Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Środowy przegląd prasy: Polskie okręty podwodne bez rakiet; Ruszyły targi Balt-Military-Expo; NATO wyszkoli ukraińską armię; Co naprawdę dzieje się w Donbasie?; Coraz mniej wojskowych lekarzy; Kto korzysta na aferze podsłuchowej?

Fot. chor. Piotr Leoniak/MW
Fot. chor. Piotr Leoniak/MW

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Polska, Maciej Pawlak, Tomahawkami w agresora: W obecnej sytuacji międzynarodowej(…)  trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo militarne Polski. Istotnego znaczenia nabiera m.in. zwiększenie naszego potencjału militarnego na Bałtyku. Niestety, MON, zamawiając dostawę trzech nowoczesnych okrętów podwodnych (za ok. 7,5 mld zł), chce je pozbawić możliwości wyposażenia w pociski manewrujące. (…) Jak podkreśla Instytut Jagielloński, MON, odrzucając całkowicie koncepcję pozyskania jednostek zdolnych do przenoszenia pocisków manewrujących, postępuje wbrew światowym trendom w zakresie uzbrojenia morskiego.

Polska – Dziennik Bałtycki, Jacek Klein, Branża zbrojeniowa zawitała do AmberExpo: Trzy dni potrwają XIII Bałtyckie Targi Militarne Balt-Military-Expo w Centrum Wystawienniczo-Kongreso-wym Amber Expo w Gdańsku. (…) Wśród wystawców są główne koncerny (…) zainteresowane udziałem w programie modernizacji polskiej armii wartym miliardy złotych. Ofertę prezentują takie znane marki, jak: Airbus Helicopters z Francji, BAE Systems Bofors AB i SAAB ze Szwecji, Northrop Grumman Sperry i Rolls-Royce Marinę z Wielkiej Brytanii, Thyssen-Krupp Marinę Systems GmbH z Niemiec. Targi są dla nich okazją do nawiązania kontaktów z polskimi firmami.

Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Odrywanie kontrolowane: Z Ludmiłą Kozłowską, prezes Fundacji Otwarty Dialog zajmującej się prawami człowieka i praworządnością na obszarze postsowieckim, rozmawia Piotr Falkowski. Jak wygląda sytuacja zwykłych mieszkańców Donbasu? 
Wielu ludzi ucieka z terenów objętych walkami. Trafiają często do zachodnich obwodów, gdzie zresztą bardzo boją się jechać, bo ciągle myślą, że tam rządzą faszyści i banderowcy. (…) wśród uchodźców jest wielu młodych, zdrowych mężczyzn, co wywołuje pewne zdziwienie. Przecież na środkowej i zachodniej Ukrainie mężczyźni idą walczyć o wyzwolenie wschodu, a ci uciekają. Na wschodzie nikt już nie mówi o powstańcach czy bojownikach -jest po prostu wojna, praktycznie każdy z mieszkańców był co najmniej raz zakładnikiem i z własnego doświadczenia poznał tzw. separatystów. (…)  Pojawiają się także doniesienia o Rosjanach poszukujących swoich bliskich, którzy wyjechali do Doniecka i zginęli. Przez granicę przejeżdżają ciężarówki z tzw. Ładunkiem 200, czyli ciałami poległych. Trudno jest bliskim odebrać zwłoki i je pochować, urzędy nie chcą wydawać aktów zgonu, ponieważ Rosja oficjalnie nie prowadzi żadnej wojny.

Gazeta Wyborcza, Mirosław Czech, Zaręczyny Ukrainy z Europa: W piątek spełni się czarny sen Kremla - prezydent Ukrainy złoży podpis pod stowarzyszeniem swojego kraju z UE. (…) Prezydent Władimir Putin wystąpił z prośbą, a Rada Federacji (…) natychmiast pospieszyła ją spełnić. Już dziś ma anulować zgodę na wprowadzenie wojsk rosyjskich na Ukrainę. (…) Prezydent Petro Poroszenko określił wczorajszy wniosek Putina do Rady Federacji jako "pierwszy realny krok Rosji do zaprowadzenia pokoju w Donbasie".(…) Natomiast część separatystów stwierdziła, że nie rozumie, o co chodzi rosyjskiemu prezydentowi, i nie zamierza składać broni do 27 czerwca(…) W dalszym ciągu ostrzeliwane są pozycje armii ukraińskiej.

