Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Środowy przegląd prasy: Rosyjskie wojska wróciły nad granice Ukrainy; Nowe uderzenie w portfel Kremla; ABW poszukuje odpowiedzialnych za podsłuchy;Nagrywano szefa MSW - to kompromitacja służb; Podsłuchy wstrząsną polskim gazem

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Rzeczpospolita,  Andrzej Łomanowski, Rosjanie czekają na granicy: Armia Kremla powróciła na granicę z Ukrainą. (...) Na polecenie ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa rozpoczęto demarkację, czyli wyznaczanie w terenie prawie 2000 kilometrów granicy rosyjsko-ukraińskiej. Rada chce wzdłuż niej zbudować pas ochronny, by uniemożliwić przenikanie uzbrojonych grup z Rosji (…) Tymczasem Rosja sama wyznacza przebieg granicy z Ukrainą, koncentrując na niej swe oddziały. Zdaniem ukraińskiego analityka wojskowego kpt. Aleksija Arestowycza najwięcej rosyjskich żołnierzy znajduje się w rejonie obwodu donieckiego.

Gazeta Polska, Dawid Wildstein, Droga do wojny – reportaż ze Wschodniej Ukrainy: Szturm, doświadczony sotnik, dobry przyjaciel i jeden z najważniejszych ludzi Samoobrony Majdanu, zgodził się zabrać nas wraz z konwojem pomocy humanitarnej do Słowiańska. (…) Pomoc humanitarna okazuje się być kamizelkami kuloodpornymi i lekami. (…) Wschodnia Ukraina jest przepiękna. Wojna z niej wychodzi powoli. Coraz więcej posterunków, milicjantów powoli zastępują żołnierze. (…) Coraz częściej mijają nas wojskowe ciężarówki, nawet BTR (ciężkie wozy opancerzone).

Gazeta Polska Codziennie, Olga Alehno, Nowe uderzenie w portfel Kremla: Asystentka sekretarza stanu USA ds. europejskich Victoria Nuland poinformowała, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska pracują nad nowymi sankcjami przeciwko sektorowi energetycznemu i bankowemu Rosji. (…)Waszyngton jest rozczarowany tym, że Francja nie zrezygnowała ze sprzedaży Rosji dwóch okrętów desantowych typu Mistral. (…) podstawą do wprowadzenia kolejnych sankcji jest pomoc, której Kreml udziela terrorystom na wschodzie Ukrainy.

Gazeta Wyborcza, Wojciech Czuchnowski, ABW poszukuje, zatrzymuje i zaraz wypuszcza: Łukasz N., menedżer restauracji Sowa & Przyjaciele, którego w poniedziałek zatrzymała ABW, został po przesłuchaniu zwolniony. (…) Zarzutów nie ma też major BOR-u Dariusz P. (…) Trzy miesiące temu został zdymisjonowany za przekazywanie informacji mediom. (…) Rzecznik ABW ppłk Maciej Karczyński odmawia informacji o akcji przeciwko "grupie podsłuchującej władzę".

Dziennik Polski, Grzegorz Skowron, Podejrzani: major BOR i menedżer restauracji: ABW dokonuje pierwszych zatrzymań, a prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie nielegalnego nagrywania polityków Platformy. (…) Według nieoficjalnych informacji ABW zatrzymała i przesłuchała menedżera z warszawskiej restauracji Sowa & Przyjaciele, ale na razie nie przedstawiono mu żadnych zarzutów. (…) Innym podejrzanym ma być zdymisjonowany kilka miesięcy temu major Biura Ochrony Rządu.

Polska, Witold Głowacki, Równie wielkiej kompromitacji służb specjalnych jeszcze nie było: Podsłuchano szefa wszystkich szefów - czyli ministra spraw wewnętrznych - zwierzchnika ABW i Biura Ochrony Rządu. Trudno o większy dyshonor dla jego podwładnych. (…) W BOR, ABW i być może w SKW trwają w tej chwili postępowania, które mają wyjaśnić, jak doszło do największej kompromitacji służb specjalnych w historii wolnej Polski. Największej, ale przecież nie pierwszej.

Gazeta Wyborcza, Andrzej Kublik, Podsłuchy wstrząsną gazem: Zarejestrowane w podsłuchach rozmowy wiceprezesów PGNiG Andrzeja Parafianowicza i PERN Przyjaźń Dariusza Zawadki w różny sposób zagrażają ich karierom w spółkach kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.(…) Dziś odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które może odwołać wiceprezesa tej spółki Andrzeja Parafianowicza.

Polska, Ben Hoyte, Nowa wojna gazowa - Rosja mści się na Ukrainie, zakręcając jej kurek: Fiasko negocjacji gazowych pomiędzy Ukrainą a Gazpromem to element kampanii Kremla przeciw Kijowowi. Ukraina nie chciała płacić za surowiec więcej niż jakikolwiek inny kraj europejski. (…) Obecne posunięcie Moskwy zagraża także dostawom dla krajów europejskich i rozwiewa nadzieje na szybkie zakończenie kryzysu negocjacyjnego. (…)Arsenij Jaceniuk powiedział, że w podjętej przez Kreml decyzji nie chodzi o gaz. (…) - Ukraińcy nie będą wyjmować co roku 5 mld dol. ze swoich kieszeni, aby Rosja mogła za nie kupować broń, czołgi i samoloty oraz bombardować terytorium Ukrainy - oświadczył Jaceniuk.

Komentarze