Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Zamach w Bostonie a Polska, rusza serwis F-16 w Bydgoszczy, zmiany ustaw dot. służb mundurowych, kolejne groźby Pjongjangu

Przegląd artykułów środowej prasy polskiej nt. bezpieczeństwa. Tematem nr jeden jest wczorajszy zamach w Bostonie.



Na łamach Super Expressu w rozmowie z Tomaszem Walczakiem gen. Roman Polko poddał w wątpliwość przygotowanie Polski na ewentualny atak terrorystów (art. Polska nie poradziłaby sobie):  "Super Express": - Ma pan swoje podejrzenia, kto stoi za zamachem w Bostonie? Gen. Roman Polko: - Ktokolwiek by to był, trzeba jasno powiedzieć, że wygrywa na tym Al-Kaida. (...) ktokolwiek by stał za wybuchami w Bostonie, inspirację czerpał z działań islamskich fundamentalistów. Wszelkiego rodzaju frustraci przyjęli ich metody działania i sieją chaos i panikę w społeczeństwie. Islamiści nie muszą brać na siebie ciężaru organizacji kolejnych zamachów, bo robią to za nich inni. (...) Prawda jest taka, że, całe szczęście, nadal nie jesteśmy na celowniku terrorystów, bo ci wolą zaatakować bardziej spektakularne cele, jak choćby Stany Zjednoczone. W naszym systemie ochrony przed terroryzmem wiele jest jeszcze do poprawki i politycy powinni to wreszcie zrozumieć (...) proszę zwrócić uwagę, jak działały nasze służby w czasie katastrofy smoleńskiej. Zabrakło dobrej komunikacji i boję się, że w dramatycznych okolicznościach nie potrafilibyśmy sobie poradzić tak dobrze jak Amerykanie w Bostonie.

Czytaj więcej: Zamach w Bostonie: pierwszy taki atak od 11 września 2001 roku

O zwiększonych środkach bezpieczeństwa podczas maratonu w Polsce i przygotowaniu naszego kraju na wypadek zamachu pisze Piotr Tymczak z Dziennika Polskiego w artykule Po zamachu w Bostonie alarm bezpieczeństwa też w Krakowie:  28 kwietnia jest u nas zaplanowany maraton, na który zgłosiła się rekordowa liczba biegaczy Po tragicznych wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych będą większe środki ostrożności. (...) Zamach w Bostonie stał się jednak oczywistym impulsem do zwiększenia środków bezpieczeństwa podczas przygotowań do krakowskiego maratonu. - Zrobimy wszystko, aby impreza odbyła się w zaplanowanym terminie i była bezpieczna zarówno dla uczestników, jak i dla widzów - zapewnia młodszy inspektor Wadim Dyba, komendant miejski krakowskiej policji. (...) Prof. Michał Chorośnicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca problematyki terroryzmu, uważa jednak, że Polska generalnie nie jest dobrze przygotowana na wypadek ataku terrorystycznego. - Przede wszystkim nie ma centrum dowodzenia z prawdziwego zdarzenia 

