Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Szopka z rakietami; Związki walczą o śmigłowce. MON pod presją; Wojska NATO wylądują w Babimoście

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Środowy przegląd prasy pod kątem obronności.

Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, Szopka z rakietami: Andrzej Stankiewicz pisze, że rząd ma prawo wybrać dowolnego oferenta do programu "Wisła" bo zakup strategicznego uzbrojenia nie podlega przetargom. "Jeśli ze względów politycznych chce kupić tarczę od Amerykanów, mimo że złożyli gorszą ofertę, to niech to zrobi. Zamiast tego funduje nam szopkę" - podkreśla publicysta.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, Związki walczą o śmigłowce. MON pod presją: Jak pisze Maciej Miłosz - związkowcy mają żal do MON ponieważ społeczny obserwator (wyłoniony przez zakłady w Mielcu i Świdniku), który miał zostać dopuszczony do procedury przetargowej otrzymał wgląd do dokumentacji na 2 tygodnie przed ogłoszoniem, które śmigłowce przejdą do fazy testowej. Obawiamy się, że "zwyciężą zobowiązania w stosunku do rządów Francji, Niemiec czy USA, a nie jakość śmigłowców" - cytuje związkowców Miłosz.


Agata Źrałko, Gazeta Wyborcza-Zielona góra, Wojska NATO wylądują w Babimoście: "W czerwcu na poligonie w Żaganiu będę ćwiczyć siły szybkiego reagowania wojsk NATO. W bardzo spektakularnych manewrach pod kryptonimem „Noble Jump 2" weźmie udział 1,5 tys. żołnierzy z Niemiec, Holandii, Norwegii i Czech."


Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, W Donbasie słychać strzały: "Obserwatorzy OB WE potwierdzili wczoraj, że obie strony wojny naruszały zawieszenie ognia w okolicach Seyrokinego nad Morzem Azowskim niedaleko Mariupola. Natomiast media donosiły o wymianie ognia pod Donieckiem w nocy z poniedziałku na wtorek. Eksperci NATO oceniają, że Rosja nadal wspiera separatystów bronią i wyszkolonymi ludźmi. Kijów poinformował, że od poniedziałku stracił sześciu żołnierzy, a separatyści donosili o jednym zabitym bojowniku. Przedstawiciel prorosyjskich rebeliantów obwieścił wczoraj, że jego strona wprowadza "zawieszenie broni", choć zgodnie z ugodą z Mińska powinno trwać już od 15 lutego."


Gazeta Polska Codziennie, Więcej uprawnień dla francuskiego wywiadu: "Francja stanie się krajem podsłuchów i masowego zbierania danych o obywatelach Tego obawiają się przeciwnicy projektu ustawy wzmacniającej uprawnienia służb wywiadowczych. Władze przekonują jednak, że zmiany są konieczne do walki z terroryzmem (...) Projekt przewiduje, że służby będą mogły umieścić mikrofony i kamery w mieszkaniach podejrzanych oraz instalować w ich komputerach programy rejestrujące naciskane przez nich klawisze klawiatury bez uprzedniej zgody sędziego. Dostawcy internetu zaś byliby zobowiązani do tworzenia systemów do monitorowania metadanych. Władze mogłyby domagać się dostępu do danych osobowych internauty, jeśli jego działania budziłyby podejrzenia."


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, Uspokajamy naszych sojuszników: Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza stanu USA ds. zbrojeń i bezpieczeństwa odpowiada na pytanie dotyczące reakcji USA na ewentualne zajęcie Mariupola i utworzenie korytarza lądowego z Krymem - "Reakcja USA będzie niezwykle twarda (...) W razie konieczności mamy przygotowane nowe sankcje."

Reklama

Komentarze

    Reklama