Reklama

Geopolityka

Szczyt APEC skorygował kwietniową rewolucję energetyczną Putina

Fot. Rosneft.ru
Fot. Rosneft.ru

Pierwotnie zagospodarowaniem rosyjskiej Arktyki miał zająć się Gazprom i Rosnieft, ale ich potencjał okazał się zbyt mały (mimo to wydadzą w tej części świata 500 mld rubli do 2015 roku) . Postanowiono więc pozyskać zagraniczne firmy, lecz w taki sposób by w mieszanych spółkach 70-75% akcji należało do rosyjskich koncernów.



Rewolucja kwietniowa- rosyjska Arktyka otwiera się na zachodnie koncerny

W kwietniu o tych rozwiązaniach poinformował Władimir Putin, zapowiedział także ułatwienia podatkowe dla wszelkich inwestycji w Arktyce w ramach dodatkowej zachęty dla wszelkiej aktywności ekonomicznej za Kołem podbiegunowym. Były minister Viktor Basargin ogłosił wtedy, że do 2020 roku zostanie przeznaczone 44 mld $ na rozwój “korytarzy transportowych i nowych złóż węglowodorów” w Arktyce. Do tej pory doszło do porozumienia z amerykańskim Exxon Mobil, norweskim Statoilem i włoskim Eni, ale to nie koniec Rosnieft poszukuje bowiem nadal partnerów, którzy pomogliby w zagospodarowaniu jego działek inwestycyjnych na Morzu Barentsa, Peczorskim i Ochockim.


Szczyt APEC we Władywostoku czyli rosyjska oferta dla firm azjatyckich


Podczas szczytu APEC we Władywostoku kwietniowa strategia Kremla i państwowych gigantów rosyjskich została poszerzona. Prezes Rosnieftu Igor Sieczin nie tylko obnosił się ze strategicznym azjatyckim kierunkiem koncernu, którym zarządza, ale także otwarcie poszukiwał partnerów biznesowych z Dalekiego Wschodu.


7 września br. spotykał się z prezesem firmy Tokio Mitsui & Co Masami Kumiko, z którym omawiał rozwój współpracy w regionie Magadanu. Znalazł także czas na rozmowę zambasadorem Japonii w Rosji. Poruszono w niej tematykę nowej strategi energetycznej Tokio oraz ułatwień w kwestii prac rosyjsko- japońskiej grupy roboczej ds. ropy naftowej i gazu (Sieczin był jej pomysłodawcą jako wicepremier). Rosnieft zachęcał także południowokoreańskie STX do współpracy (firma ma doświadczenie m.in. w budowie instalacji terminali LNG).


Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej, który ukazuje, że kwietniowa rewolucja arktyczna Władimira Putina jest skierowana także do koncernów z Azji Wschodniej, które powinny wziąć udział w zagospodarowaniu Morza Ochockiego.


Piotr A. Maciążek

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama