Talibowie stawiają warunki afgańskiemu rządowi

4 marca 2020, 11:50
oz566c_8bdb26c19431ca2370eed936c4485ced
Talibowie afgańscy. Fot. Lt.j.g. Joe Painter/U.S. DoD
Reklama

Talibowie nie będą uczestniczyli w tzw. wewnątrzafgańskich rozmowach z rządem centralnym w Kabulu, dopóki nasi więźniowie nie zostaną uwolnieni - poinformował w poniedziałek rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Chodzi o zwolnienie z więzień ok. 5 tys. bojowników islamskich.

W niedzielę prezydent Afganistanu Aszraf Ghani oświadczył, że rząd nie zobowiązał się do uwolnienia 5000 talibskich więźniów, jak jest to ujęte w porozumieniu podpisanym przez Stany Zjednoczone i talibskich bojowników islamskich. Według Ghaniego żądanie talibów uwolnienia więźniów z afgańskich zakładów karnych nie może być warunkiem wstępnym do bezpośrednich rozmów władz w Kabulu z tym radykalnym ugrupowaniem.

Jeśli 5 tysięcy naszych więźniów - stu czy dwustu mniej czy więcej, nieważne - nie zostanie wypuszczonych, nie będzie rozmów wewnątrzafgańskich

Zabihullah Mudżahid, rzecznik talibów, w rozmowie telefonicznej z Reutersem

Sobotnie porozumienie między USA i talibami m.in. głosi, że obie strony są zobowiązane do szybkich działań na rzecz uwolnienia bojowników i więźniów politycznych jako środka budowy zaufania, przy koordynacji i aprobacie wszystkich stron, których to dotyczy. W porozumieniu uzgodniono, że do 10 marca uwolnionych zostanie ok. 5000 uwięzionych talibów w zamian za ok. 1000 jeńców afgańskich.

Porozumienie zostało podpisane w stolicy Kataru Ad-Dausze przez specjalnego wysłannika USA ds. Afganistanu Zalmaya Khalilzada i szefa politycznego Talibanu mułłę Abdula Ghaniego Baradara; przy podpisaniu obecny był amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Zgodnie z umową, USA zobowiązały się do zmniejszenia liczby swoich żołnierzy w Afganistanie do 8600 z 13 tysięcy w ciągu 135 dni od podpisania porozumienia. Stany Zjednoczone będą także współpracować z sojusznikami w celu proporcjonalnego zmniejszenia liczby wojsk koalicyjnych w Afganistanie w tym okresie, jeśli talibowie będą przestrzegać danych gwarancji bezpieczeństwa i zawieszenia broni.

image
Amerykańscy żołnierze podczas potyczki ogniowej z talibami, prowincja Kunar, marzec 2011. Fot. PFC Cameron Boyd/Flickr US Army/CC BY 2.0

We wspólnym oświadczeniu napisano, że całkowite wycofanie wszystkich sił USA i sił koalicyjnych nastąpi w ciągu 14 miesięcy. Zależy ono jednak od gwarancji bezpieczeństwa ze strony talibów, którzy rządzili Afganistanem w latach 1996-2001. Talibscy rebelianci kontrolują obecnie więcej obszaru Afganistanu niż kiedykolwiek wcześniej, gdy sprawowali rządy, ale nie są w stanie zdobyć i utrzymać głównych ośrodków miejskich.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
powrót do przeszłości
środa, 4 marca 2020, 16:19

Czyli rozpad Afganistanu na udzielne księstwa, które zaraz zaczną szukać protektorów za granicą. Potem wojna wszystkich ze wszystkimi.

Afganczyk
środa, 4 marca 2020, 15:01

Ghani nie poddawaj się Kontraktorzy sa w gotowości

Marcyk
środa, 4 marca 2020, 12:56

Będzie powtórka z historii kiedy wyszli z Afganistanu sowieci.

asf
środa, 4 marca 2020, 13:41

Najprawdopodobniej

Tweets Defence24