Czytaj też: FBI objęło nadzór nad śledztwem w sprawie bostońskiego zamachu

Krzysztof Rawa z Rzeczpospolitej w artykule Stadion nie daje azylu o historii zamachów na sportowców:  Monachium 1972. Atak palestyńskich terrorystów na ekipę Izraela odmienił sport. Wioską olimpijską od świata oddzielono płotem.Organizacja Czarny Wrzesień zaatakowała kwatery sportowców Izraela w wiosce olimpijskiej 5 września o czwartej nad ranem. Palestyńczycy zabili trenera zapaśników i jednego ciężarowca, wzięli dziewiątkę zakładników, zażądali zwolnienia uwięzionych w Izraelu kolegów. Gdy całodobowe negocjacje nie dały efektu, zamachowcy zażądali transportu lotniczego do Kairu. Fatalnie zaplanowana akcja odbicia zakładników na lotnisku skończyła się śmiercią wszystkich pojmanych przez terrorystów osób (zostali wysadzeni w śmigłowcu) oraz pięciu z ósemki Palestyńczyków. Zginął także niemiecki policjant. W sumie atak przyniósł 17 ofiar i na zawsze zmienił sposób ochrony największych wydarzeń sportowych. (...) Są zdarzenia, którym udało się zapobiec. Angielskie służby ochrony dowiedziały się o ładunku, który miała podłożyć IRA podczas sławnej gonitwy konnej Grand National w kwietniu 1997 roku. W styczniu 2011 roku służby izraelskie wykryły spisek Hamasu, którego celem było wystrzelenie rakiet na stadion piłkarski w Jerozolimie podczas meczu ligowego. Wniosek jest smutny - sport nie daje azylu od terroryzmu, raczej go przyciąga.

Czytaj też: Bydgoskie WZL-2 będą serwisować F-16

Małgorzata Czajkowska z dziennika Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz o początku realizacji umowy offsetowej z Lockheed Martinem w artykule Mechanicy czekają na F-16: Wojskowe zakłady Lotnicze nr 2 zaczynają realizować umowę offsetową. Krajowe centrum serwisowania samolotów F-16 rusza w Bydgoszczy. Naszpikowane elektroniką amerykańskie myśliwce będą remontowane u nas przez najbliższe dwa lata. (...)  Kontrakt, który WZL nr 2 podpisały z Inspektoratem Sił Zbrojnych na dwa lata, jest wart 16 mln zł. (...) Wcześniej w ramach zobowiązań wynikających z umowy offsetowej firma Lockheed Martin przekazała WZL technologię, dokumentację niezbędną do napraw i serwisowania tych samolotów oraz przeszkoliła ponad sześćdziesiąt osób, które będą pracowały przy tych maszynach. Amerykanie zainwestowali także w infrastrukturę, budując halę do zdejmowania powłok z samolotów F-16. Dostarczyli także stanowiska kontrolno-pomiarowe do testowania samolotów po naprawach wyposażenia hydraulicznego, elektrycznego i paliwowego.

Czytaj też: Thales Nederland pierwszy w Polsce wykonał umowę offsetową

Maciej Miłosz z Dziennika Gazety Prawnej o problemie z obiektami wojskowymi w tekście Armia walczy z samorządem o przestrzeń: Miasta się rozrastają, dlatego tereny należące do wojska, które kiedyś leżały na ich obrzeżach, teraz są niemal w centrum wielu miejscowości. I kłują w oczy lokalną społeczność, która łakomym okiem patrzy na te atrakcyjne tereny. Ludzie chcieliby się tam budować, inwestować, ale nie mogą, gdyż wokół jednostek wojskowych wytyczona jest strefa ochronna. - Samorządy dążą do ograniczania lub likwidacji tych stref - skarżą się urzędnicy MON. I złośliwie opóźniają procedury związane z wprowadzeniem potrzeb obronnych do planu miejscowego.

Czytaj też: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej

Wojciech Mucha z Gazety Polskiej Codziennie przedstawia mocno krytyczne stanowisko opozycji wobec przygotowywanych zmian ustawowych w artykule Policjanci będą mogli strzelać bez rozkazu: Czołgi na ulicach podczas Marszu Niepodległości? Już dziś jest to możliwe, a jeżeli w życie wejdzie rządowy projekt ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, zagrożeń będzie więcej. MSW przekonuje, że nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Opozycja bije na alarm. (...)  Artykuł zmieniający ustawę o policji mówi, że gdy użycie oddziałów policji okaże się niewystarczające, do pomocy mogą wkroczyć oddziały i pododdziały sił zbrojnych. Wojsko pojawiłoby się na ulicach bez konieczności wprowadzania stanu wyjątkowego. (...) Kolejny przepis mówi o tym, że pododdział zwarty nie może używać broni palnej. (...) Następujący po tym zapisie niejasny punkt mówi jednak, że użycie broni palnej możliwe jest "w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu uprawnionego lub innej osoby". (...) Ustawa już dziś będzie przedmiotem debaty sejmowej.

Czytaj też: Amerykański śmigłowiec rozbił się tuż przy granicy z Koreą Północną

Łukasz Sianożęcki z Naszego Dziennika o kolejnych groźbach Korei Północnej wobec jej południowego sąsiada w tekście Ultimatum PhenianuSiły zbrojne Korei Północnej zagroziły Południu akcją zbrojną "bez uprzedzenia", jeśli w Seulu nie skończą się demonstracje przeciwko Phenianowi. (...) "Nasze działania odwetowe będą odtąd wdrażane bez uprzedzenia i ze skutkiem natychmiastowym" - podała północnokoreańska agencja KCNA.

Czytaj też: Publiczna nieobecność dyktatora Korei Północnej – element wojny psychologicznej?

Karolina Topolska z DGP o planowanych zmianach w kodeksie pracy w artykule Funkcjonariusz skorzysta z urlopu rodzicielskiegoDodatkowe uprawnienia związane z narodzinami dziecka, w tym możliwość korzystania z dodatkowego półrocznego urlopu rodzicielskiego, zostaną rozszerzone także na funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych. Takie zmiany zostały wprowadzone na etapie uzgodnień projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. (...) Funkcjonariusz przez okres trwania urlopu rodzicielskiego będzie otrzymywać 60 proc. miesięcznego uposażenia (ojciec) lub 80 proc. (matka). (...) Do tej pory opisane propozycje zmian ustawowych nie były jednak konsultowane ze związkami zawodowymi poszczególnych służb.

Czytaj też: Litewskie CBA ma kłopoty podobne do swojego polskiego odpowiednika

Bogdan Wróblewski z Gazety Wyborczej krytykuje utajnienie procesu b. szefa CBA w artykule Odtajnić operacje IV RP:  W czwartek sąd ma rozpocząć proces byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego oskarżonego o nadużycie władzy. Sądził go będzie tajnie. (...) Prokurator zarzuca Kamińskiemu (dziś posłowi PiS), jego zastępcy i byłym dyrektorom zarządu operacyjno-śledczego CBA stworzenie „fikcyjnej sprawy odrolnienia ziemi", podrobienie dokumentów różnych urzędów, niezgodnie z prawem stosowanie podsłuchów. (...) SN nałożył limit - wynajmuje salę pięć razy w miesiącu. W każdym z tych procesów są dowody, na które szefowie służb specjalnych nałożyli klauzulę „ściśle tajne". Co to za materiały - oczywiście jest tajne. (...) są w ustawie jeszcze dwa przepisy chroniące funkcjonariuszy służb wykonujących „czynności operacyjno-rozpoznawcze" (niejawne) przed identyfikacją lub zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. To jest pretekst, który służby wykorzystują, by klauzulami tajności ostemplować całą swoją kuchnię. (...) Jawność precedensowego procesu Kamińskiego byłaby korzystna przede wszystkim z punktu widzenia każdego obywatela. Bo jak mówić o granicach tajnych działań służb, gdy zakreślone zostaną tajnie.

Czytaj też: Zagraniczne inwestycje w system przeciwrakietowy kołem zamachowym dla przemysłu obronnego na najbliższe dekady

Maciej Miłosz z DGP o połączeniu dwóch agencji MON-u w tekście Powstanie nowa agencja - zasobów majątkowychPotwierdzają się informacje DGP: szef MON podjął decyzję o połączeniu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego. Ich następca - Agencja Zasobów Majątkowych Wojska - może zacząć działać już w 2015 r. (...) Jak informuje MON, na razie trudno oszacować koszty reformy (... ) Oszczędności ma przynieść redukcja kosztów obsługi budynków - siedziby i oddziały regionalne będą połączone.

(MMT)

 

 

 
Reklama

Komentarze

    Reklama