Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Obama idzie w ślady Reagana; Niemcy - między Moskwą a Waszyngtonem; Rosyjskie rajdy nad Polską; Sikorski - Decyzja UE powinna dać Putinowi do myślenia; Offset dostosowany do unijnych norm

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki, Barack Obama idzie w ślady Ronalda Reagana: Oskarżając Moskwę o złamanie umowy o zakazie używania rakiet jądrowych średniego zasięgu, Waszyngton otwiera nowy front konfrontacji z Rosją.(…) To sygnał, że Waszyngton chce przekształcić spór wywołany rosyjską agresją na Ukrainie w globalną konfrontację Zachodu z Kremlem - mówi "Rz" John Lough, ekspert londyńskiego Chatham House. O łamaniu zawartego jeszcze w 1987 r. (…) porozumienia Amerykanie rzeczywiście wiedzieli już w 2008 r. To właśnie wtedy odkryli, że Rosja testuje nowe rakiety jądrowe o zasięgu od 500 do 5,5 tys. km. (…) Jednak do tej pory działania USA były prowadzone w ukryciu przed opinią publiczną. Teraz Waszyngton postanowił to zmienić: do przecieku do "New York Timesa" doszło za sprawą "wysokiego rangą przedstawiciela administracji".

Polityka, Adam Krzemiński, Niemcy na huśtawce: Podsłuchiwany przez Amerykanów i kuszony przez Rosjan, Berlin próbuje zająć nową pozycję - dokładnie w połowie drogi między Waszyngtonem a Moskwą. (…) 3 mld telewidzów widziało w przerwie finału na Maracanie niemiecką kanclerz cierpliwie wysłuchującą zasępionego Władimira Putina. Niemcom jednak bardziej po drodze z Rosją niż z Ameryką! - dośpiewano sobie w Kijowie. (…) Niemcy i Ameryka oddalają się od siebie. Ten proces zaczął się już w 2003 r., gdy Gerhard Schröder wypowiedział George'owi Bushowi "bezwarunkową solidarność", jaką sam deklarował USA po 11 września 2001 r., po czym poprzednik Merkel nawiązał "męską przyjaźń" z Putinem, podpartą rurociągiem bałtyckim.

Gazeta Wyborcza, Renata Grochola, Decyzje Unii powinny już dać rządzącym Rosją do myślenia: Rozmowa z Radosławem Sikorskim ministrem upraw zagranicznych.
Renata Grochal: Jak pan ocenia sankcje sektorowe wobec Rosji, które wstępnie zaakceptowali ambasadorzy państw UE?
Radosław Sikorski: Ta decyzja była nieunikniona. Te sankcje powinny przekonać prezydenta Putina, że Zachód jako wspólnota wartości jednak istnieje i potrafi się zjednoczyć, gdy elementarne zasady prawa międzynarodowego są łamane. (...)Jeśli prawdą jest, że był fałszywie informowany i że dopiero teraz zaczyna rozumieć, że to naprawdę separatyści zestrzelili malezyjski samolot z obywatelami UE na pokładzie, to ma następną okazję na wycofanie się z polityki dostarczania separatystom coraz bardziej zaawansowanej broni.
 
Ale kto mówi, że Putin był fałszywie informowany ?
Słyszy się to od dziennikarzy związanych z Kremlem.

Rzeczpospolita, Offset dostosowany do unijnych norm: Są nowe zasady zawierania umów offsetowych i zapobiegania korupcji w tych procedurach.  Dziś wchodzi w życie ustawa o niektórych umowach zawieranych w związku z wykonywaniem zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, która dostosowuje nasze przepisy offsetowe do wymagań określonych w przepisach unijnych.(…) Główne zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczyły progu: 5 mln euro wartości umowy dostawy, powyżej którego trzeba było zawrzeć umowę offsetową. (…) teraz możliwe się stało zawarcie umowy offsetowej również od niższej wartości. (…) Ustawa wprowadza również przepisy dotyczące procedur antykorupcyjnych.

