Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Wojsko polskie, mundury chińskie; Dlaczego USA szpieguje Niemców?; Zaminowane drogi do Doniecka; Strefa Gazy o krok od wkroczenia Izraelczyków; Polskie służby niespecjalne

Fot. por. T. Pierzak/25.BKPow
Fot. por. T. Pierzak/25.BKPow

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Polityka, Wojsko polskie, mundury chińskie: Za kilka miesięcy do polskiej armii trafią pierwsze mundury uszyte w Chinach. Krajowi producenci biją na alarm. - Polska armia miała kupować jak najwięcej w Polsce. (…) W ciągu trzech najbliższych lat polska armia zamierza kupić ponad pół miliona mundurów polowych. (…) Jednak tym razem swoją ofertę złożyła również firma UNIFEQ Europe Sp. z o.o., która ma powiązania z kapitałem chińskim i tam też ma swoją produkcję. W jednym z przetargów zaoferowali najniższą cenę i wygrali zamówienie na uszycie 160 tys. mundurów polowych.

Nasz Dziennik, Filip Frąckowiak, Sojusze obronne: Niemcy są zaszokowani faktem, że agent ich służby wywiadowczej BND zaoferował amerykańskiemu wywiadowi tajne informacje. (…) Na tę wieść kanclerz Niemiec powiedziała, że kraje, które uważają się za partnerów na arenie międzynarodowej, nie szpiegują się wzajemnie. (…) Szok i żal. (…) Wszystko zamyka się w pytaniu: Jak mogliście? Odpowiedź jest prosta - mogli z powodów bezpieczeństwa amerykańskiego. Niemcy od początku wieku (…) chętnie budując sojusze strategiczne z przeciwnikami Zachodu - Rosją i Chinami.

Polska – Dziennik Łódzki, Kazimierz Sikorski, Zaminowane drogi do twierdzy Donieck: (…) Ukraińskie wojska zaciskają pętlę wokół Doniecka na wschodzie kraju, milionowe miasto jest największym bastionem prorosyjskich separatystów. Ci ostatni robią wszystko, by opóźnić marsz wojsk ukraińskich, między innymi wysadzili w powietrze trzy mosty na trasach prowadzących do miasta. (…)wiele tras zostało też przez separatystów zaminowanych. (…) Kijów jest zdeterminowany, by jak najszybciej wyprzeć separatystów z Doniecka i innych miast na wschodzie kraju.

Rzeczpospolita, Jerzy Haszczyński, Strefa Gazy. Zapach wojny: Izrael powołuje tysiące rezerwistów. Ze Strefy Gazy lecą setki rakiet w kierunku Izraela. (…) Od paru lat wkroczenie wojsk izraelskich do palestyńskiej Strefy Gazy, kontrolowanej przez radykalny Hamas, nie było tak prawdopodobne jak teraz. (…)- Przed chwilą odebrałem telefon. Mam być gotowy do powrotu do Izraela i powołania do armii. (…) - mówił wczoraj "Rz" Jonny Daniels, doradca izraelskiego Ministerstwa Obrony, przebywający obecnie w Polsce. We wtorek podobne telefony odbierały dziesiątki tysięcy Izraelczyków. (…) - Decyzja o tym, czy dojdzie do lądowej operacji w Gazie, to kwestia dni - powiedział Daniels.

Polityka, Piotr Pytlakowski, Służby niespecjalne: 12 służb specjalnych, w tym 9 ze szczególnymi uprawnieniami, ponad miliard złotych z budżetu, tysiące tajnych agentów i całkowita bezradność w obliczu kilku cwaniaków, którzy nielegalnie podsłuchują, szantażują igrają wszystkim na nosie.(…)Służby tajne i mundurowe są po to, by stać na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. (…) Ostatnio w głównej roli występuje ABW, której prokuratura powierzyła śledztwo w sprawie nielegalnych podsłuchów. Ponieważ wcześniej to właśnie ta służba w porę nie zareagowała, teraz dwoi się i troi, aby uratować twarz.

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. nieznany

    Jakie konkretnie 12 sluzb specjalnych ? Ustawa chyba wymienia 5 abw, skw, sww, cba, aw

  2. Jack Luminous

    Sluzby niespecjalne - nie zebym chwalil poprzedni system ale to co teraz sie dzieje w tzw.spec sluzbach to kpina i smiech na sali.Ale tak to jest jak sie harcerze bawia w wywiad etc.etc.

Reklama