Reklama

Technologie

Australia zamawia amunicję do systemu Carl-Gustaf

Fot. Saab
Fot. Saab

Saab otrzymał od armii australijskiej zamówienie na dostawę amunicji do granatników wielokrotnego użytku Carl-Gustaf. Wartość zamówienia wynosi 168 milionów SEK, a dostawy są planowane na 2020 rok.

We wrześniu 2018 roku armia australijska zamówiła najnowszą wersję systemu, czyli Carl-Gustaf M4. Australia została szóstym użytkownikiem, który zdecydował się na zakup najnowszej wersji tego systemu uzbrojenia od momentu wprowadzenia jej pod koniec 2014 r.

System uzbrojenia Carl-Gustaf, wraz z gamą różnych rodzajów amunicji, pozwala żołnierzom zwalczać różne rodzaje zagrożeń, od neutralizacji pojazdów pancernych po usuwanie przeszkód i eliminację umocnień. System Carl-Gustaf, do tej pory sprzedany do ponad 40 krajów, jest cały czas poprzez modernizowany wprowadzanie nowych rodzajów amunicji oraz poprawę zdolności samego granatnika.

Od czasu wprowadzenia do służby w 1948 r., system Carl Gustaf był wielokrotnie używany na całym świecie do wsparcia działań piechoty. Najnowsza wersja Carl-Gustaf M4 cechuje się licznymi modyfikacjami, m.in. obniżono jej masę (z ok. 10 kg do 7 kg - uzyskano to przez wykonanie konstrukcji z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym z gwintowaną wkładką tytanową w miejsce stalowej wkładki  wzmocnionej włóknem szklanym), zadbano też o kompatybilność z przyszłymi inteligentnymi systemami obserwacji i programowalną amunicją. Granatnik jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi, dotychczas stosowanymi, typami amunicji.

W Polsce wykorzystywana jest niewielka liczba granatników w wersji M3, przede wszystkim w Wojskach Specjalnych. System Carl Gustaf jest proponowany w postępowaniu na granatnik wielokrotnego użytku (wielozadaniowy) dla Wojska Polskiego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.