Rzeczpospolita, Katarzyna Nowosielska, Mniej lekarzy w kamaszach: W szpitalach wojskowych brakuje medyków, bo w cywilu lepiej szkolą i więcej płacą. Rząd nie widzi problemu. (…) Wojsko odczuwa brak prawie 500 lekarzy. A Ministerstwo Obrony Narodowej (…) systematycznie tnie etaty. W 2008 r. było ich 1802. Na ten rok zostało 1211. Z tego obsadzonych jest zaledwie 748. (…) - W cywilu mogą zarobić więcej - przyznaje ppłk Piotr Luczek z Instytutu Wojskowej Służby Zdrowia, jednostki podległej MON.

Gazeta Polska Codziennie, Aleksander Kłos, NATO wyszkoli ukraińską armię: Sojusz Północnoatlantycki nie pozostawi Ukrainy samej wobec agresywnej polityki Rosji. (…) Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, szefowie MSZ-etu państw NATO rozważają utworzenie funduszu na rzecz wsparcia zdolności obronnych tego kraju. (…) Długoletnie zaniedbania ukraińskiej armii, (…) działalność rosyjskich agentów wpływu, także u szczytów władzy, rozkładających ją od środka, powodują, że dziś nowe władze w Kijowie w dużej mierze muszą liczyć jedynie na oddziały ochotników. (…) Niejednokrotnie dysponują jednak gorszym uzbrojeniem i są słabiej wyszkoleni niż prorosyjscy separatyści, którzy są w części wspierani przez zawodowe jednostki rosyjskich sił specjalnych.

Dziennik Gazeta prawna, Małgorzata Kwiatkowska, Afera taśmowa albo węglowa: Według nieoficjalnych informacji ABW zatrzymała wczoraj Marka Falentę - człowieka z listy najbogatszych Polaków, udziałowca kilku spółek giełdowych i jednego z największych sprzedawców węgla w kraju.  (…) Są podejrzane min. o oszustwa, wyłudzanie VAT i pranie brudnych pieniędzy na kwotę 85 mln zł. (…) Według „Pulsu Biznesu" to właśnie mafia węglowa może stać za nagraniami prywatnych rozmów polityków. Jej celem miałoby być odwrócenie uwagi od nielegalnego procederu.

Polityka, Piotr Pytlakowski, Redaktor N. zaprzecza: Jednym ze współautorów podsłuchowych materiałów tygodnika „Wprost" był Piotr Nisztor, (…) wolny strzelec na rynku dziennikarskim. Zgłosił się do redakcji z nielegalnymi nagraniami z restauracji Sowa & Przyjaciele.(…) Wcześniej prawdopodobnie z tymi samymi nagraniami pojawił się w redakcji „Pulsu Biznesu", z którym luźno współpracuje od 2012 r„ gazeta jednak nie zdecydowała się na publikację. (…) Koleżanka Nisztora z „Rzeczpospolitej" zapamiętała, że Piotrek miał zawsze świetne informacje z pierwszej ręki, ale jej wątpliwości budziły jego intencje. - Miałam wrażenie, że ktoś na jego tekstach odnosi korzyść prywatną- mówi. 

Komentarze (1)

  1. Lewy

    Lodzie podwodne bez rakiet. Inwigilacja MON przez obce slurzby jest oczewista. Polskie mleczaki a nie kly. Smiac mi sie chce. Komu zalezy na tym aby Polski potencjal militarny nie byl az za bardzo niebiespieczny? Chyba kazdy zna odpowiedz.

    1. Taewor

      OKRĘTY podwodne. Polska będzie bezpieczna, tylko wtedy, gdy będzie sama dbać o własne bezpieczeństwo. Niestety nie umiemy właściwie wydawać środków przeznaczonych na armię. Najgorzej jest z proporcją etatów liniowych do pozostałych etatów w armii. Poza sprzętem potrzebujemy żołnierzy. Mówił o tym prezydent, ale co z tego wynikło...