 Dziennik Polski, Katarzyna Kaczorowska, nie zdziwi mnie trybunał w Hadze dla Millera i Kwaśniewskiego: - Oczekuję od premiera Donalda Tuska zdecydowanej deklaracji politycznej, że w Polsce nie ma zgody na stosowanie tortur i prywatne więzienia tajnych służb - mówi Józef Pinior, senator PO, od dziewięciu lat domagający się wyjaśnienia spraw tajnych więzień CIA w Polsce.
"Orzeczenie Trybunału w Strasburgu oceniam jako niesprawiedliwe i niemoralne" - to słowa Leszka Millera po ogłoszeniu wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka(…) Czuje się Pan współodpowiedzialny za tę niesprawiedliwość i brak moralności?
To chyba jakiś żart? Nie kopie się leżącego, ale to Leszek Miller, który jako premier polskiego rządu zgodził się na prywatne więzienie amerykańskich tajnych służb, ponosi za zaistniałą sytuację odpowiedzialność. Nie tylko moralną, ale też możliwe, że i prawną.

Polityka, Marek Ostrowski, Sojusz milczenia: Wyrok w sprawie "polskich" więzień CIA to test dla relacji Warszawa-Waszyngton. Amerykanie właśnie go oblewają. Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) dopisali trzeci odcinek do serialu o złych Polakach. (…) 24 lipca Trybunał obwiniał Polskę za to, że udostępniła Amerykanom miejsce (część Ośrodka Szkolenia Agencji Wywiadu w Starych Kiejkutach), gdzie mogli torturować więźniów. (…)Trybunał nie wziął natomiast pod uwagę relacji drugiej strony, uznając, że Polacy nie kwapili się do współpracy. Tutaj właśnie sędziowie przebili Skolimowskiego i Bigelow - napisali scenariusz, w którym główni winowajcy (Amerykanie) praktycznie nie pojawiają się w kadrze. (…)Wydaje się jednak, że sprawiedliwość dość pochopnie wskazała nasz kraj jako winnego stosowania tortur, w dodatku jedynego winnego.

Rzeczpospolita, Janina Bukowska, Prezydent będzie, premier nie: 70. rocznicę wybuchu powstania poprzedziło zamieszanie wokół udziału głowy państwa w obchodach.(…) Pierwsze uroczystości związane z rocznicą odbyły się już wczoraj. (…) Smutek i zdziwienie powstańców wywołało wczorajsze zamieszanie wokół dalszych planów prezydenta związanych z udziałem w rocznicowych obchodach. Rano gruchnęła wieść, że Komorowskiego nie będzie 1 sierpnia w godzinę "W" na Wojskowych Powązkach (…) Prezydent miałby ponoć liczyć, że jeśli nie pojawi się na Powązkach, nie da powodu do skandalicznych zachowań znanych z lat ubiegłych. (…)Po południu prof. Nałęcz poinformował, że Bronisław Komorowski jednak pojawi się na Powązkach. (…)W piątkowych uroczystościach na pewno nie weźmie udziału premier Donald Tusk.

Gazeta Polska, Dorota Kania, Rajdy rosyjskich samolotów nad Polską: Od kilku lat rosyjskie samoloty naruszają powietrzną granicę z Polską, a także z innymi państwami NATO(…) „Gazeta Polska" ustaliła, że szarże rosyjskich maszyn w głąb naszego kraju sięgają kilkudziesięciu kilometrów. (…)Zapytaliśmy Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych(…)"Te informacje są danymi zastrzeżonymi i niestety nie możemy ich udostępnić" - stwierdził mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gazeta Wyborcza, Piotr Kozłowski, Prokuratura wycofa się z zarzutów za wywóz hełmów i kamizelek dla walczących Ukraińców?: Zamojska prokuratura zarzuciła naruszenie prawa Ukraińcowi Olegowi I., który przez granicę (…) próbował przewieźć kamizelki kuloodporne i hełmy dla żołnierzy walczących z prorosyjskimi separatystami. Jak się dowiaduje nieoficjalnie "Wyborcza", dziś ma jednak umorzyć sprawę. (…) Pod koniec czerwca Oleg I. miał przewieźć 551 hełmów przez przejście graniczne w Zosinie. Sprzęt kupiono za pieniądze zebrane na Ukrainie. Mężczyzna został zatrzymany, a sprzęt skonfiskowany. (…)Grozi mu do 10 lat więzienia.

Reklama

Komentarze (1)

  1. wienie

    raz by nasi do nich postrzelali to by się zesrali i nie naruszali granic tylko że naszym brak jaj

Reklama