie rządzących.