Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

fot. Sgt. Christina M. Dion/U.S. Army

Środowy przegląd prasy: Nowe samoloty dla rządu; Litwa ogłasza stan podwyższonej gotowości bojowej; Szwecja i Finlandia planują sojusz; Ukraina: 5 procent PKB na zbrojenia

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Nasz Dziennik, Artur Kowalski, Rząd wymyśla strategie: "Rada Bezpieczeństwa Narodowego zajmie się dziś rządowym programem wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. (...) Minister obrony narodowej, wicepremier Tomasz Siemoniak sygnalizował pod koniec października wzmocnienie jednostek na wschodzie kraju. Zapowiadał zarówno ukompletowanie jednostek - do których trafić miałaby większa liczba żołnierzy oraz sprzętu, jak i inwestycje w infrastrukturę, co zostałoby rozłożone na kilka kolejnych lat. Plan miałby realizować najbardziej pilne zadania wynikające z przyjętej przez rząd pod koniec października i zatwierdzonej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP, będącej opóźnioną reakcją na wydarzenia za naszą wschodnią granicą. (...) Wśród zawartych w Strategii priorytetów wymieniono zapewnienie gotowości do działań w sferze bezpieczeństwa oraz wzmocnienie narodowych zdolności obronnych - szczególnie traktując te obszary bezpieczeństwa narodowego, w których wspólne podjęcie działań z sojusznikami może być utrudnione. Rząd opowiedział się za wzmacnianiem zdolności NATO do wspólnej obrony oraz umacnianie partnerstw strategicznych - zarówno z państwami w naszej części Europy, jak i ze Stanami Zjednoczonymi. (...) Do końca 2019 roku rząd zamierza zrealizować natomiast Narodowy Program Antyterrorystyczny przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych. (...) Program przewiduje m.in. wzmocnienie przygotowania służb i instytucji oraz zwiększenie zdolności do reagowania na wypadek wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym."

Super Express - Warszawa, Nowe samoloty dla rządu: "MON planuje zakup nowoczesnych samolotów, które przewoziłyby najważniejsze osoby w państwie. Mają to być dwa małe samoloty zdolne pomieścić na pokładzie 12-14 osób (...), będące wstanie wykonać lot na dystansie ok. 8 tys. kilometrów. (...) - Chcemy ten zakup sfinalizować w przyszłym roku - zapowiedział minister obrony Tomasz Siemoniak."

Dziennik Wschodni, Stan podwyższonej gotowości bojowej: "Siły zbrojne zostały postawione w stan podwyższonej gotowości bojowej - informowały wczoraj litewskie media. Jest to reakcja na rosyjską aktywność wojskową, która wzrosła na lądzie, na morzu i w powietrzu. (...) Ministerstwo Ochrony Kraju poinformowało, że w ubiegłą sobotę w wodach neutralnych Morza Bałtyckiego zauważono 22 rosyjskie okręty. Towarzyszyły im samoloty bojowe. W niedzielę dyżurne myśliwce biorące udział w misji NATO Baltic Air Policing interweniowały trzykrotnie. Rosyjskie maszyny Tu-95 i Tu-22 nie próbowały nawiązać kontaktu radiowego z NATO-wskimi pilotami."

Gazeta Polska Codziennie, Wespazjan Wielohorski, Szwecja i Finlandia planują sojusz: "Minister obrony Finlandii Carl Haglund jest zdania, że Finlandia i Szwecja, które nie są członkami NATO, powinny w istotny sposób wzmocnić dwustronną współpracę wojskową. W wywiadzie udzielonym gazecie "Hufvudstadsbladet Haglund" wyraził przekonanie, że w ciągu pięciu lat oba kraje stworzą wspólne siły morskie i powietrzne. (...) Inicjatywy mające na celu wzmocnienie obrony obu krajów to reakcja na agresywne działania Rosji. Chodzi zarówno o niewypowiedzianą wojnę przeciw Ukrainie, jak i o prowokacje rosyjskich sił powietrznych i morskich w pobliżu granic i wód terytorialnych Szwecji, Finlandii oraz Litwy, Łotwy i Estonii. Jak się okazuje, status państwa neutralnego i pozostawanie poza blokami militarnymi nie uchroniło Ukrainy przed napaścią ze strony sąsiada i aneksją części terytorium. (...) W planowanym sojuszu Finlandia, mająca liczącą 1,3 tys. km granicę lądową z Rosją, osłaniałaby Szwecję przed uderzeniem lądowym ze wschodu. Z kolei posiadająca znaczące siły morskie Szwecja mogłaby w razie agresji wesprzeć sąsiada, wspomagając działania morskie w Zatoce Fińskiej i blokując część rosyjskiej Floty Bałtyckiej stacjonującej w Kronsztadzie i St. Petersburgu. (...) Ewentualne połączenie sił powietrznych pozwalałoby na zwiększenie ich efektywności. Finlandia ma na wyposażeniu 64 samoloty myśliwsko-szturmowe F/A-18 Hornet w wersji C i D. Z kolei Szwecja ma ponad 130 myśliwców wielozadaniowych JAS 39 Gripen. Oba kraje zamierzają też zacieśnić współpracę z NATO."

Dziennik Polski, Ukraina: 5 procent PKB na zbrojenia: "Rząd Ukrainy zatwierdził program działalności, który w czwartek ma być omówiony w parlamencie. Premier Arsenij Jaceniuk wśród najważniejszych planów swego gabinetu wymienił znaczne zwiększenie wydatków na obronność, dążenie do osiągnięcia standardów NATO w dziedzinie bezpieczeństwa i rezygnację ze statusu państwa znajdującego się poza blokami militarnymi. (...) - Mamy ambitny cel: przekazanie na bezpieczeństwo państwa do 5 procent PKB - powiedział szef rządu. (...) Jaceniuk zapowiedział, że dla ratowania gospodarki rząd ma zamiar ograniczyć listę przedsiębiorstw państwowych, które nie podlegają prywatyzacji: z 1,5 tys. do 300."

Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Putin chwali się rakietami: "Jak informuje agencja Reutera, w stolicy Rosji rozmieszczono elementy rakietowych systemów przeciwlotniczych. Sprzęt wojskowy stanął demonstracyjnie przed Teatrem Armii Rosyjskiej. (...) Według Reutera, rozmieszczenie systemów rakietowych w centrum Moskwy jest niczym innym, jak zademonstrowaniem własnej potęgi militarnej i "prężeniem muskułów" do zachodnich państw. Zupełnie inną wersję przedstawia jednak rosyjskie ministerstwo obrony. Rzecznik prasowy MON-u poinformował, że wystawienie sprzętu na widok publiczny ma związek z obchodami 100, rocznicy utworzenia sił obrony przeciwlotniczej. (...) W poniedziałek w centrum Moskwy na specjalnych wojskowych ciężarówkach pojawiły się systemy rakietowe S-400 "Triumf", Pancyr-Sl oraz radar "Kasta". (...) Jak informował portal Defence24.pl, w pobliżu Moskwy niedawno rozmieszczono również kolejny pułk dysponujący systemem S-400 "Triumf". Sukcesywnie w taką broń mają być również zaopatrywane kolejne jednostki."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama