Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Śmigłowce nowej generacji? Wymyślą je polscy inżynierowie; Prezydent odda hołd bohaterom wojennym z Iraku i Afganistanu; Jak organizowano konferencję „Operacja Most"; Sami pilnujemy naszego nieba; Czas skończyć z izolacją Rosji

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Śmigłowce nowej generacji? Wymyślą je polscy inżynierowie”: "Caracal jest dojrzały i gotowy do spożycia: nowoczesny, a zarazem doświadczony" - w rozmowie z DGP zapewnia Tomasz Krysiński, szef innowacji i rozwoju w Airbus Helicopters, który uczestniczył w projektowaniu podzespołów nowego śmigłowca dla polskiej armii. Dziś zapowiada ambitne przedsięwzięcia stojące przed inżynierami tworzącymi Biuro Projektów i Badań Airbus Helicopters.


Super Express,  „Prezydent odda hołd bohaterom wojennym z Iraku i Afganistanu”:  Prezydent-elekt Andrzej Duda, rozpoczynający z dniem jutrzejszym urzędowanie, w trakcie ceremonii przyjęcia zwierzchnictwa na SZ RP, która odbędzie się na placu Piłsudskiego, spotka się z dziewiętnastoma weteranami misji z Afganistanu i Iraku.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska, "Jak organizowano konferencję „Operacja Most": 18 czerwca br. w hotelu Hilton w Warszawie odbyła się konferencja upamiętniająca tajną operację polskiego i izraelskiego wywiadu, mającą na celu zabezpieczenie transportu Żydów z terenów ZSRR przez Polskę do Izraela. „GP” ujawnia kulisy organizacji konferencji, współorganizowanej przez Organizację Byłych Oficerów Wywiadu (OBOW) i bohaterów głośnej afery wokół spółki Art-B.


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Sami pilnujemy naszego nieba”Polskie Siły Powietrzne przejmują całkowitą odpowiedzialność za ochronę krajowej przestrzeni powietrznej. Zakończył się pobyt amerykańskich i belgijskich pilotów i ich maszyn w bazach polskich Sił Powietrznych. Sojusznicy wrócą nad polskie niebo jesienią w związku z planowanymi ćwiczeniami NATO.


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, Czas skończyć z izolacją Rosji”: Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (PSSD), druga siła w Parlamencie Europejskim, wzywa do odtworzenia formalnych relacji z rosyjską Dumą. Nastroje elit politycznych w zachodniej Europie coraz wyraźnie wskazują na zmęczenie impasem w relacjach z Kremlem. Czy to oznacza, że Unia wkrótce zniesie sankcje wobec Rosji?


Sylwia Arlak, Polska - Głos Wielkopolski, „Rebelianci na Ukrainie chcą brudnej bombyZdaniem korespondentów The Times”, członkowie Donieckiej Republiki Ludowej dążą do wyprodukowania brudnej bomby jądrowej. W opinii przedstawicieli ukraińskich specsłużb, w ich staraniach nad pozyskaniem materiału radioaktywnego aktywnie udział biorą rosyjscy eksperci jądrowi.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska, Gra w kotka i myszkę z Berlinem: Niemcy przyznają, że znajdują się w kręgu zainteresowań służb specjalnych państw, głównych aktorów na światowej scenie geopolitycznej. Krajem co rusz wstrząsają wychodzące na światło dzienne afery z agentami obcych służb w tle. "Zdaniem „Suddeutsche Zeitung", afera podsłuchowa obnażyła wszystkie słabości niemieckiego rządu."


Piotr Pytlakowski, Polityka,  „Manewrowi, okładkowi i zadaniowani: „To najbardziej skrywany fragment pracy operacyjno-rozpoznawczej, a jednocześnie najbardziej frapujący.” Odsłaniane co jakiś czas, przy okazji wybuchających afer, kulisy pracy operacyjnej służb, wskazują charakter pracy i metody pozyskiwania informacji. Jak się okazuje, podręcznikowa wiedza wyniesiona ze szkoleń poddaje się prozie życia i można się zastanawiać, kto kogo wodzi za nos w tego typu specyficznych relacjach.


Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojna dwóch Wiktorów o Zakarpacie przestraszyła Polskę: Tuż przy południowo-wschodniej granicy naszego kraju rozgrywa się istny ukraiński Dziki Zachód. „To centrum przemytu papierosów, ludzi i narkotyków.” Destabilizacja polityczna Ukrainy spowodowała, że sytuacja na pograniczu z Polską, Słowacją i Węgrami wymyka się spod kontroli władz centralnych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @def.24.pl: Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Śmigłowce nowej generacji? Wymyślą je polscy inżynierowie”: "Caracal jest dojrzały i gotowy do spożycia: nowoczesny, a zarazem doświadczony" - w rozmowie z DGP zapewnia Tomasz Krysiński, szef innowacji i rozwoju w Airbus Helicopters /.../ say69mat: Miłe słowa nawiązujące duchowością do poetyki biblijnej, tak jakby skrojonej na miarę nowej Dobrej Nowiny. Jednak prawdziwość tych słów zda się kwestionować ponura rzeczywistość. Biorąc li tylko pod uwagę wiodącą rolę śmigłowca NH90. Autorskiej konstrukcji, spółki współzależnej Airbus Helicopters, czyli konsorcjum NHI. Maszyny, zdecydowanie bardziej zaawansowanej technologicznie. Powszechnie stosowanej, zarówno na wyposażeniu sił zbrojnych Republiki oraz armii państw europejskich. Budzącej jednakowoż wśród użytkowników liczne kontrowersje. Odnoszące się do jakości rozwiązań zastosowanych w tej - bezsprzecznie - nowatorskiej konstrukcji Stąd, jak się wydaje, quasi biblijna dojrzałość Caracala sprowadza się li tylko do stwierdzenia. Że system H225M, jest na tyle konstrukcją dojrzałą, że aż ... schodzącą. W zasadzie dedykowaną operatorom z tzw. ciepłych krajów i ... Polski.

    1. dropik

      taki skrót myślowe. chcą 8 to dostaną 4 . to chyba oczywiste ;)

Reklama