Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej. Fot. M. Dura

Środowy przegląd prasy: Ostatnia prosta w przetargu na AJT, Specjsłużby pod kontrolą, Patrole ruszyły w morze, Weterani: Krzyż dla Amerykanina

Przegląd Prasy

Rzeczpospolita, Z.T.: Armia kupi osiem lekkich odrzutowców do szkolenia zaawansowanego AJT za ok. 1,5 mld zł. Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił właśnie trzech dostawców do składania ofert. To Lockheed Martin UK (oferuje samolot T-50 koreańskiego producenta), brytyjski koncern BAE Systems (Hawk AJT) i włoska Alenia Aermacchi (M 346). Wojsko wybierze dostawcę systemu szkoleniowego (także symulatorów, pakietu logistycznego) w drodze negocjacji w pierwszym kwartale 2014 r. Pierwsze szkolne odrzutowce mają trafić do armii w 2017 r.

Szef SKW wystawił swojego funkcjonariusza Rosjanom, Dorota Kania, Gazeta Polska Codziennie: Gen. Janusz Nosek, były szef SKW, ujawnił rosyjskim służbom tajne informacje, naraził podległego mu funkcjonariusza na dekonspirację oraz nie dopełnił obowiązków przy zabezpieczaniu lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Kilka dni temu prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. (...)Śledczy sprawdzają również, dlaczego gen. Janusz Nosek oraz podlegli mu funkcjonariusze wysłali Tomasza S. bez dokumentów legalizacyjnych (pojechał do Rosji pod własnym nazwiskiem) i ujawnili rosyjskim służbom specjalnym ściśle tajne informacje - na liście pasażerów lecących do Smoleńska przy nazwisku Tomasza S. figurował zapis: SKW.

Krzyż dla Amerykanina, Marek Kozubel, Rzeczpospolita: Weterani apelują o odznaczenie żołnierza, który ocalił życie Polaka. Z takim apelem zwrócili się zarówno do resortu obrony, jak i Kancelarii Prezydenta RP -internauci związani z Niezależnym Forum o Wojsku. Skupia ono żołnierzy, weteranów i miłośników wojskowości. (...) Nasi rozmówcy zbulwersowani są tym, że Kancelaria Prezydenta RP przyznała mu pośmiertnie zaledwie Gwiazdę Afganistanu. - To pamiątkowy medal, przyznawany każdemu, kto choćby dzień był na tej misji - mówi nasz rozmówca związany z armią. 

Patrole ruszyły w morze, ŁS, Nasz Dziennik: Włoskie amfibie, bezzałogowe drony i śmigłowce rozpoczęły wczoraj patrolowanie Morza Śródziemnego.  Chodzi o to, by nie powtórzyły się więcej takie tragedie, jak w ostatnich dniach, gdy w katastrofach statków z uchodźcami zginęło kilkaset osób. Niemal w kilka godzin po rozpoczęciu operacji podczas czterech osobnych interwencji udało się uratować ponad 400 nielegalnych imigrantów, którzy na czterech łodziach i jednej małej łódce płynęli ku wybrzeżom Włoch. [...] "Mare Nostrum" (Nasze morze) - to łaciński kryptonim operacji, określonej przez rząd w Rzymie jako "militarna i humanitarna". Jej celem jest wzmocnienie kontroli w Cieśninie Sycylijskiej, przez którą nielegalni imigranci z Afryki próbują dotrzeć na włoskie wybrzeża

Specjsłużby pod kontrolą, Agata Łukaszewicz, Rzeczpospolita: Powstanie specjalna komisja do spraw nadzoru nad materiałami gromadzonymi m.in. przez CBA i ABW. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma już gotowe przepisy powołujące do życia Komisję Kontroli Służb Specjalnych. Projekt trafił właśnie do Rządowego Centrum Legislacji. To jeden z elementów zapowiadanej od lat reformy służb specjalnych. Dotyczy funkcjonowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego. Projekt zakłada m.in. kontrolę podsłuchów prowadzonych przez służby. Ich liczba w ostatnich latach wprawdzie powoli spada (w 2012 r. wniosków było o tysiąc mniej niż w 2011 r.), ale dzisiejszy nadzór jest niewystarczający, a zbierane dane szczególnie wrażliwe - uważa resort.

Do pracy najchętniej w mundurze, Ewelina Burda, Dziennik Wschodni: Młodzi ludzie najchętniej pracowaliby w służbach mundurowych. Na pytanie, czy to dobry pomysł, pomogą im odpowiedzieć spotkania z przedstawicielami policji, straży pożarnej i granicznej. A wszystko w ramach trwającego do 18 października Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. - Uczniowie są żywo zainteresowani doradztwem zawodowym, a także warsztatami związanymi z planowaniem kariery. Z naszego doświadczenia wynika, ze młodzież licealna z reguły deklaruje chęć kontynuowania nauki na studiach. Natomiast osoby z technikum znacznie częściej myślą o studiach w trybie zaocznym i jednoczesnym zatrudnieniu - mówi Renata Kowal z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Białej Podlaskiej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama