Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Putin rozważa wojnę; Kreml boi się federalizacji; Bałagan w MSW; Francja - arsenał tyranii; Pierwszy czołg Chieftain w polskim muzeum

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Gazeta Polska Codziennie, Wespazjan Wielohorski, Kreml boi się federalizacji: Znana rosyjska dziennikarka i celebrytka Ksenia Sobczak zamieściła na swoim profilu na Facebooku informację o marszu na rzecz federalizacji, który organizuje "Kaliningradzka Republika Ludowa". Protest ma się odbyć 17 sierpnia. Tego samego dnia (…) marsze na rzecz federalizacji Syberii mają przejść ulicami Nowosybirska i Jekaterynburga. (…) Jak wiadomo, Rosja wspierała ideę federalizacji Ukrainy, jednak perspektywa federalizacji Rosji według krymskiego scenariusza mocno wystraszyła rosyjskie władze. (…) Kreml wpadł w panikę. Roskomnadzor na polecenie prokuratury generalnej zablokował dostęp do informacji o protestach, a od właścicieli portali zażądano, aby usunęli "szkodliwe treści".

Polityka, Jędrzej Winiecki, Ratownik: Rebelia na Ukrainie wpędza Władimira Putina w spore tarapaty. Rozmiary porażki ograniczyć ma Siergiej Szojgu, prawdopodobny zwierzchnik wschodnioukraińskich separatystów i od dwóch dekad etatowy rozwiązywacz problemów Kremla. Ściga go ukraińskie MSW. (…) twierdzi, że ma dowody wskazujące, że to on wydaje rozkazy separatystom. (…) Jeśli tak jest, to także Szojgu, putinowski minister obrony, koordynuje teraz kontrolowany odwrót swoich dziwnych oddziałów z powrotem do Rosji. (…)Łatwo go przegapić, na pierwszy rzut oka niczym się w rządzie nie wyróżnia. Na pewno nie jest trybunem, mówi dość niewyraźnie. (…) Ma za to cechy idealnego rządcy, (…) przyjmuje każde polecenie i zamiast tworzyć problemy po prostu je rozwiązuje. Musi to być deficytowa zaleta na szczytach rosyjskiej władzy, skoro pozwoliła Szojgu zajść tak wysoko.

Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki, Putin rozważa wojnę: Wschód Ukraińska armia rozpoczęła natarcie na północne przedmieścia Doniecka. Rosja uratuje rebeliantów? (…) Thomas Gomard, ekspert ds. rosyjskich we Francuskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (IFRI), ostrzega jednak: - Ukraińcom nie będzie łatwo odbić Donieck i Ługańsk, bo w walkach miejskich separatystom znacznie łatwiej jest powstrzymać natarcie armii niż na otwartym polu. Ale jeśli ukraińskie czołgi dotrą do centrum Doniecka, będzie to bardzo poważny sukces propagandowy dla Kijowa i bardzo poważna porażka dla Moskwy – (…) Pentagon obawia się, że Władimir Putin zdecyduje się nawet na bezpośrednią interwencję na Ukrainie, byle nie dopuścić do takiego blamażu. (…) W ostatnich dniach Kreml zgromadził w pobliżu ukraińskiej granicy 17 batalionów doborowych wojsk (…), 14 wyrzutni ziemia-powietrze, 30 baterii artyleryjskich.

Gazeta Polska, Przemysław Żyrawski vel Grajewski, Francja - arsenał tyranii: 17 czerwca 2011 r. Francja i Rosja podpisały kontrakt na wybudowanie dla rosyjskiej floty dwóch okrętów śmigłowcowo-desantowych klasy Mistral za kwotę 1,2 mld euro. Tego samego dnia niemiecki Rheinmetall i rosyjskie ministerstwo obrony uzgodniły wybudowanie w Mulino pod Niżnym Nowogrodem centrum szkolenia wojsk lądowych (…)W obliczu rosyjskiej (…) dywersji zbrojnej na wschodniej Ukrainie rząd niemiecki nakazał Rheinmetallowi zerwać prawie już ukończony kontrakt. (…) Francja z kolei upiera się przy zrealizowaniu sprzedaży okrętów Rosji. (…) Polska nie jest mocarstwem i zapewne nie może zmusić Francji do zmiany decyzji o sprzedaży mistrali Rosji. Może jednak i powinna przyzwyczajać wszystkich - w tym wypadku Francję - do tego, że ignorowanie interesów Rzeczypospolitej jest bolesne i kosztowne.

Rzeczpospolita, Wiktor Ferfecki, Nowe skrzydła polityków: Jesienią MON rozpisze przetarg na dwa niewielkie samoloty służące m.in. potrzebom prezydenta. Możliwość przewożenia kilkunastu osób, wyposażenie w urządzenia zapewniające stałą łączność telefoniczną, a przede wszystkim zasięg umożliwiający lot do USA - najprawdopodobniej takie wymagania będą musiały spełniać samoloty(…) W 2013 roku rząd (…) po raz pierwszy próbował znaleźć także firmę oferującą czarter dwóch niewielkich maszyn. Przetarg MON jednak unieważniono, bo wpłynęła tylko jedna oferta. Z powodu małego zainteresowania oferentów nie udała się też kolejna próba, którą podjęto na początku tego roku.

Gazeta Polska, Grzegorz Wierzchołowski, Putina można powstrzymać tylko siłą: Wywiad z gen. Walterem Jajko, byłym doradcą sekretarza obrony USA ds. Służb specjalnych. (…)
Polska (…)też zagrożona jest agresją ze strony Rosji?
Polityka Putina to czysty imperializm wymierzony w Europę i obleczony w antyzachodnią retorykę. Celem rosyjskiego przywódcy jest odbudowa rosyjskiego imperium, a to jest niemożliwe bez kontroli nad Ukrainą. Dlatego pierwszym krokiem, jaki musi zrobić Putin, jest odcięcie państwa ukraińskiego od wpływów Zachodu. Dalsze posunięcia(…) to próba odzyskania kontroli przez Moskwę nad niepodległymi państwami Europy Wschodniej, pogłębianie osłabienia NATO i pozbawienie USA roli nadrzędnej siły militarnej w Europie. Przy czym żaden z tych etapów nie będzie realizowany w formie bezpośredniej agresji wojskowej: będziemy mieli do czynienia przede wszystkim z "powstaniami", rozbijaniem jedności narodowej, podsycaniem chaosu politycznego i konfliktów społecznych.

Dziennik Gazeta prawna, Sylwia Czubkowska, Z(NIK)ający bałagan w MSW: Najwyższa Izba Kontroli ma spore zastrzeżenia do działalności resortu spraw wewnętrznych. Zarzuca mu m.in., że od lat zaniedbywał działalność inwestycyjną i nie przeprowadzał rzetelnej inwentaryzacji.(…) - Resort spraw wewnętrznych od lat jest molochem i jest znany z tego, że spośród wszystkich resortów jest najtrudniejszy do sprawnego administrowania - przyznaje konstytucjonalista profesor Marek Chmaj. – (…) problemy leżą (…) w braku dobrej struktury wewnętrznej tego resortu oraz niestabilnej pozycji jego szefów - dodaje Marek Chmaj. I rzeczywiście w ciągu ostatniej dekady w MSW (i wcześniejszym MSWiA) wymieniło się aż 10 ministrów, a to najwyższy taki wynik spośród wszystkich resortów.

Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Wódz wymieniony za T-72: Brytyjczycy walczyli na nich w czasie wojny irackiej. Do muzeum w Bydgoszczy przyjedzie dzisiaj czołg Chieftain mk. 11. - To jedyny egzemplarz takiego czołgu w polskich zbiorach - podkreśla Łukasz Skoczek z działu broni Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. (…) Placówka ta wymieniła się na sprzęt z Muzeum Broni Pancernej w brytyjskim Bovington. Na Wyspy wysłała czołg T-72. (…)Wymianę sprzętu koordynowało nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dziennik Gazeta Prawna, Sylwia Czubkowska, Ten resort potrzebuje planu naprawczego: Paweł Soloch ekspert Instytutu Sobieskiego, pełnił w latach 2005-2007 funkcję podsekretarza stanu w MSWiA, szefa Obrony Cywilnej.
Kiedy ponad trzy lata temu dzielono MSWiA i część jego kompetencji przekazywano nowemu resortowi cyfryzacji, miało to ułatwić pracę nowego MSW. Pomogło?
Niespecjalnie. To wciąż ogromny resort z bardzo rozbudowanymi kompetencjami, a odebranie mu działu administracji zamiast wprowadzenia porządku, zaowocowało nowym bałaganem. Od końca lat 90. w przypadku tego ministerstwa można zaobserwować powtarzający się schemat: pomysł na naprawę funkcjonowania i blokowanie tych pomysłów. Po reformach podjętych przez AWS nastąpił okres kontrreform za rządów SLD, zaś po reformach, które usiłowało przeprowadzić PiS po 2005 r., rząd PO przywrócił wcześniejsze rozwiązania, (…) Podobnie jest i z odebraniem MSWiA nie tylko administracji, lecz i części informatyzacji, które to działania miały zmniejszyć rozrośnięte zadania. (…) równolegle pod nadzór MSW przekazano ABW i po jakimś czasie przywrócono część informatycznych kompetencji.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama