Reklama

Siły zbrojne

Szczecińska spółka dostarczy symulator dla Rosomaków?

Fot. st. szer. Piotr Pytel (12 Brygada Zmechanizowana)
Fot. st. szer. Piotr Pytel (12 Brygada Zmechanizowana)

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w postępowaniu na dostawę kompleksowego symulatora strzelań dla załogi KTO Rosomak w wersji plutonowej została złożona jedna oferta, którą przygotowało konsorcjum dwóch współpracujących ze sobą spółek Autocomp Management oraz Autocomp Serwis.

Prowadzone od ubiegłego roku postępowanie dotyczy „dostawy, zainstalowania oraz uruchomienia jednego kompletu kompleksowego symulatora strzelań KTO Rosomak w wersji plutonowej”. Procedura obejmuje też opcję na dostawę, zainstalowanie i uruchomienie nie więcej niż czterech kolejnych tego rodzaju symulatorów.

Symulatory powinny umożliwiać szkolenie żołnierzy plutonów zmotoryzowanych, których podstawowym wyposażeniem są KTO Rosomak z systemem wieżowym Hitfist-30.

Mają też zapewniać co najmniej możliwość wykonywania symulowanych zadań ogniowych, taktycznych i kierowania ogniem przez pluton KTO Rosomak, prowadzenia symulowanych działań taktycznych (obrona, natarcie, działania opóźniające, marsz) wraz z dostarczaniem danych do oceny efektów działania. Symulatory powinny też odzwierciedlać pokonywanie przeszkód terenowych, najechanie na IED i miny oraz ruch i dźwięki, w tym efekty pola walki.

Każdy z planowanych do zamówienia przez Inspektorat Uzbrojenia systemów powinien składać się załogowych stanowisk symulacyjnych odwzorowujących wieżę Hitfist-30P oraz przedział kierowania KTO Rosomak, a także stanowisk instruktora i kierownika zajęć zbudowanych na bazie komputerów.

Pierwotnie wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło dwóch wykonawców, a mianowicie Autocomp Management Sp. z o.o. wraz z Autocomp Serwis Sp. z o.o. oraz Thales Polska Sp. z o.o. wraz z Thales AVS France SAS.

Jak jednak poinformował Inspektorat Uzbrojenia, do IU wpłynęła jedna oferta, złożona przez Autocomp Management oraz Autocomp Serwis. Opiewała ona na 17,8 mln zł brutto w zakresie zamówienia gwarantowanego oraz 89,2 mln wraz z opcją, przy budżecie IU na kwotę 22 mln zł brutto. W propozycji założono, że pierwszy z symulatorów ma być dostarczony do 18 miesięcy po podpisaniu umowy, pozostałe do 31 października 2028 roku. Okres gwarancji to 6 lat i 1 miesiąc, licząc od podpisania protokołu przyjęcia-przekazania sprzętu. 

Autocomp Management to polski producent systemów symulacyjnych z siedzibą w Szczecinie, który dostarczał w przeszłości Siłom Zbrojnym RP m.in. symulatory dla kierowców KTO Rosomak typu Jaskier. We współpracy z WITU rozwija i dostarcza też system Śnieżnik, w ofercie spółki są też różnego rodzaju symulatory dla czołgów Leopard 2, w tym używane w siłach zbrojnych państw NATO, a także Szwajcarii i Kataru, rozwijane we współpracy z KMW. Autocomp Serwis to z kolei firma wspierająca produkcję i serwis symulatorów, dostarczanych przez Autocomp Management.

Reklama
Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. tygrys 007

    Więcej rosomakow z nową wieża i rakietami spike

  2. Viktor

    Saab battle ship simulator 88 mln usd To jest potrzebne

    1. dokładnie tak

Reklama