Polityka obronna
Szef MSWiA: Zabezpieczenie szczytu NATO to wyzwanie dla służb
Podczas odprawy z szefami służb podległych MSWiA w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak stwierdził, że zapewnienie bezpieczeństwa szczytu NATO i ŚDM będzie wyzwaniem dla służb. Jednocześnie wyraził przekonanie, że sprostają one temu zadaniu.
"Jest to wyzwanie dla służb, chociaż jestem przekonany o tym, że świetnie sobie z tym poradzą" - powiedział Błaszczak.
Jak ocenił, szczyt NATO jest niezwykle ważny dla Polski. "To będzie przełomowe wydarzenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo państwa polskiego" - powiedział Błaszczak.
Centrum będzie działać także podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca. "To wydarzenie bez precedensu. Pielgrzymi z całego świata, którzy przyjadą do Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem, a więc zapewnienie bezpieczeństwa w Krakowie, Częstochowie, Oświęcimiu. Jestem przekonany, że służby staną na wysokości zadania" - powiedział Błaszczak.
Od niedzieli w podwarszawskim Legionowie działa Policyjne Centrum Dowodzenia. Przez miesiąc ponad 100 funkcjonariuszy - z policji oraz m.in. SG, PSP, BOR i ABW będzie nadzorować i koordynować zabezpieczenie najważniejszych wydarzeń w Polsce - m.in. szczytu NATO i ŚDM.
Większość załogi Policyjnego Centrum Dowodzenia stanowią policjanci z różnych pionów i różnych województw. Swoich przedstawicieli w Centrum ma też Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Biuro Ochrony Rządu a także formacje, które nie podlegają MSWiA - m.in. ABW i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Do współpracy zaproszono także specjalistów z Interpolu, z grupy IMEST (Major Event Support Team - PAP) obsługującej duże wydarzenia, nie tylko masowe. Eksperci wejdą w skład zespołu centrum, wspierając polskich funkcjonariuszy dostępem do pełnych baz danych Interpolu.
Centrum wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach, do baz danych. Dysponuje ono łącznością jawną i niejawną.
Centrum będzie nadzorować i koordynować nie tylko operacje związane z zabezpieczeniem szczytu NATO i ŚDM, ale też np. Przystanku Woodstock. Tu zapadać będą decyzje dotyczące np. skierowania w dane miejsce dodatkowej liczby funkcjonariuszy.
Policyjne Centrum Dowodzenia po raz pierwszy uruchomione zostało w maju 2012 r. tuż przed Euro 2012. Powstało na bazie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a jego utworzenie kosztowało 18 mln 517 tys. zł. Już wtedy zapowiadano, że ta inwestycja będzie wykorzystywana w czasie innych zabezpieczeń. Na powierzchni w sumie 1200 metrów kwadratowych znalazło się m.in. 95 stanowisk komputerowych; centrum wyposażono w niezależne zasilanie, łączność światłowodową i satelitarną.