Technologie

Eurofightery próbują wykryć bojowego drona

Fot. Ejército del Aire
Fot. Ejército del Aire

Hiszpańskie myśliwce Eurofighter Typhoon zrealizowały serię lotów próbnych z demonstratorem technologii bojowego drona Dassault nEUROn. Jak podkreślają producenci sprzętu, głównym celem było sprawdzenie jak wykorzystywane na samolotach sensory reagują na bbsl i, czy go wykrywają. 

W próbach przeprowadzonych we Francji uczestniczyły dwie hiszpańskie maszyny z Ala 11, czyli 11 Skrzydła Sił Powietrznych. By wziąć udział w testach, maszyny przyleciały do położonego w południowej Francji Istres, gdzie znajduje się baza francuskich sił powietrznych. Towarzyszył im personel techniczny i specjaliści z CLAEX (hiszpańskie centrum logistyczne uzbrojenia i testów, hiszp. Centro Logístico de Armamento y Experimentación). 

Jak informują Siły Powietrzne Hiszpanii, podczas lotów testowych myśliwce miały sprawdzić, czy ich systemy (radiolokator, integralny czujnik IRST, kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze IRIS-T) wykrywają bbsl stealth nEUROn.

Eurofightery z Hiszpanii nie po raz pierwszy znalazły się w powietrzu z UCAV nEUROnem. Poprzednie loty zorganizowano pod koniec 2017 roku. Także wtedy były to dwa myśliwce, a testy odbyły się we Francji. W czasie osiemdziesięciominutowego lotu hiszpańskie Eurofightery, wyposażone w radar Captor ECR-90 oraz pociski Iris-T Litening III, analizowały możliwości wykrycia drona nEUROn w widmie podczerwieni. 

Udział Hiszpanów w testach wynika z faktu, że program rozwoju drona nEUROn to również inicjatywa EADS CASA, która dziś jest częścią koncernu Airbus. W programie oprócz Francji i Hiszpanii udział biorą również Grecja, Szwajcaria, Szwecja i Włochy. Warto dodać, że wyniki z programu nEUROna wykorzystane zostaną m.in. w FCAS, nad którym pracują Francuzi i Niemcy, a o dołączenie do niego walczy również Hiszpania. 

UCAV nEUROn jest maszyną badawczą, która powstała dla rozwoju technologii planowanych w samolotach bojowych przyszłości, zbudowaną w technologii stealth. Jego budowa rozpoczęła się w 2005 roku, a pierwszy lot odbył się w 2012 roku. Ćwiczenia z hiszpańskimi myśliwcami z 2017 roku były pierwszymi testami demonstratora z tradycyjnymi myśliwcami wielozadaniowymi Eurofighter Typhoon. UCAV brał udział również w morskich testach, podczas których startował z pokładu francuskiego lotniskowca Charles de Gaulle. 

Komentarze