Reklama

Technologie

Australia zamawia amunicję do systemu Carl-Gustaf

Fot. Saab
Fot. Saab

Saab otrzymał od armii australijskiej zamówienie na dostawę amunicji do granatników wielokrotnego użytku Carl-Gustaf. Wartość zamówienia wynosi 168 milionów SEK, a dostawy są planowane na 2020 rok.

We wrześniu 2018 roku armia australijska zamówiła najnowszą wersję systemu, czyli Carl-Gustaf M4. Australia została szóstym użytkownikiem, który zdecydował się na zakup najnowszej wersji tego systemu uzbrojenia od momentu wprowadzenia jej pod koniec 2014 r.

System uzbrojenia Carl-Gustaf, wraz z gamą różnych rodzajów amunicji, pozwala żołnierzom zwalczać różne rodzaje zagrożeń, od neutralizacji pojazdów pancernych po usuwanie przeszkód i eliminację umocnień. System Carl-Gustaf, do tej pory sprzedany do ponad 40 krajów, jest cały czas poprzez modernizowany wprowadzanie nowych rodzajów amunicji oraz poprawę zdolności samego granatnika.

Od czasu wprowadzenia do służby w 1948 r., system Carl Gustaf był wielokrotnie używany na całym świecie do wsparcia działań piechoty. Najnowsza wersja Carl-Gustaf M4 cechuje się licznymi modyfikacjami, m.in. obniżono jej masę (z ok. 10 kg do 7 kg - uzyskano to przez wykonanie konstrukcji z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym z gwintowaną wkładką tytanową w miejsce stalowej wkładki  wzmocnionej włóknem szklanym), zadbano też o kompatybilność z przyszłymi inteligentnymi systemami obserwacji i programowalną amunicją. Granatnik jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi, dotychczas stosowanymi, typami amunicji.

W Polsce wykorzystywana jest niewielka liczba granatników w wersji M3, przede wszystkim w Wojskach Specjalnych. System Carl Gustaf jest proponowany w postępowaniu na granatnik wielokrotnego użytku (wielozadaniowy) dla Wojska Polskiego.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Ernsy Junger

    Jedyny problem w tym przypadku to brak szans na polonizację granatnika jak i pewnie amunicji. Inaczej w przypadku rpg-75, m72 nammo, rgw-90 czy alcotan 100 m2.

    1. Marek

      Ok. Ale z tymi, które wymieniłeś też jest problem w postępowaniu na granatnik wielokrotnego użytku, bo są jednorazowe.

    2. vvv

      a co to za problem wykupic licencję na nową amunicję do CG? szwedzi maja naprawdę fajne rozwiązania i spejlanymi materialami i super szybkimi materiałami wybuchowymi są w stanie osiągnąć większą penetrację niż inne odpowiedniki o tej samej średnicy wkładki kumulacyjnej

    3. Andrzej K.

      W latach 90-tych były te granatniki w 25 DKPow., ale nie było do nich oryginalnej amunicji. Na ćwiczeniach "TATRY - 95" strzelaliśmy z nich petardami.

  2. Kościuszko

    My raczej zrobimy swój, bedzie w pelni spolonizowany, opartyo najnowsze technologie. Zdobią go w tarnowie,już w 2029 roku w ilosci 3 sztu. Oczywoscie w odpowiedzi na rozpisany dialog techniczny.