Siły zbrojne
Świętoszów ze wsparciem WOT i Bundeswehry [FOTO]
10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa zakończyła realizację ćwiczeń Karakal-21, największego przedsięwzięcia jednostki w bieżącym roku. Uczestniczyły w nim także pododdziały wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Bundeswehry.
Ćwiczenie Karakal-21 było prowadzone w rejonie poligonów Świętoszów i Żagań. Jego główna część, polegająca na realizacji zadań taktycznych i ogniowych, odbyła się w dniach od 14 do 18 czerwca. Jak podkreśliła w odpowiedzi na pytania Defence24.pl mjr Magdalena Busz, oficer prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego RSZ, uczestniczyły w nim wszystkie pododdziały brygady wykorzystujące etatowy sprzęt wojskowy, liczące 800 żołnierzy i 200 jednostek sprzętu.
Głównym celem ćwiczenia było sprawdzenie 1. batalionu czołgów jako batalionowego związku taktycznego (bZT) oraz pododdziałów zabezpieczenia do działania zgodnie z przeznaczeniem. Sprawdzano więc możliwości planowania, organizowania i realizacji działań przez 1. batalion czołgów wraz z przygotowaniem i prowadzeniem procesów wsparcia bojowego i zabezpieczenia logistycznego w walce.
Czytaj też: Połączone ćwiczenia Leopardów w Świętoszowie
Zakres ćwiczenia Karakal-21 objął także m.in. pokonanie przeszkody wodnej. Uczestniczące w nim jednostki 10. Brygady Kawalerii Pancernej zostały wsparte przez pododdziały 23. pułku artylerii z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, ale też 2. pułku rozpoznawczego, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych (śmigłowce Mi-24) oraz 16. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wsparciem dla żołnierzy 10. Brygady była również kompania zmechanizowana 41. Brygady Grenadierów Pancernych Bundeswehry, podporządkowana jej w ramach porozumienia Cross Attachment o wzajemnym podporządkowaniu batalionów wojsk lądowych z Polski i Niemiec, realizowanego od połowy poprzedniej dekady. 10. Brygada bierze udział w tej inicjatywie od kilku lat. Wcześniej – do 2018 roku – brała w niej udział 34. Brygada Kawalerii Pancernej, jednak po przeniesieniu wykorzystywanej pierwotnie przez nią Leopardów 2A5 do 1. Brygady Pancernej w Wesołej w rozszerzoną współpracę zaangażowała się właśnie 10 BKPanc.
W trakcie ostatniego ćwiczenia Niemcy dysponowali łącznie 30 jednostkami sprzętu wojskowego (w tym bwp Marder) i około 110 żołnierzy. Z kolei od 27 maja do 10 czerwca realizowano inne przedsięwzięcie - Cross Attachment - ćwiczenie SchUbz-21.
W ćwiczeniu uczestniczył pluton czołgów Leopard 2A4 wraz ze wsparciem plutonu logistycznego liczący około pięćdziesięciu polskich żołnierzy i ponad 10 jednostek różnorodnego sprzętu wojskowego. W pierwszym etapie ćwiczenia jednostka wojskowa realizowała przemieszczenie w rejon prowadzenia ćwiczenia na poligon NATO w północnych Niemczech w Dolnej Saksonii w miejscowości Munster. (...) Drugi etap ćwiczenia obejmował montaż symulatorów AGDUS, które potęgowały poczucie realizmu prowadzonych działań oraz systemu KADAQ imitującego efekty przypominające wystrzały z czołgowej armaty. Pododdział czołgów realizował zadania w środowisku międzynarodowym wykonując zadania taktyczne i ogniowe w środowisku międzynarodowym wykonując zadania taktyczne i ogniowe wykorzystując również amunicję bojową