Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: W Polsce przybywa żołnierzy USA; Operacja krymska zgodnie z planami Jewgienija Messnera; Kontrwywiad zainteresowany znanym polskim blogerem

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, W Polsce przybywa żołnierzy USA- Trzy amerykańskie samoloty transportowe przylecą do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. Z naszych informacji wynika, że pierwszy powinien wylądować w Powidzu jutro, kolejne prawdopodobnie w piątek. Przylecą z amerykańskiej bazy w Ramstein (...) Od kilku tygodni w Łasku stacjonuje 12 amerykańskich F-16 oraz 300 osób personelu. Ich przylot do Polski został przyspieszony sytuacją za wschodnią granicą. Na początku marca sekretarz obrony USA Chuck Hagel poinformował, że podczas kryzysu na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich (...) Od kilku dni w Polsce jest też inna grupa ok. 30 żołnierzy amerykańskich. To żołnierze z 16. Brygady Wsparcia Logistycznego z Baumholder w Niemczech oraz z Gwardii Narodowej ze stanu Illinois. W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach uczestniczą wraz z polskimi żołnierzami w ćwiczeniach pod kryptonimem "Bagram" (potrwają one do końca tygodnia). Przygotowują się do udziału w misji afgańskiej (...) Obecność wojsk amerykańskich symbolicznie wzrosła w ostatnim czasie. Warto jednak przypomnieć, że w tym roku nasi żołnierze pełnią dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Jeżeli w czasie takiego dyżuru Rada Północnoatlantycka podejmie decyzję o interwencji, bo zagrożony będzie jakiś kraj NATO, to dyżurujący żołnierze w ciągu kilku dni będą mogli zostać wysłani w każdy rejon świata.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Rotfeld: Putin walczy o dusze Rosji- Rotfeld: Nie była to "klasyczna wojna" (chodzi o operację na Krymie- przyp. red.), ale nowy typ "operacji specjalnej". Teoretyk takiego typu operacji zmarł w 1974 r. w Argentynie. W Rosji zyskał znaczną popularność mimo swojej wrogości wobec ZSRR. Był to płk Jewgienij Messner - szef sztabu Ławra Komilowa i barona Piotra Wrangla. Wykładowca Szkoły Wojskowej w Belgradzie, który w czasie II wojny światowej współpracował z III Rzeszą. Opracował koncepcję, zgodnie z którą przyszłe wojny nie będą toczyć się o terytoria i surowce, ale "o dusze narodów", będą to wojny buntownicze - "miatieżnyje wojny". Konflikty tego rodzaju, w których materiałem wybuchowym są spory narodowościowe, społeczne i dezinformacja, są w swej istocie wojnami głównie psychologicznymi, a sposobem ich prowadzenia jest podsycanie napięć i działania propagandowe. Dla takich "wojen" najbardziej użyteczne są "siły specjalne", dobrze wyszkolone jednostki do działań niekonwencjonalnych. Takich wojen nie rozstrzygają siły zbrojnie na polach bitew. W takich operacjach armia służy nie tyle odstraszaniu, co zastraszaniu ludności i sił zbrojnych potencjalnego przeciwnika (...) Aneksja Krymu, wybuch entuzjazmu i odwołanie się do narodowej dumy oraz zaczadzenia wielkorosyjskim nacjonalizmem mogą na pewien czas być spoiwem i jednoczyć naród rosyjski wokół przywódcy. Na dłuższą metę będzie zapewne służyć jako wytłumaczenie i uzasadnienie pogarszającego się komfortu życia.

Polska Głos Wielkopolski, Kontroler nie jest winny katastrofy samolotu CASA- Wczoraj Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie nieprawomocnie uznał, że 33-letni były kontroler z Mirosławca, por. Adam B. nie jest winien niedopełnienia obowiązków - co zarzucała mu prokuratura wojskowa z Poznania (groziło mu za to do 3 lat więzienia). Według niej B. nie egzekwował swych powinności wobec załogi CASY m.in. co do kontrolowania ruchu samolotu na ścieżce zniżania. Sąd uznał, że nie ma na to dowodów.

Ewa Siedlecka, Gazeta Wyborcza, Polska kupiła hakerskie programy- Naukowcy z Toronto zrzeszeni w grupie The Citizen Lab opublikowali w lutym raport „Mapping Hacking Team's Untraceable Spyware" dotyczący oprogramowania Remote Control System szpiegującego komputery i mobilne telefony nawet wtedy, gdy nie są połączone z internetem. Oprogramowaniem komercyjnie handluje zarejestrowana w Mediolanie firma Hacking Team. Naukowcy z The Citizen Lab ustalili, że zakupiło je 21 krajów, w tym Egipt, Węgry, Turcja i Polska (....) Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się - w trybie dostępu do informacji publicznej - do ABW i CBA z pytaniem, czy zakupiły to oprogramowanie. Wiceprezes Fundacji Adam Bodnar mówi, że zespół z Toronto jest wiarygodny, a oprogramowanie RCS może prowadzić do poważnych naruszeń praw człowieka.

Przemysław Harczuk, Gazeta Polska Codziennie, Zasłużonym dla obronności Rosji- Polski kontrwywiad interesuje się działalnością znanego blogera, który za swoje internetowe wpisy miał brać pieniądze od rosyjskiej ambasady. Nie byłoby w tym nic dziwnego - rosyjska agentura wpływu działa wszędzie. Fakt, że służby starają się ją kontrolować, mógłby nawet cieszyć. Gdyby nie drobny szczegół - bloger ów pod koniec ubiegłego roku został odznaczony medalem "Za zasługi dla obronności kraju". Medal wręczył mu sam minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Jak owe zasługi wyglądały Ano odznaczony przez lata atakował lustrację, po katastrofie smoleńskiej obrażał ludzi, domagających się rzetelnego śledztwa. Wreszcie - pisał dużo o Rosji. I o potrzebie włączenia kraju Putina do Europy. Krytykował między innymi możliwość powstania tarczy antyrakietowej w Polsce oraz "bezkrytyczne" popieranie Ukrainy i Gruzji.

Reklama

Komentarze

    Reklama