Reklama

Geopolityka

Szczerski: Polska "mostem" między UE a NATO

Fot. Poland in the EU, Twitter
Fot. Poland in the EU, Twitter

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podczas konferencji poświęconej współpracy UE i NATO, która miała miejsce w Brukseli, powiedział, że Polska chce być mostem między Sojuszem a Unią.

Konferencję zorganizowało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE. Wzięli w niej udział także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller oraz eksperci.

"Jeszcze do niedawna wielu mówiło, że Unia i NATO to organizacje zupełnie od siebie odmienne, że UE jest z Wenus, a NATO jest z Marsa i z natury do siebie nie przystają. Dziś mówimy o współpracy między nimi. Tego oczekują dziś obywatele, dla których bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów" - mówił minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Przekonywał, że "jest miejsce na podział pracy" pomiędzy obie organizacje, które muszą mierzyć się ze wspólnymi wyzwaniami zewnętrznymi, jak niestabilność we wschodnim i południowym sąsiedztwie, ale też z wyzwaniami wewnętrznymi, do których należy niepokój o sytuację polityczną w związku z Brexitem, przyszłorocznymi wyborami we Francji i Niemczech czy referendum konstytucyjnym we Włoszech.

"Polska jako ważny członek UE i NATO, gospodarz ostatniego szczytu NATO, chce być państwem, który postawi most pomiędzy tymi organizacjami" - podkreślił Szczerski.

Temu służyć ma m.in. zorganizowane w poniedziałek w Brukseli spotkanie ambasadorów państw Trójkąta Weimarskiego, czyli Polski, Niemiec i Francji, przy UE. Szczerski poinformował, że spotkanie odbywa się na jego zaproszenie, a celem jest dyskusja o przyszłości bezpieczeństwa europejskiego. "Możemy mieć wspólne stanowisko z Francją i Niemcami" - ocenił Szczerski.

W ubiegłym tygodniu UE przyjęła strategię wzmacniania swojej obronności i bezpieczeństwa. Te działania mają być komplementarne wobec NATO. W grudniu Unia i Sojusz mają przedstawić konkretne plany współpracy, m.in. w sferze wymiany informacji wywiadowczych, w tym na temat zagrożeń hybrydowych, wymiany doświadczeń w dziedzinie cyberobrony, przeciwdziałania dezinformacji czy planowania i rozwijania zdolności obronnych.

PAP - mini

Reklama
Reklama

Komentarze