Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Szósty Sherman wydobyty z Morza Barentsa

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Dowódca Floty Północnej Rosji poinformował, że z zatopionego w Morzu Barentsa amerykańskiego statku „Thomas Donaldson” (typu Liberty) wydobyto szósty z kolei czołg Sherman z czasów II wojny światowej. Jest to prawdopodobnie sygnał, że Rosjanie dostali się już i eksplorują dolne pokłady amerykańskiego transportowca.

Cała operacja wydobywania sprzętu ze statku „Thomas Donaldson” prowadzona jest przez specjalistów awaryjno-ratowniczego oddziału Floty Północnej, pod osobistym nadzorem jej dowódcy admirała Nikołaja Jermienowa. To właśnie on poinformował, że 19 lipca 2018 r. udało się wydobyć czołg M3 Lee a później szóstego juz z kolei Shermana.

W jego wyciągnięciu na powierzchnię wykorzystano okręt inżynieryjnych „KIŁ-143”, statek nurkowy „WM-227” i kuter nurkowy „Ivan Shvets”. Rosjanie przyznali, że prace były prowadzone na głębokości 56 m. Wszystkie wydobyte pojazdy są dostarczane do portu Siewieromorsk i następnie przekazywane do samodzielnego batalionu „remontowo- restauracyjnego” Floty Północnej.

Rosjanie są przekonani, że to nie koniec sukcesów podwodnych archeologów. Na storpedowanym przez niemiecki okręt podwodny statku „Thomas Donaldson” (o wyporności po załadunku ponad 14000 ton) znajdowało się bowiem o wiele więcej sprzętu, który miał zostać dostarczony do Związku Radzieckiego w ramach amerykańskiego programu pomocowego Lend-Lease. Sprawa jest jednak niebezpieczna, ponieważ w ładunku liczącym ponad 6000 ton dużą część prawdopodobnie stanowiła amunicja.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.